ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 19.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: від болгарського хакера до наркотиків

  У Болгарії сталася велика хакерська атака, і влада вважає, що хакер – справжній «чарівник». У Шотландії найбільші проблеми з наркотиками у Європі. З інстаграму зникнуть лайки, і люди будуть менше дратуватися.

  👨🏼‍💻 Болгарська влада вважає хакерів «чарівниками»

  У Болгарії сталася масова хакерська атака, під час якої було викрадено персональну інформацію про понад 5 мільйонів болгар. Усього в країні проживає близько 7 мільйонів людей, тобто від кібератаки постраждав майже кожен повнолітній житель країни.

  Особисті та фінансові дані мільйонів платників податків потрапили електронною поштою до місцевих журналістаів. Це були імена, адреси, інформація про доходи та прибутки, а також особисті ідентифікаційні номери. Це дані за останні 10 років і загальним обсягом 21 ГБ.

  Прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов назвав хакера Кристіяна Бойкова «чарівником» і сказав, що країна повинна наймати таких людей, як він. Фахівці з безпеки натомість не поділяють цю думку й стверджують, що ця вразливість у системі ніколи не повинна була статися.

  Цікаво, що інформація стосовно обсягів даних різниться. Хакер стверджує, що вкрав інформацію про 5 мільйонів осіб, натомість представники держави кажуть, що було викрадено близько 3% даних із бази Національного агентства доходів Болгарії. Цей факт досі уточнюють1.

  ❤️ Лайки зникнуть – і потрібно бути до цього готовими

  Інстаграм поступово знищує лайки. Тепер у шести країнах не зможуть подивитися, скільки разів люди вподобали чиєсь фото.

  Користувачі в Ірландії, Італії, Японії, Бразилії, Австралії та Новій Зеландії матимуть можливість бачити всі лайки на власній сторінці, проте вподобання інших користувачів не відображатимуться.

  Розробники додатку вперше провели такий експеримент у Канаді, але зараз лайки знову повернулись до інстаграм-стрічок місцевих жителів.

  У компанії вважають, що люди надто переймаються лайками, і кількісний показник стає для них метою користування додатком. Люди розглядають вподобання як метрику успіху. Вони дратуються, коли лайків замало, купують їх, видаляють публікації, які отримали недостатньо позитивної реакції.

  Теоретично, залишати лайки видимими тільки для власника акаунта – це можливість отримати уявлення про реакцію аудиторії, але не турбуватися про те, що її побачать інші2.

  👴🏽 Проблеми з додатком FaceApp, який заполонив мережу

  У додатка FaceApp, який робить обличчя на фото старшим чи молодшим, проблеми з приватністю. Для обробки фотографій додаток завантажує фото з галереї на хмару, але не повідомляє про це користувачів. Через це зчинився скандал щодо використання даних, адже компанія заснована у Росії.

  СEO FaceApp Ярослав Гончаров повідомив TechCrunch, що це робиться для покращення трафіку і для того, щоб переконатися, що користувач не завантажує одне й те саме фото. Також Гончаров сказав, що «більшість зображень видаляють через 48 годин» і що дані не передають Росії.

  Утім, TechCrunch пишуть, що залишаються питання щодо того, чи додаток завантажує всі фото з галереї, чи лише ті, що використовують для обробки. А от експерт із цифрової безпеки Washington Post Еліот Алдерсон сказав, що перевірив додаток, і виявив, що фото, які використовуються для обробки, завантажуються на хмару. Також Андерсон сказав, що додаток не відповідає GDPR, адже політика приватності не повідомляє, що фото користувачів завантажуються на хмару і як саме їх використовують.

  Wired пише, що FaceApp має не більші проблеми з приватністю, ніж Facebook, який, до речі, нещодавно оштрафували на 5 мільярдів доларів за порушення конфіденційності. «Чи варто турбуватися про FaceApp? Звичайно. Але не факт, що він значно страшніший за будь-який інший додаток, якому ви даєте дозвіл до своєї галереї чи будь-яких інших даних на смартфоні».

  Не варто панікувати, але перед тим як завантажувати черговий популярний додаток, варто задуматися чи готові ви платити за нього своїми даними3.

  А ми знову нагадуємо про цифрову безпеку! Знати «Основи безпеки кібердіяльності» дуже важливо.

  💉 У Шотландії чи не найбільші проблеми з наркотиками

  Відповідно до нових статистичних даних, Шотландія має найвищий рівень вживання наркотиків у Європі. У 2018 році через наркотики у Шотландії померло 1187 людей, що на 27% більше, ніж у попередньому році. 72% з них – чоловіки. Більшість летальних випадків сталася внаслідок вживання метадону, героїну та морфіну. Проте велика частка тих, хто помер, а саме 792 людини, також приймала таблетки діазепаму й етізоламу. Ці препарати є транквілізаторами, які виписують зокрема при тривожності та порушеннях сну. У комбінації з опіоїдами вони є смертельною сумішшю. У Шотландії упаковка цих препаратів коштує дешевше, ніж шоколадка4.

  Ми любимо про це говорити й збирати довкола себе людей, яким подобається читати про науку. Приєднуйся до спільноти друзів

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: