ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Як це працює — 08.11.19
  ТЕКСТ: Олександра Тумик
  Ілюстрації: mr.zhuravchik
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Чому рудих так мало

  Усі натуральні кольори волосся утворюються різними комбінаціями лише двох пігментів. Перший – еумеланін – має чорно-коричневий відтінок, другий – феомеланін – жовто-червоний. 

   

  Бургундська мідь, вугільний, каштановий, білий та попелястий, червоний, помаранчевий та полуничний – відтінки волосся, про які ми мріємо, хочемо змінити, яких позбуваємося, перефарбовуючись у фантазійні сині-зелені-фіолетові, різняться лиш концентрацією пігментів еумеланіну та феомеланіну, що знаходяться в корковому шарі волосини, у клітинах меланоцитів.

  Варіативність кольору спричинена меланогенезом – ступенем окиснення амінокислоти тирозину – та різним «малюнком» полімерних ланцюжків, які з неї утворюються. Якщо обох пігментів мало, маємо біляве волосся. Коли з’являється еумеланін, волосся набуває русявого відтінку, а зі збільшенням концентрації коричнево-чорного пігменту воно стає каштановим, далі – чорним. Якщо до еумеланіну додається феомеланін, колір стає більш червонавим. Так утворюються різні відтінки рудого: золотистий блонд, мідно-каштановий тощо. Висока концентрація феомеланіну та відносно низька концентрація еумеланіну утворюють, власне, рудий колір волосся.  

   

  Пігменти ці синтезуються у меланоцитах згідно з генетичною програмою. Джонатан Різ, професор дерматології Единбурзького університету, та його колеги виявили «ген рудавості» – MC1R, пов’язаний з процесом вироблення меланіну, та білок MC1R (або мелакортиновий рецептор 1), що ним кодується. Цей білок активується гормоном меланотропіном, котрий синтезується в гіпофізі, внаслідок чого починається процес вироблення меланіну. Найчастіше ген MC1R активується версією меланотропіну, що має назву α-МСГ, і тоді утворюється чорно-коричневий еумеланін. У людей із мутованим геном MC1R, рецептор α-МСГ працює менш ефективно, тож баланс порушується: синтезується багато феумеланіну та мало еумеланіну, що проявляється яскраво-рудим кольором волосся.  

  Активність меланоцитів нерівномірна, тому окремі волосинки однієї людини різняться за забарвленням, що й надає волоссю природного вигляду

  Найчастіше руде волосся мають особи, гомозиготні (Гомозиготність – ознака клітини або організму, яка означає, що у його гомологічних хромосомах є лише один варіант гена у двох екземплярах. На відміну від гомозиготних, гетерозиготні організми (або клітини) мають по два різні варіанти одного гена) за рецесивним(Рецесивний алель – варіант гена, що проявляється тільки коли обидві версії гена представлені цим алелем) «рудим» алелем гена MC1R, що знаходиться у 16 хромосомі. Тобто рудий колір волосся найпростіше успадкувати, якщо обоє батьків руді, хоча можлива поява рудої дитини і у нерудих батьків.

   

  Оскільки мідне волосся пов’язане з рецесивною версією гена, рудих людей у популяції мало. Це зумовлює особливі соціокультурні реакції. Ці реакції змінювалися протягом багатьох століть – від насмішок і страху до захоплення. І навіть зараз ми, хоч і жартома, керуємось стереотипами, які були закладені попередніми поколіннями і підтримані телесеріалами та поп-культурою, – від виразу «руда бестія» до образів родини Візлі з «Гаррі Поттера». 

   

  Руде волосся – це також і фактор виокремлення: вчені підраховують відсоткові співвідношення рудих людей у популяціях різних країн, існують вечірки та фестивалі для рудих. Є сайти, присвячені цій особливості, що публікують історії, поради та новини з єдиним спільним знаменником – домінуючим пігментом волосся.

  Червоний феомеланін стійкіший до окиснення за чорний еумеланін, саме тому при штучному висвітленні волосся темних відтінків спершу набуває червоного кольору, потім помаранчевого, жовтого і тільки наприкінці стає білим

  Руде волосся природно зустрічається в одному-двох відсотках людської популяції, з’являючись з більшою частотою (від двох до шести відсотків) серед людей північного або північно-західного європейського походження і з меншою частотою в інших популяціях. Воно асоціюється зі світлим кольором шкіри та очей, веснянками і чутливістю до ультрафіолетового світла. 

   

  Існує версія, що еволюційно руде волосся у блідошкірих мешканців півночі збереглося саме завдяки необхідності підвищеного продукування вітаміну D в організмі. Унікальною особливістю вітаміну D є те, що він синтезується у шкірі під дією сонячного світла і проходить ряд перетворень для подальшого використання: надсилається до печінки, де перетворюється на речовину під назвою 25(OH)D, а вона, в свою чергу, надсилається до різних тканин тіла, звідки повертається як «активований гормон» кальцитріол. Цей гормон регулює рівень кальцію у крові та кістках, засвоєння організмом цинку, фосфору, заліза. Він надзвичайно важливий для підтримання загального стану здоров’я людини. 

  З часом активність клітин, що виробляють пігмент, падає, і волосся виростає незабарвленим, тобто сивим

  Можливо, аби організм міг синтезувати потрібну кількість вітаміну D, шкіра мешканців півночі світлішала. Відбувався цей процес завдяки збільшенню кількості світлого феомеланіну у клітинах меланоцитів, і це природньо мало вплив на волосся. 

  Тож те, що дає блідій шкірі здатність обпектися на яскравому сонці за 10 хвилин, має також і еволюційну перевагу – виживання у місцевостях з низькою сонячною активністю.

   

  За оцінками вчених, алель гена, що відповідає за еволюційний процес надбання рудавості у сучасних людей, з’явився тільки 20-100 тисяч років тому, тож колір волосся, наприклад, неандертальців (які також бували рудими) був спричинений генетичними мутаціями, відмінними від сучасних. Процес надбання рудавості у лисиць та білок, та й узагалі у всіх живих істот окрім приматів, має інший генетичний механізм.

   

  ТЕКСТ: Олександра Тумик
  Ілюстрації: mr.zhuravchik
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: