fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису

Міф про шлаки і токсини / начитав Павло Козирєв

00:00
00:00
Медицина — 29.04.20
ТЕКСТ: Ольга Дорош
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Випити всі соки

Ми щодня чистимо зуби, приймаємо душ, турбуємось про нігті й волосся, очищаємо шкіру від макіяжу. Виникає думка, що наші внутрішні органи також потребують очищення, тому ідея чистити нирки, кишківник, печінку від токсинів і шлаків може здатись цілком логічною, чи не так?

Довкола чисток організму є багато суперечок і міфів. Але є одна річ, яка об’єднує детокс на соках, чистку кишківника клізмою, а печінки і жовчного міхура – олією з соком лимона: наукові дослідження їх спростовують, а лікарі, які використовують принципи доказової медицини, – проти їх використання. І на це є низка підстав.   

Чому здоровий організм не накопичує шлаки і токсини?  

 

Якщо ви здорова людина, у вас немає отруєння, хвороб нирок чи печінки, то ваш організм може самостійно провести собі детокс та чистку. Для цього в нас є нирки, печінка, шкіра, кишківник, легені.1 Поки ми здорові, ці органи чудово знешкоджують токсини.27

 

Що таке токсини і шлаки?

 

Коли медики говорять про очищення організму від токсинів, то мають на увазі отруйні речовини, великі дози алкоголю, наркотики, важкі метали тощо. Більшість речовин, які справді є токсичними, можна знайти на сайті Агентства реєстру токсичних речовин та захворювань.2 Є спеціальні медичні процедури для очищення організму від токсичних речовин, як-от процедури очищення крові (плазмаферез чи гемосорбція).

 

Коли лікарі говорять про шлаки, то мають на увазі, наприклад, азотисті шлаки (такі речовини як креатинін, сечова кислота, сечовина, аміак). За нормальних умов у здорових людей усі ці речовини виводяться з сечею. Але коли в людини проблеми з нирками, як-от при хронічній нирковій недостатності, ці речовини накопичуються в організмі у великих кількостях і стають токсичними. 

 

Тому їх треба виводити, наприклад,  за допомогою процедури гемодіалізу (метод очищення крові за допомогою апарату під назвою «штучна нирка»).3 Тобто є визначені та науково підтверджені методи діагностики (ультразвукове дослідження, аналіз сечі та крові тощо) та лікування цих проблем. 

 

Що ми виводимо соками та чистками?

 

Невідомо. Коли ми хочемо зрозуміти, які речовини ми виводимо, п’ючи тиждень фруктові соки чи коли чистимо кишківник, знайти відповідь буде важко. Тому що ні на сайті ВООЗ, ні на сайті Міжнародної класифікації хвороб4 ми не знайдемо такої недуги як зашлакованість організму (slagging of the body). Відповідно, немає і протоколів лікування. Також в авторитетних наукових і медичних журналах немає статей з описом шлаків і переліком токсинів, які виводяться методом чисток чи детоксу.

 

Представники нетрадиційної медицини вигадали власний термін – альтернативний детокс. Однак потреба детоксу та очищення – дуже дискусійне питання. Доказова медицина не підтримує цей підхід.5

 

Не доведено також, що комерційні детокс-дієти справді сприяють виведенню будь-яких токсинів та сприяють ефективному процесу схуднення більше, ніж харчування з пониженою калорійністю денного раціону.6,7

 

Людина худне на соці чи овочевій детокс-дієті через зниження загальної калорійності, проносні й сечогінні ефекти. Ба більше, застосування таких процедур може мати реальну шкоду для здоров’я. 

 

Наприклад, у дослідженні Національного ниркового фонду описаний випадок, коли в жінки після прийому коктейлів на основі листової зелені та фруктів виникли проблеми з нирками – оксалатна нефропатія, спричинена вживанням високих доз оксалатів (солей зі щавлевої кислоти, якої багато в шпинаті, щавлі, цитрусових, а саме вони є основою багатьох детокс-коктейлів).8

 

Крім того, постійне бажання мати «чисте» тіло може стати причиною харчового розладу поведінки під назвою «розлад очищення».9 Це стан, за якого людина постійно прагне до чистоти, викликає в себе блювоту, п’є сечогінні напої та проносні засоби, голодує, влаштовує собі виснажливі тренування. Це порушує процеси травлення, погіршує фізичне і психологічне здоров’я. 

 

Наука все міряє: якщо є шлаки – має бути їхня назва, опис, досліджений склад, можна виміряти їх кількість до та після певної процедури, про це є статті в авторитетних медичних та наукових журналах, у медичних довідниках. Наприклад, ми можемо чітко виміряти кількість гемоглобіну до лікування та після прийому препаратів заліза, змін в дієті і побачити, чи зростає рівень гемоглобіну. А як виміряти кількість шлаків до і після чистки кишківника? Кількістю каміння, яке з нас вийшло? 

 

Тому коли вам пропонують будь-яку процедуру очищення – запитайте, які конкретно речовини будете виводити, як взагалі дослідили, що вони у вас є, і як збираються оцінювати, що процедура допомогла.

 

У 2009 році група науковців зв’язалася з виробниками 15 детокс-продуктів. Вони просили розповісти, які саме токсини і шлаки знешкоджують їхні продукти та за яким механізмом вони це роблять. Ніхто з виробників не зміг відповісти на ці запитання.10  

 

Коли з’явилась мода на чистки? 

 

Люди здавна вивчали своє тіло, і для них чимало речей видавалися дивними. Не розуміючи анатомії і фізіології, вони говорили про бруд та потребу очистити своє тіло. Згадки про токсини та їхній вплив на організм, процедури очищення можна знайти в літературі XVI століття.11,12 Люди думали, що в кишківнику є «гнила рідина», яка отруює весь організм, і від цього ми помираємо. 

 

З 1800-х років на основі міркувань про накопичення шкідливих речовин у кишківнику виникла теорія аутоінтоксикації.15 Згідно з нею, відходи з кишківника (залишки неперетравленої їжі, бактерійні токсини та токсини від гниття калу і білків) всмоктуються в кров і отруюють наш організм, внаслідок чого виникають захворювання. Щоб допомогти хворим із зашлакованим організмом, тогочасні експерти робили пацієнтам клізми, проводили процедуру колектомії – видалення частини товстої кишки.16

 

Цю теорію та її методи гучно розкритикували й спростували у XX столітті.11 Адже хвороби не виникають через те, що в нас є кишківник. Товстий кишківник – не просто місце для збору калу. У цій частині травного тракту живуть не лише патогенні бактерії, а й «хороші». Це місце, де всмоктується вода, утворюються вітаміни, а видалення цієї частини кишківника має чіткі покази при важких захворюваннях. Здорові люди точно не потребують його для чистки організму. 

 

У 1940-х роках зародився новий вид альтернативної медицини – гомотоксикологія, згідно з якою всі хвороби виникають через накопичення токсинів у тілі.13 З’явилися різні методи детоксу для їх виведення. Проте принципи гомотоксикології не відповідають тому, що сучасній науці відомо про організм, адже наші тіла не накопичують токсинів. Вона є різновидом гомеопатії (яка теж спростована наукою), і жодні дослідження не підтверджують ефективність процедур гомотоксикології.14

 

Але ці і схожі теорії наштовхнули людей на думки про потребу очищати організм, адже довгий час кишківник вважався найбруднішим органом тіла, і люди шукали методи його почистити. Коли стало відомо про функції печінки, виникла думка почистити і її. У 2018 році ринок продуктів для детоксу оцінювався в 42,9 мільйона доларів.28

 

Чому олія та лимонний сік не чистять жовчний міхур і печінку?  

 

Найперше, тому що печінка сама чудово себе очищує. З точки зору фізіології, чистити здорову печінку взагалі не потрібно, тому що знешкоджувати токсини – це її основна робота.17 Якщо вона не може впоратися, треба йти до лікаря, а не займатись самолікуванням. 

 

У жовчному міхурі у випадку надмірного накопичення білірубіну, холестерину чи жовчних солей можуть утворюватися камені.18 Цьому сприяє багато факторів, як-от вживання жирної й смаженої їжі, зайва вага, гіподинамія, приймання певних ліків, вагітність, недостатня кількість клітковини в раціоні, хвороби шлунково-кишкового тракту. За розмірами ці камінці можуть бути як піщинки, а можуть виявитися розміром з тенісний м’яч (тоді це дуже погано). Лікар найчастіше виявляє їх за допомогою ультразвукової діагностики чи рентгенівського тесту.26 

 

Якщо ці камінці маленькі, призначають спеціальні жовчогінні препарати та ліки для розчинення камінців, а також дієту. Якщо ж каміння велике, людина відчуває сильний біль, а камені, більші за один сантиметр, можуть застрягти у тоненьких жовчних протоках, що дуже небезпечно і потребує хірургічного втручання (лікарі очищають міхур від каміння чи навіть повністю його видаляють).

 

Прихильники очищення жовчного міхура «народними методами» стверджують, що чистка допомагає розщепити каміння і стимулює його вихід через кишківник. Якщо коротко, людина випиває в певних пропорціях олію та сік фруктів, і на ранок з калом виходять «жовчні камені» – картинки в інтернеті вражають. 

 

Але, якщо знати анатомію, насамперед здивує розмір цих каменів (1-3 см). Адже камінь, більший за один сантиметр, не може самостійно вийти з жовчних проток. 

 

У 2005 році в журналі The Lancet з’явилася стаття про сорокарічну жінку з сильними болями у правому підребер’ї.21 Вона розповіла, що пила 600 мл оливкової олії та 300 мл соку лимона, щоб почистити собі печінку. Жінка люб’язно принесла на аналіз зелені камінці, які вийшли з її кишківника після чистки. 

 

Дослідження складу тих «камінців» не виявило жодних сполук від реальних жовчних каменів: холестерину, білірубіну чи солей, тобто це не було жовчне каміння. Зелені грудочки на 75% складались з омилених жирних кислот (а саме олеїнової кислоти, якої багато в оливковій олії), що наштовхнуло дослідників на експеримент. Вони змішали в посудині в рівних  пропорціях оливкову олію та сік лимона, додали трохи розчину гідроксиду калію, і утворилися білі напівтверді кульки. Якщо додати до них жовч, вони ставали зеленими. 

 

Тобто, коли жінка випила олію з лимонним соком, вони стимулювали відтік жовчі в дванадцятипалу кишку, туди ж надходили ліпази з шлунку і підшлункової (спеціальні ферменти, які розщеплювали оливкову олію до жирних кислот), травні соки. Цей процес супроводжувався реакцією омилення (температура тіла і калій з лимонного соку в цьому допомагали), і зрештою утворилися темно-зелені грудочки, які безболісно вийшли з кишківника пацієнтки.

 

Варто також повернутися до того, чому вона потрапила в лікарню з болями. В її жовчному міхурі було дуже багато реального жовчного камінння, яке видаляли хірурги (а можливо, і не довелось би видаляти, якби вона не займалась самолікуванням і вчасно прийшла на огляд до лікаря). 

 

П’ючи олію та фруктовий сік, ми не лише нічого не чистимо, ми можемо через сильне стимулювання виходу жовчі посприяти виходу з жовчного міхура реальних камінців. Якщо вони будуть більшими за один сантиметр, то можуть застрягти в тоненьких жовчних протоках і призвести до необхідності негайної операції чи навіть смерті. 

 

Тому, якщо у вас є застій жовчі, каміння в ньому, хвора печінка, потрібне лікування, а не чистка нетрадиційними методами. Щоб допомогти печінці та жовчному міхуру якісно робити свою роботу, варто регулярно проходити медогляд, мінімізувати  вживання смаженої їжі, алкоголю, не палити, здорово харчуватись.19,20 Пиття олії і соку не чистить ні печінку, ні жовчний міхур. Воно не розчиняє жовчне каміння і навіть може бути небезпечним. 

 

Чому не варто робити чистки кишківника?

 

Ідея про те, що гниття калу в кишківнику викликає хвороби, була поширена ще в Стародавньому Єгипті.29 Після появи каналізації люди описували кишківник як каналізаційну трубу і вважали, що саме через кал і накопичені в ньому токсини виникають хвороби і смерть. Сьогодні ми знаємо, що причиною смерті не є кишківник і кал. 

 

У класичній медицині клізми мають свої покази: підготування до операції, до обстеження просвіту кишківника за допомогою фіброскопа – медичного приладу для дослідження внутрішніх органів (процедура дослідження кишківника називається колоноскопія), сильні закрепи з утворенням калового каміння, важке отруєння.

 

А ось модні чистки кишківника (гідроколонотерапія, кишкове зрошення, сolon сleansing – процедура, за якої в товстий кишківник під тиском вводять 20-60 л рідини для вимивання калових мас) для здорових людей шкідливі. Вони можуть спричинити зневоднення, дисбаланс електролітів (що може викликати судоми, проблеми з тиском і травленням), пошкодження прямої кишки, здуття, можливе зараження патогенними бактеріями через воду та інструменти і порушення складу мікробіому загалом.22

 

Практика очищення товстої кишки за певних медичних станів може бути потрібна (наприклад, коли є сильна кишкова непрохідність). Але її має робити лікар при важких захворюваннях, а не експерт у SPA-центрі чи санаторії для міфічного очищення тіла. На сьогодні процедура очищення кишківника не рекомендована доказовою медициною для профілактики, покращення або зміцнення загального стану здоров’я.1,16,23

 

Також немає жодних доказів ефективності кавових клізм (коли людині протягом чотирьох годин вводиться кавовий розчин в пряму кишку), які є похідними від методів кишкового зрошення. Логіка їхніх прихильників в тому, що кофеїн всмоктується в кишківнику і сприяє розширенню судин печінки, що посилює процес виведення токсинів. Немає жодного авторитетного дослідження на захист такого методу. Кавові клізми є небезпечними і можуть пошкодити слизову оболонку кишківника внаслідок опіку кавовим розчином.24,25

 

Що робити, щоб очистити організм без шкоди для здоров’я? 

 

Не заважати організму робити його роботу і не займатись самолікуванням. Пам’ятайте, коли ми ведемо здоровий спосіб життя, то наші нирки, печінка, кишківник добре виконують свої функції й очищують наше тіло від токсинів, тож їм не потрібні додаткові чистки. 

 

На сьогодні немає авторитетних наукових досліджень, які б доводили ефективність чисток організму від шлаків чи детоксикаційних процесів від соків. Деякі речовини з їжі справді мають позитивний вплив на роботу печінки, жовчного міхура та кишківника, і їх можна додати до свого раціону, попередньо порадившись з лікарем-дієтологом (тому що продукти також можуть знижувати тиск, підвищувати кислотність шлунку).

 

Радимо регулярно робити ці п’ять простих кроків, які допоможуть вам бути здоровими, а організму – виконувати його функцію природного «детоксу»:

1. Їжте менше солодощів, фаст-фуду, виробів із білого борошна, цукру та солі, пийте менше алкогольних напоїв.

2. Харчуйтесь збалансовано, їжте більше овочів, зелені, бобових.

3. Будьте активними: займайтесь спортом, активно проводьте вихідні.

4. Пийте більше води та менше солодких напоїв, соків, лате тощо.

5. Подбайте про здоровий сон: спіть 7-8 годин, лягайте до 23:00.

ТЕКСТ: Ольга Дорош
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Посилання
Статті
Наука
Біт у мішку

Як виміряти та впорядкувати масиви інформації, які постійно збільшуються? На допомогу приходить математична теорія інформації!

Біологія
Як допомогти котам, що постраждали від війни

Як допомогти котам, що втратили свій дім внаслідок воєнних дій, адаптуватися до притулку або нової домівки та як війна впливає на їхню поведінку?

Суспільство
Ігри на справедливість. Уривок з книжки «Поведінкова економіка» Річарда Талера

Чому люди часто обирають співпрацювати, а не діяти егоїстично, навіть якщо це вигідно? Пояснює економіст Річард Талер.

Промо
Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 2: Кібервійна

Як росія веде війну з Україною у кіберпросторі?

Технології
Що упало, те пропало: чому не варто чіпати збиту авіацію ворога

Які загрози приховує розбита авіація та як убезпечити себе та інших від небезпек? З'ясовуємо з авіаекспертом і хіміком.

Біологія
Гриби зі смаком лобстера. Які їстівні дикороси можна знайти в Україні

Де шукати дикі їстівні рослини й гриби та як їх готувати? Розповідає ботанік Олексій Коваленко.