Стаття Технології — 29 березня, 2019

5G поза зоною досяжності

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Сергій Майдуков

Поки Україна досі радіє швидкісному інтернету 4G, а мобільні оператори активно його просувають, у декількох штатах США вже тестують покриття нового покоління. Технологія 5G дозволить завантажувати гігабайти за лічені секунди, а той, хто нею заволодіє, матиме чи не найбільший вплив на розвиток світу на наступний десяток років.

Що таке Huawei?

У 1987 році 43-річний колишній офіцер Народно-визвольної армії Китаю Жень Чженфей заснував компанію Huawei Technologies Co. Ltd. Згодом Huawei отримала державну підтримку та була відповідальна за розвиток нових на той час телекомунікаційних технологій у межах Китайської Народної Республіки. Це дозволяло Комуністичній партії мати свого потужного гравця у галузі високих технологій і не впускати на цю нішу зовнішніх політичних чи економічних суперників.

Вже за 30 років корпорація Huawei стала одним із провідних постачальників телекомунікаційного обладнання, оператором встановлення покриття для мобільних мереж та разом із Samsung і Apple увійшла до трійки найпопулярніших виробників смартфонів у світі. Із невеличкого рибальського містечка Шеньчжень (батьківщина Huawei) перетворився на багатомільйонний технологічний мегаполіс і став символом стрімкого розвитку як Huawei, так і всієї китайської економіки. Місто навіть називають китайською Кремнієвою долиною, оскільки там розташовані виробничі потужності, R&D (англ. Research& Development– дослідження й розробка) центри та офіси не лише Huawei, а й Lenovo, ZTE, OnePlus, TP-Link та багатьох інших інноваційних компаній.

Huawei і торговельне протистояння США та Китаю

Пік розвитку Huawei і колосальне збільшення потреб інших країн у технологіях та розробках припали на часи президентства Дональда Трампа у США. Республіканець зі статками понад три мільярди доларів відомий своєю політикою протекціонізму й торговельною війною з Китаєм. Після тріумфу на виборах, скандалів із Сambridge Analytica1 та численних закликів «Зробити Америку знову великою» з початку 2018 року Трамп ввів додаткові митні платежі на ряд товарів, які ввозяться у США з Китаю під приводом стимулювання національного виробництва.

Американський президент продовжив атакувати китайську продукцію і, як одна із найбільших постачальників електроніки та телекомунікаційних систем, його мішенню стала й компанія Huawei. Уже влітку 2018 року Дональд Трамп підписав указ, згідно з яким використання продукції Huawei для потреб державного апарату США мали повністю заборонити. Цього разу президент аргументував своє рішення вимогами національної безпеки.

Через декілька місяців по світу розлетілась гучна новина, що спричинила справжній конфлікт між Huawei й американською владою: у Канаді правоохоронці затримали фінансову директорку Huawei, дочку засновника компанії – 46-річну Мен Ванчжоу. Їй оголосили підозру у надсиланні продукції США в Іран, що порушує американські торгівельні санкції проти цієї країни.

Наприкінці січня 2019 року влада США відкрила кримінальне провадження проти Huawei Technologies Co. Ltd, звинувативши китайську компанію у банківських махінаціях через торгівлю з Іраном і крадіжці комерційних таємниць у їхнього конкурента T-Mobile USA Inc., які також займаються розвитком телекомунікаційних мереж. Перший помічник прокурора США Аннет Гейс із Західного округу Вашингтона стверджує, що «Huawei хотіли розробити свого робота для тестування телефонів, проте вкрали технологію у T-Mobile». За словами Гейс, керівництво Huawei не лише знало про крадіжку, а й пообіцяло бонуси співробітникам компанії за незаконне отримання конфіденційної інформації від конкурентів. У Huawei відкидають усі звинувачення з боку влади США та говорять, що не знають про якісь незаконні дії своїх співробітників, зокрема й фінансової директорки Мен Ванчжоу.

До того ж на фоні cенсаційного розслідування Bloomberg Businessweek про встановлення жучків китайської розвідки у провідні американські IT-системи, постало питання зв’язку Huawei із Комуністичною партією, та їх роботи в інтересах китайських спецслужб. Окрім США, свої побоювання також виразили представники Великої Британії, Канади, Чехії, Норвегії та Японії. Деякі з них навіть заявили, що можуть припинити співпрацю із китайською компанією.

До чого тут 5G?

Huawei є одним із декількох китів, на яких стоїть встановлення 5G-мереж по всьому світу. Разом із Qualcomm, ZTE, Intel, Samsung, Ericson та декількома іншими техногігантами вони розробляють основні технології та продають свої системи постачальникам інфраструктурних рішень й інтернет-провайдерам. Із 2009 року Huawei інвестувала близько 600 мільйонів доларів у розвиток 5G та планувала вкласти у цю галузь ще 800 мільйонів у 2018-му. За даними аналітичної компанії Jefferies станом на 2017 рік Huawei належало близько 10% від усіх патентів 5G-технологій.

Попри те, що сьогодні 5G-покриття лише починають встановлювати у США, Південній Кореї та декількох інших країнах, згідно зі статистикою Intel, глобальний дохід від 5G складе приблизно 200 мільярдів доларів у 2028 році. До порівняння: ця сума у п’ять разів перевищує дохідний бюджет України на 2019 рік. Очевидно, що розвиток 5G є фінансовим клондайком для IT-бізнесу, медіа, галузей комунікацій та інфраструктури.

Сама по собі технологія 5G передбачає збільшення швидкості передачі інформації приблизно в 20 разів у порівнянні з 4G, а також значне енергозбереження для телекомунікаційних мереж, зниження затрат на їх використання, більші обсяги інформаційних систем та можливість під’єднання більшої кількості пристроїв. Cтандарти для встановлення 5G-мереж поки що не прийняті, однак відомо, що радіочастоти для нового мобільного покриття матимуть назву «Нове Радіо» та будуть поділятися на дві хвилі: FR1 (від450 до 6000 МГц) та FR2 (від24250 до 52600 МГц).

Як боротьба із США вплине на проект Huawei?

Звісно, бажання Huawei здобути контроль над встановленням 5G-мереж викликало обурення у представників США як одного з найважливіших політичних та економічних гравців у світі. Головне питання – чи кроки проти Huawei пов’язані суто із намаганням відібрати у китайської компанії частину дуже прибуткового пирога, чи американська влада справді занепокоєна тим, що все – від смарт-кавоварок до безпілотних автомобілів – буде працювати через інтернет-мережі їхнього головного геополітичного ворога? Імовірно, обидва варіанти правильні.

Безумовно, головні рішення влади США щодо Huawei ще попереду, але градус боротьби й заяви про китайське шпигунство вже призвели до значних репутаційних втрат компанії. Наприкінці літа 2018 року влада Австралії заборонила Huawei розвиток 5G-мереж у межах країни, аргументуючи це також «національною безпекою». Велика Британія, Канада, Японія та інші країни поки лише роздумують над майбутнім Huawei у своїх країнах, але цілком можливо, що рішення американського суду з приводу порушень китайською компанією міжнародного законодавства допоможуть їм визначитись остаточно.

Наприкінці лютого 2019 року на Світовому конгресі мобільних технологій у Барселоні Huawei представила свій перший смартфон із гнучким екраном, який підтримує покриття 5G. Представники компанії вихвалялись досягненнями на полі встановлення мережі нового покоління по всьому світу та розповідали про велике майбутнє, яке чекає на Huawei вже незабаром.

Приблизно тоді ж Дональд Трамп написав у Twitter, що«хоче отримати 5G та навіть 6G технологію у США якнайшвидше». За його словами, американські компанії «мають зробити крок назустріч цьому». Схоже, що жоден із суперників не збирається поступатися та йтиме до кінця. Протистояння важковаговиків у вигляді головної китайської телекомунікаційної компанії й нинішньої американської влади показує, що питання розвитку 5G виходить далеко за межі технологічної галузі, економіки, розваг та мас-медіа.

Не вдаючись до футуристики, коли квантові комп’ютери нібито зможуть зламати системи цифрового захисту будь-якої країни за лічені секунди, можна проаналізувати, наскільки важливими стали інтернет-мережі та їх безпека за останні роки. Інформація кожного окремо взятого користувача перетворилася на найцінніший ресурс для великих корпорацій, а численні витоки, кібератаки й незаконна обробка даних сотень мільйонів людей по всьому світу сьогодні стали буденністю. Із цим не можуть впоратись навіть гіганти – Google, Apple, Amazon. Крім того, Facebook із його дочірніми соцмережами та месенджерами довели, що рекламна модель бізнесу важливіша за будь-який цифровий слід та міжнародні регулювання онлайн-мереж. 

Посилання:

  1. Усе, що потрібно знати про скандал із Cambrige Analytica

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі