ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 21.10.21
  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Алергія в пандемію

  Деякі люди з алергічними захворюваннями бояться щепитися від коронавірусу, наражаючи себе на ризик важкого перебігу COVID-19. Насправді ви можете безпечно вакцинуватися, навіть якщо у вас є алергія, наприклад, на пил, домашніх тварин, пилок чи харчові продукти.  

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  На сайті МОЗ України пояснюється: «Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад, анафілактичний шок»1. Не варто вакцинуватися лише тоді, коли у людини є доведена алергія на один із компонентів вакцини. 

   

  Алергія – це небажана надмірна чутливість імунної системи до чужорідних речовин, які для більшості людей є безпечними. В розвитку алергічних реакцій велике значення мають антитіла, які називають імуноглобулінами класу E (IgE). Після зустрічі з алергеном IgE запускають вироблення речовин, що викликають різні симптоми алергії  –  від просто неприємних, як нежить і свербіж, до смертельно небезпечних, як анафілаксія. Також існують інші типи гіперчутливості, які не опосередковані IgE. 

   

  Вчені добре знають відповідь на питання «як?» стосовно розвитку алергічних реакцій, але досі невідомою залишається відповідь на питання «чому?». Існують кілька теорій, зокрема гігієнічна – про те, що сучасні люди живуть в «стерильних» умовах, які не дозволяють нашій імунній системі навчитися правильно реагувати на потенційні алергени. Інші вказують на важливість спадковості та несприятливих умов зовнішнього середовища.

   

  Алергія «прив’язана» до конкретних речовин. Ви можете мати алергію на котів, але спокійно робити щеплення, адже вакцина не містить котячих білків. Зі складом вакцин можна ознайомитися, зокрема, на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua, аби переконатися, що у препараті відсутні небезпечні для вас речовини. 

   

  Американські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) також дотримуються подібної позиції. Вони рекомендують робити щеплення навіть людям з історією тяжких алергічних реакцій, які не пов’язані з вакцинами чи ін’єкційними ліками2. Якщо ж раніше була реакція на вакцини чи ін’єкційні препарати, краще порадитися зі своїм лікарем. Тоді як алергічні реакції на таблетки – не протипоказання до вакцинації.

   

  Британське товариство алергії та клінічної імунології на сайті Anaphylaxis Campaign відповіло на низку питань, які часто ставлять пацієнти3. Зокрема, експерти пояснюють, що алергія на пеніцилін не є протипоказанням. Це стосується і натурального латексу. Кришки ємностей з вакцинами виготовляють з синтетичних матеріалів. Жодна з вакцин проти коронавірусу не містить яєчних білків чи желатину. Також в них немає сквалену – речовини з печінки акули, – який може бути в інших вакцинах. Відповідно, вакцини проти коронавірусу безпечні для людей з алергією на рибу. 

  Що таке серйозна алергічна реакція на вакцину?

   

  Найтяжча алергічна реакція – це анафілаксія. Вона є невідкладним станом, що загрожує життю. Пацієнт з анафілаксією потребує негайного введення адреналіну, який також називають епінефрином. Симптоми розвиваються за кілька секунд або хвилин після контакту з алергеном. Лише в рідкісних випадках – за кілька годин. Найчастіше анафілаксія виникає у відповідь на такі алергени, як арахіс, горіхи, молоко, яйця, молюски, риба, кунжут, ківі, отрута ос та бджіл, натуральний латекс і певні ліки. 

   

  Анафілаксія вражає декілька систем організму: дихальні шляхи, серце, кровоносні судини, шлунково-кишковий тракт і шкіру. Вона викликає порушення дихання, прискорене серцебиття та стрімке падіння артеріального тиску. Також людина може скаржитися на нудоту, блювання чи діарею. Анафілаксія може супроводжуватися шкірними проявами – кропив’янкою або наб­ряком. Кропив’янка – це швидка поява блідо-рожевих пухирів, схожих на пухирі від кропиви.

   

  Якщо людина мала анафілаксію після введення першої дози вакцини, CDC рекомендують не робити другу дозу. Також після вакцинації може розвинутися тяжка алергічна реакція, яка не вимагає невідкладної медичної допомоги. Така реакція трапляється протягом чотирьох годин. Її ознаками можуть бути кропив’янка, набряк, ускладнення дихання. В цьому випадку CDC також не рекомендують робити другу дозу. 

   

  Наразі точно невідомо, яка речовина в складі вакцин є причиною тяжких алергічних реакцій. Ймовірні кандидати – допоміжні речовини поліетиленгліколь (ПЕГ) у мРНК-вакцинах (Pfizer-BioNTech та Moderna), а також полісорбат-80 у вакцині AstraZeneca. 

   

  Раніше ПЕГ не використовували для виробництва вакцин. Але він міститься у багатьох інших препаратах, зокрема популярних проносних. Також ПЕГ є в косметичних засобах – наприклад, деяких шампунях та зубних пастах. Полісорбат-80 використовується в фармацевтичній, косметичній та харчовій промисловості. На відміну від ПЕГ, він входить в склад інших вакцин. Деякі люди з алергією на ПЕГ також можуть мати алергію і на полісорбат-80. 

   

  Важкі алергічні реакції на вакцини не потрібно плутати з побічними явищами, такими як лихоманка, біль у м’язах, слабкість тощо. Це нормальна ознака імунної відповіді на щеплення. Вони не є протипоказанням до другої дози. У деяких людей після вакцинації за кілька днів виникає червоний, набряклий висип. Американські лікарі називають його «ковідна рука» (COVID arm). Це теж не протипоказання до другої дози. Можна наступного разу зробити укол в іншу руку. 

  Як часто трапляється анафілаксія після вакцинації?

   

  Частота анафілаксії після вакцин від інших інфекцій становить один випадок на мільйон щеплень. Вакцина AstraZeneca та CoronaVac мають такий самий показник. Але ризик анафілаксії після щеплення мРНК-вакцинами є дещо підвищеним, хоча і залишається дуже малим в абсолютних значеннях. 

   

  У журналі JAMA Insights вчені з CDC опублікували дані про випадки анафілаксії після щеплення в США4. З 14 грудня 2020 року по 18 січня 2021 року в країні було введено 10 мільйонів доз Pfizer-BioNTech та 7,5 мільйона доз Moderna. Було зафіксовано 47 випадків анафілаксії після Pfizer-BioNTech та 19  –  після Moderna. Це становить 4,7 випадка на мільйон і 2,5 випадка на мільйон відповідно. У 89% людей симптоми анафілаксії розвинулись протягом 30 хвилин. Всі пацієнти з анафілаксією отримали невідкладну медичну допомогу, жодна людина не загинула. 

   

  Саме тому CDC рекомендує людям, які раніше мали тяжку алергічну реакції на вакцину чи ін’єкційні ліки, залишатися під наглядом лікарів протягом 30 хвилин після уколу. А пункт вакцинації має бути обладнаний усім необхідним для надання невідкладної допомоги при анафілаксії. Всі решта, зокрема люди з харчовою, пилковою та побутовою алергією, можуть піти за 15 хвилин. Якщо за цей час нічого не трапилося,  можна бути спокійними. 

   

  Хоча наразі лікарі не рекомендують робити другу дозу, якщо після першої була тяжка алергічна реакція, деякі науковці вказують на те, що можливий інший сценарій. В журналі JAMA Internal Medicine опубліковане дослідження5, яке свідчить про те, що другу дозу можна вводити «під прикриттям» антигістамінних препаратівАнтигістамінні препарати – протиалергічні препарати, які знижують активність гістаміну – речовини, задіяної в алергічних реакціях.

   

  Вчені відібрали 47 людей, які мали хоча би один симптом тяжкої алергічної реакції протягом чотирьох годин після вакцинації. Перед другим уколом їм дали антигістамінні препарати. Всі учасники дослідження добре перенесли другу дозу, зокрема 19 осіб з анафілаксією після першої дози. Вони мали лише легкі симптоми алергії, а 15 осіб взагалі обійшлися без скарг. 

   

  Також деякі вчені говорять про те, що анафілаксія після вакцинації проти коронавірусу має інший механізм перебігу, ніж при інших алергенах6. Найчастіше анафілаксія є IgE-опосередкованою алергічною реакцією. При повторному введенні речовини IgE-опосередкована алергічна реакція зазвичай посилюється, але не при другій дозі мРНК-вакцин проти SARS-CoV-2. Це вказує на те, що механізм анафілаксії у цих випадках не пов’язаний з IgE. 

   

  Стаття в журналі Allergy описує досвід введення двох доз людям з анафілаксією на першу дозу7. Це відбувалося в двох спеціалізованих алергічних клініках в США та Данії. Повторне щеплення провели вісьмом пацієнтам. Шкірні тести (коли маленька кількість алергену вводиться в подряпини на шкірі для діагностики) показали, що в них немає алергії на ПЕГ. Всі пацієнти добре перенесли другу дозу  –  або взагалі без симптомів, або з набагато легшими симптомами, якщо порівнювати з першою дозою. 

  А як на практиці?

   

  Ізраїль – одна з перших країн, яка розпочала вакцинацію від коронавірусу. Не дивно, що багато інформації про щеплення надходить саме звідти. Ізраїльські вчені опублікували статтю в журналі JAMA Network Open про наслідки вакцинації у людей з високим ризиком алергічної реакції. І вони є обнадійливими. 

   

  До Медичного центру Шиба для вакцинації звернулися 8102 пацієнти з алергічними захворюваннями. Лікарі оцінили їхній стан і віднесли 429 осіб до категорії «тяжка алергія». Зокрема, це були люди, які мали раніше анафілаксію внаслідок отримання будь-яких ліків чи вакцин. Також до цієї групи потрапили пацієнти з алергією на кілька алергенів (множинна медикаментозна алергія). Люди з тяжкою алергією залишалися під наглядом лікарів протягом двох годин. 

   

  Серед них 98% не мали жодної алергічної реакції8. У 6 осіб (1%) були симптоми легкої алергії. Троє пацієнтів мали анафілаксію (0,7%), яка розвинулась від 10 до 20 хвилин після уколу. Вони отримали невідкладну допомогу, і їхні симптоми минули за 2–6 годин без госпіталізації. З цих трьох пацієнтів двоє мали діагноз множинна медикаментозна алергія, а один – харчова алергія з анафілаксією та астма. 

   

  Отже, переважна більшість людей з тяжкою алергією безпроблемно переносить вакцинацію від коронавірусу. А людям з легкою побутовою, харчовою, пилковою алергією взагалі не варто хвилюватися. Користь від вакцинації значно перевищує ризик алергічної реакції. Тому не варто відмовлятися від щеплення. А щоб бути спокійними, залишайтеся в пункті вакцинації під наглядом лікарів протягом 30 хвилин після уколу. 

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Медицина
  Невидимий ворог на нашій землі: чому варто зробити щеплення від правця

  За останні декілька місяців українці навчились остерігатись багатьох речей: ракет, мін, російської музики та ютубу, але ми все ще забуваємо про невидимого ворога у нашій землі. Неприємно познайомитись – Clostridium tetani, збудник правця.

  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?