ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 04.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест четверга: від Короля Ночі до запису висадки на Місяць

  Записи діяльності людини на Місяці продають за 700 000 доларів. У аномальній спеці в Європі винна людина. Елізабет Голмс може загриміти у в’язницю. Незалежний центр перевірки й валідації NASA тепер носить ім’я математикині Кетрін Джонсон.

  🌕 Записи з висадки на Місяць можуть продати за шалені гроші

  Стажеру NASA Гарі Джорджу неабияк поталанило: у 1976 році він придбав набір з 65 коробок відеозаписів, на державному аукціоні за 217 доларів. Серед них виявилося кілька оригінальних касет з усією діяльністю людини на Місяці. Тепер Джордж продає їх на аукціоні Sotheby’s і може отримати за них два мільйони доларів.

  Більшість стрічок з коробки чоловік продав місцевим телеканалам, але три записи з назвою APOLLO 11 EVA залишив собі. EVA, або extravehicular activity – це вихід у відкритий космос, і на них знято все, що робили астронавти після висадки на Місяць.

  На записах – дві з половиною години відеоматеріалу: від перших кроків Ніла Армстронґа на Місяці до міжпланетної розмови з тодішнім президентом Річардом Ніксоном і встановлення американського прапора.

  Стартова ціна лоту – 700 000 доларів, проте організатори аукціону вважають, що продадуть стрічки значно дорожче, особливо у ювілейний 40-й рік із дня запуску місії1.

  💉 Засновниці стартапу Theranos загрожує 20 років в’язниці

  Засновницю компанії Theranos Елізабет Голмс та колишнього президента стартапу Рамеша Балвані звинувачують у змові з метою здійснення шахрайства та шахрайстві. Парі загрожує 20 років в’язниці і сотні тисяч доларів штрафів. Судовий процес має розпочатися у серпні 2020 року.

  Wall Street Journal повідомляє, що прокурори зібрали мільйони сторінок документів, а захист скаржився, що діяльність журналіста Джона Керейру (журналіста Wall Street Journal, чиє розслідування спричинило скандал довкола Theranos й ініціювало розслідування) неналежним чином вплинуло на те, як державні регулятори підійшли до розгляду справи.

  Елізабет Голмс заснувала Theranos в 2003 році, щоб розробити пристрій для проведення сотень тестів з однієї краплі крові. Керівниця компанії змогла залучити сотні інвесторів, але в 2015 році The Wall Street Journal опублікував розслідування про те, що заяви компанії насправді є обманом, а Голмс та інші працівники приховують, що їхня технологія не працює. Цей матеріал викликав серйозну негативну реакцію серед спільноти, що, зрештою, призвела до закриття лабораторій Theranos у 2016 році та ліквідації компанії у 2018-му2.

  Джон Керейру, зрештою, написав книжку про Theranos, уривок із якої ви можете прочитати на нашому сайті!

  🐝 Новий вид бджолиних мух в Австралії був названий на честь лиходія з Гри Престолів

  Paramonovius nightking отримав свою назву завдяки своєму режиму та вигляду. Мухи активізуються взимку, мають шиповидну корону й перетворюють інших комах на зомбі.

  Комаха завдовжки сантиметр мешкає на невеликій території Західної Австралії. Жіночі особини мух відкладають яйця на інших комахах, а ті потім виїдають їх зсередини, перетворюючи на зомбі.

  Paramonovius nightking вдалося помітити в 2012 році кільком активістам громадянської науки у національному парку Wandoo. Роками пізніше, Сюанкун Лі, аспірант Державного об’єднання прикладних наукових досліджень в Австралії (CSIRO), підтвердив, що це новий вид.

  Paramonovius nightking є підвидом групи мух, які нагадують бджіл. Вчені вважають, що ця здатність маскування з’явилася, щоб мух не їли птахи, адже бджоли їх жалять3.

  🌡 У аномальних температурах винні люди

  Вчені-кліматологи з World Weather Attribution Group довели, що рекордна червнева спека в Європі стала в 5 разів ймовірнішою внаслідок зміни клімату, спричиненою людським фактором.

  Влітку часто спекотно, але минулотижневе зростання температури в Франції, Швейцарії, Австрії, Німеччині та Іспанії сталося занадто рано. Дослідники порівняли середні показники температури, які були зареєстровані у червні, із даними кліматичних моделей, котрі вказують, що відбувалось би без впливу людини на клімат. Вчені стверджують, що така надзвичайна спека може стати нормою вже до середини століття4.

  👩‍💻 Незалежний центр перевірки й валідації NASA змінив свою назву

  Незалежний центр перевірки та валідації (IV&V) NASA у місті Фермонт (Західна Вірджинія, США) назвали на честь Кетрін Джонсон. Математикиня Кетрін Джонсон розрахувала траєкторію місії Freedom 7 (перший американський суборбітальний політ) Алана Шепарда в 1961 році, а у 1962 році її попросили перевірити результати електронних обчислень місії Friendship 6 (перший американський орбітальний політ) Джона Гленна. Вона проводила розрахунки для місій NASA протягом усієї кар’єри, включаючи кілька місій Apollo. У 2015 році про Кетрін Джонсон та її колег вийшов фільм «Приховані фігури».

  Центр IV&V було створено в 1993 році після рекомендацій Національної дослідницької ради (NRC) та доповіді Комісії Президента щодо аварії на космічному апараті Challenger. З моменту свого заснування більше IV&V NASA сприяла безпеці 100 місій і проектів. Наразі центр працює з 12 майбутніми місіями NASA, зокрема з космічним телескопом Джеймса Вебба, космічним кораблем Orion, ракетою Space Launch System та марсоходом InSight5.

  Про жінок у NASA, які творили історію, можете послухати у подкасті Доржа Бату.

  🦊 Витривалий песець долає за день рекордну кількість кілометрів

  За 76 днів полярна лисиця подолала відстань у понад 3 500 км з рідної Норвегії до Канади, пересуваючись по землі та льоду. Про це повідомили дослідники з Норвезького полярного інституту, які спостерігали за пересуванням тварини за допомогою трекера у період з березня по липень 2018 року. Спочатку вчені не повірили, що лисиця здатна пересуватися такими темпами з одного регіону в інший. Щоденно тварина в середньому долала близько 46,3 км. Одного дня, переходячи льодовий масив у Гренландії, песець подолав 155 км. Це рекордна швидкість пересування представника цього виду, що була коли-небудь зафіксована. Вчені припускають, що песець почав свою подорож у пошуках нових джерел їжі.

  Дослідження додало деталей щодо змішування генів у популяціях полярних лисиць у різних регіонах Арктики. Хоча подібні міжконтинентальні подорожі є нечастими серед песців, вони є необхідними для урізноманітнення генів у популяціях. На жаль, скоро це може стати неможливим, оскільки внаслідок глобального нагрівання зникає лід – єдиний місток, що з’єднує ці віддалені регіони6.

  Наука робить усе, щоб покращити людські життя. Ми любимо про це говорити й збирати довкола себе людей, яким подобається читати про науку. Приєднуйся до спільноти друзів!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?