Стаття Погляд — 07 жовтня, 2019

Дайджест понеділка: фейсбук, тихоходи та інші тварини

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Науковці з’ясували, чому тихоходи мають таку жагу до життя. У Великобританії підрахували кількість тварин і отримали сумні результати. У Facebook просять почекати з наскрізним шифруванням.

Фото дня

Ця сім'я виснажених ведмедів гризлі безуспішно шукає лосося біля берегів Канади, де популяція риб значно зменшилася. Можливо, їм не вдасться пережити сплячку.

Секрет живучості «водяних ведмедів»

Тихоходи або «водяні ведмеді» – крихітні безхребетні тварини, що здатні переносити температуру абсолютного нуля (−273,15 °C), нагрів до 150 °C, сильну радіацію, відсутність кисню і води. У такий спосіб вони можуть жити впродовж багатьох десятиліть.

Результати дослідження, нещодавно опубліковані у журналі eLife, вказують на те, що тихоходи виду Ramazzottius varieornatus мають білки Dsup (які входять до складу ядра клітини), що здатні підвищувати захист клітин від пошкоджень ДНК під впливом радіації. Вчені виявили, що білок Dsup захищає «будівельний матеріал» хромосом (хроматин) від гідроксильних радикалів, речовин, які здатні руйнувати нуклеїнові кислоти та інактивувати ферменти, що, у свою чергу, може призвести до смерті клітини.

Ця інформація дозволяє припустити, що саме білок Dsup сприяє виживанню тихоходів у різних критичних умовах1.

Великобританія втрачає тварин

Чисельність найважливіших тварин дикої природи Великобританії скоротилася на 60% з 1970 року. У британському звіті про стан природи вказано, що й територія, заселена офіційно визначеними «пріоритетними видами», скоротилася на 27%.

В країні стало значно менше їжаків, зайців, кажанів, багатьох птахів (зорема синиць і голубів) та комах.

Причини втрат – активізація землеробства, забруднення добривами, пластиком, знищення середовища існування тварин, кліматична криза та чужорідні для країни види2.

У політиків проблеми з шифруванням

Федеральний прокурор США Генерал Вільям Барр разом зі своїми британськими та австралійськими колегами опублікували відкритий лист до Марка Цукерберґа. У ньому вони просять відкласти втілення наскрізного шифрування повідомлень у платформах, які належать Facebook.

Політики бояться, що шифрування ускладнить виявлення неправомірної діяльності, як-от проявів тероризму або сексуальної експлуатації на фейсбуці. 

Однак послаблення шифрування може загрожувати безпеці кожного користувача. Створення таких обхідних шляхів для правозахисних агенцій — це також і створення обхідних шляхів для незаконного проникнення й крадіжки інформації3.

Статистика

Британське бюро інтелектуальної власності дослідило, хто у світі патентує найбільше винаходів з гендерного погляду. Більшість досі належить чоловікам, хоча ситуація й почала змінюватися останніми десятиріччями. 2018 року винахідниць у світі було лише 13,07%. Проте в Африці цей відсоток значно вищий.

Посилання:

  1. Життя тихоходів
  2. Тварини Великобританії
  3. Політики й наскрізне шифрування

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі