ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 01.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: mr.zhuravchik
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест понеділка: від Аляски до симуляції Всесвіту

  Науковці вчать штучний інтелект моделювати Всесвіт і дивуються, як швидко він вчиться. У Штатах затвердили апарат для жіночого лібідо. З’явився лазер, який може ідентифікувати людей за серцебиттям.

  🕹 Штучний інтелект змоделював створення Всесвіту

  Уперше вчені використали штучний інтелект для створення складних, тривимірних симуляцій Всесвіту. Систему назвали Deep Density Displacement Model, або D3M, і вона настільки швидка і точна, що астрофізики, які її розробляли, навіть не знають, як у неї це виходить.

  Основне завдання системи – змоделювати те, як гравітація формує Всесвіт протягом мільярдів років. Кожне моделювання займає всього 30 мілісекунд. Інші системи, для порівняння, справляються за хвилини. D3M тренувалася на 8000 симуляціях Всесвіту, екстраполюючи і значно перевершуючи їх. Крім того, вона здатна налаштовувати параметри, яких вона не бачила раніше.

  «Це ніби навчати програмне забезпечення розпізнавати зображення з котами і собаками, яке потім здатне розпізнавати слонів», – говорить астрофізикиня Шірлі Хо з Flatiron Institute and Carnegie Mellon University.

  Спостереження Всесвіту може дати багато інформації про його еволюцію, але є межі того, що ми можемо бачити. Ось чому моделювання може бути таким зручним. Створюючи симуляції, які відповідають розрахункам чи ні, вчені можуть з’ясувати сценарії, за котрими найбільш імовірно виник Всесвіт.

  Але складність історії нашого Всесвіту робить такі моделювання важкими для обчислення, потрібно багато часу, щоб їх створити. Одне дослідження може вимагати тисячі таких моделювань. Наприклад, якщо імітувати рух частинок за допомогою програмного забезпечення, яке не працює на основі ШІ, це може зайняти до 300 годин обчислення для однієї симуляції. Саме тут D3M найбільш корисна – вона дає раду з цим за хвилини1.

  Штучний інтелект активно використовують у космічних технологіях. Як і навіщо, читайте у статті – «Повна машина розуму».

  🏜 NASA відправить на Титан «бабку»

  NASA заявило, що відправлять пересувний посадковий апарат гвинтокрильного типу Dragonfly (з англ. бабка) на Титан для дослідження поверхні та атмосфери супутника Сатурна. Запуск Dragonfly запланували на 2026 рік та прогнозують, що до Титана він дістанеться у 2034 році. Основна місія триватиме 2,7 земних роки. Апарат досліджуватиме зразки ґрунту, які братиме в регіонах із різною географією супутника. За місію Dragonfly має пролетіти понад 175 кілометрів, що майже вдвічі перевищує відстань.

  Камери на Dragonfly будуть стрімити зображення поверхні супутника Титан – другий за розміром супутник в Сонячній системі (після супутника Юпітера Ганімеда). За розміром він більший за Меркурій, проте поступається планеті в масі. Титан – дуже схожий на ранню стадію розвитку Землі, тому дослідження супутника може показати, як зародилося життя на нашій планеті2.

  💧 На Алясці внаслідок потепління тане лід

  Температура у Чукотському і Беринговому морі на 5 градусів вища у порівнянні з середньою температурою за 1981-2010 роки, повідомляє кліматолог Аляскинського центру оцінки клімату та політики Рік Тонам. Потепління спричинили південні вітри в Беринговому морі, що пришвидшило танення льодового покриву навколо півострова. Льодовий покрив навколо Аляски зазвичай тримається до кінця травня – цього року він зник у березні. Кліматолог Міжнародного науково-дослідного арктичного центру Браян Бреттшнайдер повідомив CNN, що середня температура океану влітку ще ніколи не була такою високою, а температура повітря у регіоні близька до рекордних показників.

  Це матиме наслідки для місцевих жителів вздовж західного і північного узбережжя Аляски. Крім того, вмирають птахи та морські тварини. Оскільки температура моря достатньо тепла, це може призвести до цвітіння водоростей, через що вода стане токсичною для місцевої фауни3.

  Чому важливо зберегти біорізноманіття і чому зміни клімату – це наша проблема, читайте у блозі Наталії Атамась.

  👩🏼 З’явився новий препарат для жіночого лібідо

  Управління продовольства і медикаментів США затвердило дозвіл на продаж нового лікарського засобу, що стимулює лібідо у жінок. Препарат Vyleesi (бремеланотид) діє як штучний гормон, який активує ключові рецептори мозку, що беруть участь у сексуальних реакціях, шляхом підвищення нервового збудження. Ліки розроблені для пацієнток, що мають знижене лібідо, наприклад унаслідок менопаузи. Препарат рекомендують вводити шляхом ін’єкції в жирові тканини стегон або живота щонайменше за 45 хвилин до сексуальної близькості.

  Раніше вже були спроби створити подібні ліки. У 2015 році був випущений препарат Addyi, однак він мав складнощі у застосуванні та низку побічних реакцій. Виробники Vyleesi запевняють, що нові ліки майже не мають побічних ефектів, проте зважаючи на сам механізм дії препарату (тимчасове підвищення систолічного кров’яного тиску на 6 мм ртутного стовпчика), бремаланотид не можна використовувати частіше одного разу на день та восьми разів на місяць. Препарат також категорично заборонено вживати разом з алкоголем.

  Попри те, що Управління дозволило реалізацію препарату, Національний центр досліджень в галузі охорони здоров’я США стверджує, що ліки були недостатньо вивчені для того, щоб виходити на ринок4.

  ❤️ Пристрій, який визначає людину за серцебиттям

  Для Пентагону виготовили пристрій на замовлення американських спецслужб, який може ідентифікувати людей не за обличчям: замість цього він зчитує їхнє серцебиття за допомогою  інфрачервоного лазера. Пристрій може працювати на відстанях до 200 метрів, проте Стюард Ремалі, який займається питаннями технічної підтримки у Пентагоні, припускає, що довші відстані теж можливі – усе залежить від потужності лазера.

  Пристрій отримав назву Jetson. Для «сканування» об’єктів він використовує лазерну віброметрію – метод для виявлення руху поверхні, яку спричиняє серцебиття. Jetson здатний помічати вібрації навіть через одяг – сорочку чи куртку (але не таку товсту, як зимова).

  Найбільш поширеним способом біометричної ідентифікації на відстані є розпізнавання облич. Але для цього потрібна хороша видимість обличчя, яку часом важко отримати, наприклад під час використання дрона. Розпізнати обличчя може також бути складно через бороди, сонцезахисні окуляри або хустки.

  «Серцеві підписи» (дані про серцебиття окремих людей) вже використовують з метою безпеки. Канадська компанія Nymi розробила сенсорний браслет, який зчитує пульс, як альтернативу ідентифікації через відбитки пальців. Технологія була випробувана будівельноб компанією Halifax у Великобританії5.

  Куншт – це незалежне медіа про науку. Ми розповідаємо про найважливіші події та явища, які змінюють життя людей. Підтримай нас у цьому – ставай другом Куншт!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: mr.zhuravchik
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?