ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 02.08.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: від нових клітин до прибутків Apple

  Вчені знайшли нові клітини у тканині печінки. Компанія Apple оприлюднила свої прибутки за третій квартал. У Великобританії в десятки разів зросла кількість випадків хвороби Лайма.

  🧬 Вчені знайшли в печінці нові клітини

  Науковці з Лондонського Королівського коледжу виокремили з тканини печінки плоду досі невідомий тип клітин, який нагадує за своїми якостями стовбурові. 

  Якщо це справді так, з часом цей тип клітин може допомогти з відновленням пошкодженої печінки, і трансплантації стануть непотрібними.

  Такий тип клітини знайшли вперше. Після того, як його виокремили з тканини, що належала плоду, вчені знайшли цей тип у тканині дорослої людини. Побачити такі клітини вдалося за допомогою секвенування РНК. Вони вже отримали свою назву — гепатобіліарні гібридні клітини-попередники (HHyP).

  Звісно, відкриття важливе, проте до практичного застосування цих клітин іще дуже далеко. Якщо вченим вдасться перетворювати плюрипотентні стовбурові клітини (які можуть перетворюватися у клітини всіх типів) у клітини HHyP і потім пересадити їх у пошкоджені тканини печінки, то це може стати великим кроком вперед у регенеративній медицині. Крім того, дослідники мають ще один потенційний сценарій: спробувати запустити HHyP безпосередньо у печінці людини1.

  🦏 Два вагітні носороги

  Два південних білих носороги одночасно завагітніли у зоопарку Пайрі Дайза у Бельгії. Це важлива новина, адже вид перебуває під загрозою зникнення. Запліднення відбулося природним шляхом. Обох самиць запліднив носоріг Джобі. Маленькі носороги мають з’явитися на світ до кінця 2019 року.

  У дикій природі живе близько 18 000 південних білих носорогів, проте через браконьєрство кожні 8 годин ми втрачаємо одного з них. А от північних білих носорогів на Землі лишилося всього два – і це самиці. Цей підвид може зникнути остаточно, якщо вченим не вдасться втілити штучну програму запліднення2.

  🦟 Кількість людей, яким діагностували хворобу Лайма у Великобританії, швидко збільшується

  Досліджуючи записи лікарів загальної практики за період з 2001 по 2012 роки, науковці встановили, що загальна кількість зареєстрованих випадків хвороби Лайма за цей період зросла майже в десять разів – з 60 до 595.

  Наразі офіційна кількість випадків захворювання для Великобританії становить приблизно від 2000 до 3000 щорічно на основі даних лабораторій Англії, Уельсу та Шотландії. За даними нового дослідження, цифра може зрости до понад 8000 випадків до кінця 2019 року.

  Хвороба Лайма виявлена ​​у кожному регіоні Великобританії, найбільша кількість випадків зафіксована в Шотландії, на Південному Заході та Півдні Англії3.

   

  💰 Дохід Apple за третій квартал 2019 року

  Apple отримала 53 млрд доларів доходу у третьому кварталі 2019 року. Щоправда, продаж айфонів вперше з 2012 року приніс менше, ніж половину цієї суми – майже 26 млрд. Рік тому завдяки своїм смартфонам компанія заробила 29 млрд.

  Зате чимало грошей принесли аксесуари, особливо – бездротові навушники AirPods. Якщо об’єднати всі відділи з розробки одягу, мобільних аксесуарів і предметів для розумного будинку в одну компанію, то вона б потрапила до списку Fortune 50, стверджує генеральний директор Apple Тім Кук.

  Крім того, дохід від продажу комп’ютерів Mac склав 5,82 млрд доларів, а iPad – 5 млрд, що на півмільярда більше, ніж минулого року.

  Наступний фінансовий квартал Apple приверне набагато більше уваги, оскільки тоді вже вийде у продаж новий айфон. Тоді з’являться і нові сервіси – Apple TV+ та Apple Arcade.

  Нові телефони від Apple матимуть ще кращу камеру, а на основних моделях буде цілих три лінзи для надшироких світлин4.

  Спільнота тих, хто любить і хоче говорити про науку, росте! Приєднуйся і ти – ставай другом Куншт!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?