ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Біологія — 01.08.22
  ТЕКСТ: Карина Байдоха
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Чому нам сняться жахи під час війни та як цьому зарадити

  Жах війни приходить і уві сні. Через це можливе порушення сну, що часто призводить до проблем зі здоров’ям. Про сни-жахи та їхній вплив на наше життя «Куншт» поговорив з консультанткою зі сну та співавторкою книжки «Коли я нарешті висплюся» Нікою Бєльською.

  До яких фізіологічних змін призводить зміна ритміки сну через сни-жахи?

   

  Якщо людина бачить сни-жахи, але продовжує спати і висипається, то до фізіологічних змін це не призводить. Якщо ж вона багато прокидається і не може заснути, то наслідки такі ж самі, як від безсоння й переривання сну з будь-яких інших причин. І на фоні цього може виникати цілий спектр проблем – від контролю настрою, реакції на людей (тобто від соціально-психологічних наслідків, які відображаються на стосунках) й аж до проблем з імунною системою. Як наслідок – зміни у метаболізмі (надмірне набирання ваги, незважаючи на правильне харчування), а також схильність до предіабету, проблеми з репродуктивною системою тощо.

   

  Cпектр проблем, які виникають при порушенні сну, широкий. Наприклад, дослідження1 2009 року показало, що люди, які недостатньо сплять, більш сприйнятливі до вірусних захворювань. Про це дізналися так: на слизову оболонку носа крапали розчин з вірусом, і люди, які не досипали, з більшою ймовірністю підхоплювали хворобу.

  Сновидіння-жахи виникають у фазі швидкого сну. Чи відрізняються патерни роботи мозку під час фази REM, коли ми бачимо жахи і «хороші» сни?           

          

  Жахи, як й інші сни, можуть виникати в будь-якій фазі, не завжди у REM. Сни у REM-фазі люди ліпше згадують і ймовірніше запам’ятовують, і тому може складатися таке враження. Це перевіряли так. Людей будили2 в різні фази сну, відстежуючи їхню електроенцефалограму. На ній видно ці фази. Після пробудження піддослідних питали, що хто бачив уві сні.

   

  Навряд можна побачити [на ЕЕГ], жахи чи не жахи сняться. Можливо, буде більша активність мозку, але я у цьому не впевнена.

  Чи відрізняється вплив війни на нервову систему немовлят, дітей, дорослих?

   

  Усе, звісно, залежить від досвіду кожної людини. Ми усі матимемо наслідки в тому чи іншому вигляді. Мабуть, і немовлята матимуть наслідки через те, що у них був менший доступ до їжі, до вітамінів, багато хто недоотримує сон. Важливість сну важко переоцінити. Для кожного віку необхідна кількість годин сну різна, але вона однаково необхідна. Із сиренами й обстрілами зараз мало хто має стабільний сон. Відповідно, страждає здоров’я усієї нації.

   

  Якщо дитина у важких умовах, однак близько до мами, на її плач відповідають, пригортають, заспокоюють, то імовірніше, що на неї вплив не буде такий руйнівний, як у ситуації, коли близьких немає поруч.

  Мозкова тканина новонародженого малодиференційована і забезпечує формування вищої нервової діяльності, дозріваючи пізніше всіх інших відділів – до 5–6 років. Чи турбують сновидіння-жахи немовлят з огляду на це?

   

  За спостереженнями вчених та лікарів, діти починають жалітись на жахіття у віці близько 2 років. Пік жахіть припадає на 2–4 роки. Діти можуть бачити окремі картинки, які їх лякають уві сні, і уже в змозі про це розказати батькам. Не варто плутати жахіття із нічними терорами, коли дитина кричить вночі, але начебто продовжує спати при цьому.

  До кого звертатися для вирішення цієї проблеми у разі неможливості впоратися з цим самому?

   

  Потрібно звертатися до сомнолога, травмотерапевта або ж звичайного психолога.

  Чи є практики, які допомагають впоратися зі снами-жахами самостійно, коли немає змоги звернутися по допомогу? 

   

  Для того, щоб боротися з жахами-сновидіннями самостійно, варто опрацьовувати день людини, адже сни формуються на основі емоційного стану саме у цей період. Якщо сама по собі людина дуже емпатійна, має сильну уяву і постійно занурюється у відеоматеріали з травматичним наповненням, то, звичайно, є висока ймовірність того, що мозок усе це опрацьовуватиме уві сні.

   

  Ще один спосіб заспокоїтися і перестати бачити сни-жахіття – усі свої переживання сформулювати у досвід. Тобто записувати власні емоції щодня, а також – важливо – перед сном. Потім перечитувати не потрібно, ми всього лиш допомагаємо відпустити емоції.

   

  Також, як варіант, медитації під спокійну і комфортну для вас музику (уявляти місце сили, пригадувати хороші моменти), а також йога-нідра3. Це допомагає переключити увагу.

   

  Потрібно якомога стабільнішим зробити свій побут. Більше рухатися. Що стабільніша у вас система підтримки здоров’я, то менше стресу. Натомість нові звички виробляти зараз важко, тому що треба докладати зусилля для цього. Варто або адаптувати старі, або не бути вимогливими до себе, коли виробляєте нові звички.

   

  Також необхідно зберегти власні «ритуали», які були буденними для вас до війни: лягати спати о певній годині, робити зарядку, готувати їжу тощо. Якщо ж певного стабільного циклу звичок не було, то варто обрати для себе щось нескладне і повторювати, адже це дає відчуття спокою і захищеності.

  ТЕКСТ: Карина Байдоха
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?