ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 27.09.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: новини в українській науці, новини з ООН

  Нова доповідь щодо рівня світового океану насторожує. Обрали виконавчого директора Національного фонду досліджень. А ще науковці дослідили чайний пакетик і вжахнулися.

  Фото дня

  Японці показали директору NASA свою концепцію місячного всюдиходу. Такі ровери необхідні, щоб дослідити поверхню місяця в межах майбутньої реалізації програми “Артеміда”.

  У Національного фонду досліджень з’явився виконавчий директор

  Уряд призначив виконавчого директора Національного фонду досліджень. Ним став Борис Сорочинський, науковець з понад 40-річним стажем. В Міністерстві освіти і науки стверджують, що Сорочинський переміг за відкритим конкурсом, у якому взяли участь дев’ять кандидатів.

  Виконавчий директор буде забезпечувати організацію та проведення конкурсів, укладання договорів, контроль цільового використання бюджетних коштів, а також звітуватиме перед державою.

  Через деякий час після цього призначення Національний фонд досліджень зможе надавати гранти науковцям, як це передбачено науковою реформою1.

   

  Більше про наукову реформу та Національний фонд досліджень читайте в інтерв’ю з Юлією Безвершенко.

  Рівень світового океану зростає швидше, ніж передбачалося

  Рівень світового океану може зрости на метр, а Арктика втратить увесь лід вже влітку 2100 року, – про це повідомляє кліматичний комітет ООН.

  Ці результати щодо рівня океану є на 10 см вищими, ніж зазначалося у прогнозах Міжурядової панелі щодо зміни клімату шість років тому. Такі зміни спровоковані тим, що Антарктика тане значно швидше, ніж думали вчені.

  Отримані результати можуть бути надважливими для подальшого життя 600 млн людей, які живуть на висоті до 10 метрів над рівнем моря. Крім того, зазначають, що екстремальні події, пов’язані з рівнем моря, так само як і випадки сильних штормів, які раніше траплялися раз на століття, будуть ставатися чи не щороку в багатьох частинах світу.

  У доповіді також попереджають про загрозу для морських мешканців і, як наслідок, тих людей, які вважають морепродукти своїм першочерговим джерелом білків. Вода буде нагріватися, ставати менш багатою на кисень і матиме вищий рівень кислотності2.

  Чай із пластиком

  Нове дослідження вчених з Університету Макгілла у Канаді, виявило, що один чайний пакетик, який заварюють при температурі 95 градусів Цельсія, вивільняє близько 11,6 млрд часток мікропластику, а також 3,1 млрд часток нанопластику в чашку з чаєм. За попередніми підрахунками, середньостатистична людина щороку споживає понад 74000 часток мікропластику. Проте, згідно з результатами дослідження канадських вчених, лише одна чашка чаю містить у 200000 разів більше часток.

  Протягом багатьох років чайні пакетики виготовляли переважно з паперу, однак останнім часом деякі виробники перейшли на пластикові. Вчені виявили, що під час заварювання відбувалося значне руйнування чайного пакетика, що призводило до вивільнення часток мікро- та нанопластику у рідину. Частинки мікропластику були розміром від 1 до 150 мікрометрів, а нанопластику від 100 до 1000 нанометрів.

  Наразі достеменно невідомо який вплив мікропластик має на організм людини. Проте коли ми випиваємо або виливаємо чай, рано чи пізно  частинки мікропластику з нього опиниться у довкіллі.

  3.

  Статистика

  Цього тижня Канберра, столиця Австралії, легалізувала рекреаційне вживання марихуани для людей від 18 років. Новий закон повинен набути чинності наприкінці січня. Так само, як і в США, на рівні всієї країни це досі буде вважатися правопорушенням.

  Австралійський народ загалом підтримує легалізацію марихуани. У США та Канаді 80% населення підтримують певний вид легалізації (медичну чи рекреаційну). В Австралії ця кількість становить приблизно 70%.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?