ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 19.09.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест четверга: від спільноти порадників до китового мозку

  Amazon запустила нову програму Alexa Answers. Сажа може проникати крізь плаценту. Мозок китів – найбільший за розмірами.

  Фото дня

  Одна із картин художниці Лорі Фрік, яка створює свої твори з даних

  Сажа може проникати крізь плаценту

  Вивчення плацент 23 жінок показало, що частинки чорного карбону (сажі), що є продуктом неповного згоряння дизельного палива та викопних горючих матеріалів, можуть не тільки доходити до плаценти та накопичуватися у ній, а й проникати крізь неї. Про це йдеться у досліджені бельгійських вчених з університету у Гасселті.

  Усі жінки, що брали участь у дослідженні, мали доношену вагітність (починаючи від 37 тижня, вагітність вважають повністю доношеною), тому результати свідчать лише про стан плаценти наприкінці вагітності. Аби з’ясувати чи проникають частинки чорного карбону крізь плаценту на ранніх термінах вагітності, коли плід є найбільш вразливим, дослідники вивчили зразки плацент жінок, що мали викидні на ранніх термінах. Дослідження виявило частинки сажі у цих зразках також.

  Дослідники не виявили значної різниці у кількості сажі в різних місцях плодової частини однієї й тієї самої плаценти. Водночас виявилося, що в деяких зразках у плодовій частині плаценти міститься більша кількість чорного карбону, ніж у материнській частині. Кількість частинок сажі, знайденої у плаценті, корелювала з рівнем забруднення повітря в районі, де проживали жінки.

  Нині відомо, що забруднене повітря, яке вдихає вагітна жінка, негативно впливає на плід, зокрема може сприяти розвитку алергічних реакцій та вушних інфекцій у дитини в майбутньому, а також передчасним пологам1.

  Найбільший за розмірами мозок належить китам

  Виявляється, ці морські ссавці набули великих розмірів мозку так само, як і ми – шляхом розширення двох конкретних областей. І це, ймовірно, сприяло змінам у їхньому харчуванні.

  Амандін Мюллер з Кембриджу та Стівен Монтгомері з Брістольського університету дослідили розмір мозку 18 видів китів та дельфінів, а також 124 різних сухопутних тварин, зокрема 43 видів приматів. За невеликими винятками, кити, дельфіни та примати здобули великий мозок завдяки різкому зростанню тих самих двох областей: мозочка та неокортексу. Обидві області важливі як для пізнавальних функцій, так і для контролю за рухом тіла.

  Чому у китів, приматів та дельфінів мозок розвивався однаково? Вчені виявили, що види китів та дельфінів із великим мозочком та неокортексом зазвичай харчуються більш різноманітною їжею. Отже, харчування може сприяти еволюції мозку2.

  Тепер відповіді Alexa можуть бути не зовсім її

  Компанія Amazon оголосила про запуск програми Alexa Answers в США. Ця програма дозволяє будь-кому відповісти на запитання, на які Alexa досі не має відповідей, наприклад, на скількох інструментах грає Стіві Вандер.

  Програма пройшла попереднє бета-тестування з тисячами користувачів минулого року. Перед цим компанія проводила внутрішні випробування.

  Відтепер люди можуть зареєструватися у системі й подивитися, на які питання потрібно дати відповідь.

  Наступного разу, коли хтось поставить запитання, Alexa відтворюватиме відповідь учасника спільноти Alexa Answers. Важливо, що вона зазначатиме це.

  Існує загроза, що в Alexa Answers траплятимуться відповіді від тролів або інших людей, які хочуть нашкодити або ввести в оману людей. Це можуть бути просто неправильні відповіді, але без жодного наміру. У компанії Amazon кажуть, що за допомогою машинного навчання спробують вираховувати всі помилки й неточності3.

  Статистика

  Американці становлять приблизно 5% світового населення, але вони споживають майже 24% усієї енергії. На це особливо впливає захоплення жителів США кондиціонерами. Споживання електроенергії в Америці в 2016 році становило 12,83 мегават-години на душу населення. Для порівняння, рівень споживання у Великобританії та Німеччині становив лише 5,03 та 6,96 мегават-годин на душу населення.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?