ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 09.08.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: і знову машини на автопілоті

  Вчені знайшли скелет папуги, який виявився найбільшим представником свого роду. У Нью-Йорку в будні можна покататися на машині з автопілотом.

  🚙 У Нью-Йорку тепер можна покататися на машині з автопілотом

  У Нью-Йорку запускають шість автопілотних автомобілів, на якому можна буде проїхатися по  Нью-Йоркській військово-морській верфі. Це перший автопілотний сервіс, який запускатимуть у цьому місті. Випробування цих машин, які належать компанії Optimus Ride, проходили в Аризоні.

  Поїздити на автопілотниках пропонують по заздалегідь спланованому маршруту, тому сподіватися, що такі авто з’являться й будуть вільно їздити по вулицях, наприклад, Манхеттена – зарано.

  Послуга автомобіля, який керує сам собою, буде доступна з 7 ранку до 22:30 у будні.

  Нагадаємо, що минулого року машина з автопілотом, яку тестував Uber, вбила жінку. Крім того, три водії загинули, тестуючи автопілот у Tesla. Тож попереду ще багато роботи щодо складних технічних й етичних питань, які потрібно вирішити1.

  🦜 Знайдено кістяк найбільшого у світі папуги

  Група дослідників з Нової Зеландії та Австралії знайшла кістки птаха, що виявився гігантським представником папуг. Залишки скелету належали Heracles inexpectatus (Гераклу невимогливому) – птаху з ряду папугоподібних, що населяв територію Нової Зеландії у Міоцені, тобто 23-16 млн років тому. За даними вчених, птах сягав у висоту одного метра та важив близько семи кілограмів.

  Кістки птаха протягом тривалого часу знаходилися у лабораторії університету, але під час досліджень їх помилково прийняли за кістки прадавнього орла. На початку року студентка університету Фліндерс, що у Південній Австралії, працювала у лабораторії та виказала сумнів щодо того, кому належать ці кістки. Її підозри виявилися небезпідставними – новий аналіз матеріалів вказав на те, що залишки скелету належали величезному папузі2.

  🏈 Американський футбол – прямий шлях до струсу мозку

  Грати в американський футбол – небезпечно для мозку, навіть якщо спортсмен жодного разу не травмувався. Лише один сезон гри в нього може спричинити шкоду, яка дорівнює струсу мозку.

  Вчені з Університету Рочестера в Нью-Йорку стежили за 38 футболістами-школярами. Спортсмени носили шоломи з акселерометрами, які вимірювали кількість і силу ударів під час тренувань та ігор. Перед початком кожного сезону і після його завершення вчені робили МРТ мозку гравців. Найбільшу увагу вони звертали на такі примітивні реакції, як-от слух чи регуляція температури.

  Результати вразили науковців. Лише у двох гравців стався струс мозку, але понад дві третини спортсменів отримали дуже серйозні ушкодження. Крім того, вчені виявили у них підвищений рівень тау-білка, що вказує на пошкодження клітин мозку, яке згодом може спричинити втрату пам’яті, депресію та емоційну нестабільність, а в літньому віці стати причиною деменції3.

  🥊 Якщо раптом хочеться більше дізнатися про нелегку долю спортсмена

  Чи чули ви колись про ХПЕ – хронічну посттравматичну енцефалопатію? Вона виникає внаслідок зміни структури тау-білка. На відміну від ситуації з іншими нейродегенеративними захворюваннями, як-от Альцгаймера та Паркінсона, у випадку з ХПЕ вчені знають напевно причину зміни білка – регулярні удари по голові. Цей висновок можна зробити тому що всі, у кого коли-небудь діагностували ХПЕ, мали історію таких ударів. І саме тому спортсменами ну дууууже цікавляться науковці. Читати більше (статтю можна також прослухати!).

  Наука змінює світ. Куншт розповідає про це, а ти можеш підтримати проект, ставши нашим другом!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?