ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 13.09.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: автопілот, екзопланети, радіоактивна вода

  В Японії радіоактивну воду хочуть злити в океан. За кермом Tesla заснув ще один водій. Вчені вирішили поглянути на атмосферу екзопланети.

  Фото дня

  Вчені розробили «смарт-шкіру», яка змінює колір. Тепер вона ще й міцна і стійка до перепаду температур. Це вдалося завдяки невеликій кількості фотонних кристалів і тонкому шару гідрогелю.

  Ще один водій Tesla заснув за кермом

  Цього разу це сталося в Бостоні. В авто водночас спали водій і пасажир.

  Періодично відеозаписи того, як водії сплять за кермом автомобіля з автопілотом, з’являються в мережі, проте більшість із них – фейки.
  Компанія Tesla повідомляє, що їхня система відстежування водія постійно нагадує їм залишатися уважними й виконувати правила користування автопілотом.

  Сон за кермом стає причиною трагічних ДТП за кермом будь-якого автомобіля. Автопілот Tesla може часом рятувати від аварій, проте їх водії стають самовпевненими.

  Наразі автопілот в машині відстежує, чи тримає водій руки на кермі. Якщо протягом 30 секунд авто «не відчуває» рук, то воно зупиняється. Проте технологію потрібно покращувати. Наприклад, компанії Subaru і Cadillac впроваджують стеження за очима водія, щоб переконатися, що він дивиться на дорогу1.

  Радіоактивну воду з Фукусіми хочуть злити в океан

  Воду, яку використовують для охолодження реакторів з 2011 року на атомній електростанції Фукусіма I, наразі зберігають у гігантських резервуарах, загальний об’єм яких становить близько мільйона тонн. Кількість радіоактивної води збільшується з кожним роком і нещодавно уряд Японії повідомив, що до 2022-го її буде ніде зберігати. Єдиним виходом урядовці вважають зливання зараженої води в океан. Більшість радіоактивних ізотопів вдається прибрати з води, але не тритій. Зливання в океан води, забрудненої тритієм, не несе загрози здоров’ю людей, однак це є небезпечним для багатьох видів морських організмів, зокрема риб.

  Рибалки виступили проти ухвалення подібного рішення, адже вимирання риби становить загрозу їхній основній діяльності. Південна Корея також негативно поставилася до подібної ідеї японського уряду, тому що зливання радіоактивної води напряму впливатиме на постачання морських продуктів на ринки, що, у свою чергу, може ускладнити стосунки між країнами2.

  Астрономи досліджують нові атмосфери

  Астрономи з Центру космічної екзохімії Лондонського університету вперше зазирнули в атмосферу екзопланети. На космічному об’єкті K2-18b вони виявили водяну пару та температуру, яка потенційно може бути придатною для життя. Вчені також бачили ознаки наявності водню та гелію в атмосфері.

  K2-18b у вісім разів перевищує масу Землі. Вона обертається навколо червоної карликової зірки за 110 світлових років від Землі в сузір’ї Лева. Планету вперше виявив телескоп Кеплер у 2015 році. «Знайти воду у світі який потенційно придатний для життя – це неймовірно захопливо, – стверджує автор дослідження Анжелос Ціарас. – Проте K2-18b – це не Земля 2.0, оскільки вона значно важча і має інший атмосферний склад. Однак це наближає нас до відповіді на основне запитання: чи унікальна Земля?»3

  Статистика

  «Мобільна революція» повністю змінила наше життя і світову економіку. Минулого року 4,6% світового ВВП надійшло від мобільної індустрії – це 3,9 трильйонів доларів. Найбільший внесок зробив Азійсько-Тихоокеанський регіон – 1,6 трильйонів доларів. Однак мобільна індустрія найважливіша для економіки Західної Африки, вона становить 8,7% від загального ВВП.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?