ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 18.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест четверга: від стародавнього міста до радіації на островах

  Еболу зафіксували в місті-мільйоннику. На Маршаллових островах дуже високий рівень радіації. Під Єрусалимом відкопали стародавнє місто.

  🆘 Всесвітня організація охорони здоров’я занепокоєна останнім випадком захворювання на вірус Ебола

  У конголезькому місті Гома, де наразі живе близько мільйона людей, зафіксували перший випадок Еболи. Крім того, місто є важливим хабом транскордонного руху між Демократичною республікою Конго й Руандою, де розташований міжнародний аеропорт.

  Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адганом Ґебреєзус заявив, що скликає спеціальний комітет, щоб розглянути питання епідемії, під час якої в ДРК за 10 місяців загинуло понад 1600 людей. Якщо епідемію визначать як таку, що належить до надзвичайної ситуації у сфері громадського здоров’я міжнародного значення, це дозволить посилити міжнародну підтримку й також ізолювати інфіковану країну.

  Ґебреєзус додав, що Гома є «воротами до регіону та світу» і це може змінити «правила гри». ВООЗ наразі оцінює ризик розповсюдження вірусу на інші країни та провінції як дуже високий.

  Комітет може зібратися вже цього тижня. З початку епідемії 2018 року його скликали тричі, проте щоразу статус щодо Еболи в ДРК не змінювали1.

  🗿 Під Єрусалимом знайшли старе місто, якому 10 000 років

  Під час розкопок, що тривали 18 місяців, археологи відкрили 40 гектарів гігантського поселення періоду кам’яного віку поблизу Єрусалиму. Наразі воно є найбільшою подібною знахідкою не лише в Ізраїлі, а й у світі. Поселення розкинулось в околицях сучасного міста Мотза. Неолітичне місто було засноване понад 10 тисяч років тому. Відповідно до висновків на основі знайдених матеріалів, поселення було торговим центром та налічувало близько 2000-3000 мешканців.

  Поселення поблизу Мотза мало широкі провулки між будівлями, що забезпечували вільний рух між ними, на відміну від аналогічного древнього міста знайденого у Туреччині, де були вкрай вузькі проміжки між будинками. Поселення мало окремі будівлі для зберігання насіння та продовольства. У кам’яних гробницях знайшли різноманітні предмети, зроблені з вулканічного скла та морських раковин із Середземного та Червоного морів. За словами вчених, це поселення, що збереглося у хорошому стані, може стати новим потужним джерелом інформації про інші поселення часів неоліту2.

  👽 Американці хочуть знати правду про інопланетян

  Американці атакують Зону 51 – секретну військову базу США, улюблене місце прихильників теорій змови. Діяльність на цій території неподалік від Лас-Вегаса до середини ХХ сторіччя була таємницею. З тих пір тут, за словами конспірологів, досліджують інопланетян та НЛО.

  У 2017 році американська влада підтвердила, що США мають програму вивчення «аномальної аерокосмічної загрози». Тож прості американці вирішили дізнатися всю правду про НЛО.

  Для цього фейсбук-група Shitposting cause im in shambles створила подію, у якій спонукає штурмувати Зону 51. «Вони не зможуть зупинити нас усіх», – пишуть на сторінці організатори. Хтось помре, а хтось дізнається правду, стверджували вони. Подія запланована на 20 вересня.

  До події долучилися вже понад 1.4 мільйона учасників. Це більше, ніж армія Північної Кореї чи Росії.

  Після широкого розголосу у Shitposting cause im in shambles розчарували конспірологів і сказали, що це лише жарт. Проте спікер американских військово-повітряних сил попереджає: якщо хтось все-таки вирішить зайти на заборонену зону, буде непереливки3.

  🏴‍☠️ На Маршаллових островах виявили радіацію

  Дослідники з Колумбійського університету виявили, що на територіях Маршаллових островів набагато більше радіації, ніж у Чорнобильській зоні.

  Після Другої світової війни США провели 67 ядерних випробувань на деяких Маршаллових островах. Дослідники взяли 38 зразків грунту на 11 різних островах і виявили підвищений рівень радіоактивних елементів, як-от Америцій, Цезій і два типи Плутонію.

  Найвищу дозу опромінення знайшли на атолі Бікіні, де у 1954 році США провели випробування 15-мегатонної водневої бомби. Аналіз також показав, що острів Бікіні містив до 1000 разів більше Плутонію, ніж було виявлено в Чорнобилі або Фукусімі. Дослідники встановили, що чотири північні острови – Руніт, Еньєбі, Бікіні і Наен (unit, Enjebi, Bikini, and Naen) – перенесли більше забруднення, ніж райони поблизу ЧАЕС.

  Хоча острови в основному незаселені, мешканців потрібно попредити про забруднення, вважають науковці4.

  Наука завжди поруч, і що більше ви знаєте – то цікавішим стає світ. Друзі Куншт завжди дізнаються про все першими!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?