Стаття Погляд — 05 липня, 2019

Дайджест п'ятниці: від комашиних яєць до піску

ІЛЮСТРАЦІЇ: Куншт

Вчені розбираються з атмосферою екзопланети Gliese 3470b. Пісок може зникнути з планети. Дослідники з Гарварду ламають голову, від чого залежить форма яєць у комах.

🌕 Екзопланета із зоряною атмосферою

Команда астрономів на чолі з Бьорном Беннеком детально дослідила склад атмосфери екзопланети Gliese 3470b за допомогою телескопів Hubble і Spitzer. Виявилося, що за складом вона більше схожа на зоряну, ніж на атмосферу планет-гігантів. Науковці очікували, що атмосфера такої екзопланети буде складатися з важких елементів, як-от оксиген і вуглець, які входять до складу водяної пари й метану, проте в атмосфері планети переважають водень і гелій.

Астрономи вважають, що планета могла сформуватися близько до своєї зірки під час акреції (процес збільшення маси небесного тіла через притягування матерії з навколишнього простору гравітацією) первинної речовини з протопланетного диска на ядро планети, що складалося з заліза, гірських порід і льоду. Вчені сподіваються, що екзопланета стане чудовим об’єктом для майбутніх спостережень за допомогою космічного телескопа «Джеймса Вебба»1.

🆘 На Землі може забракнути піску

У коментарі, опублікованому в журналі Nature, група вчених з Університету Колорадо Болдер, університету Іллінойса, університету Галла й університету штату Арізона підкреслюють потребу в глобальному контролі за піском.

Пісок і гравій видобуваються швидше, ніж відновлюються у природі. Швидка урбанізація та глобальне зростання населення підживлюють попит, і щорічний офіційний видобуток сягає 50 мільярдів тонн. Крім того, у 70 країнах пісок видобувають незаконно, тому обсяги розрахувати неможливо.

Дослідники стверджують, що до 2100 року попит на пісок може зрости на 300%, а ціни зростуть на 400%.

Відсутність нагляду й моніторингу призводять до нестабільної експлуатації, планування та торгівлі. Видобування піску з річок і пляжів має тривалі наслідки для екології, інфраструктури, національних економік і засобів існування трьох мільярдів людей, які живуть уздовж річкових коридорів світу.

Автори стверджують, що для раціональної системи контролю ми повинні скоротити поточні показники видобутку й потреби в піску шляхом переробки бетону та розробки альтернативних матеріалів (наприклад, подрібнених порід або пластикових відходів).

Настав час визнати пісок ресурсом, який закінчується, як і нафта, газ чи дорогоцінні метали2.

🐝 Від чого залежить форма яєць комах?

Днями група дослідників із Гарвардського університету опублікували нову базу даних, що містить опис 10 500 яєць різних за формою й розміром, які були отримані від близько 6 700 видів комах. Завдяки новому впорядкуванню, вченим вдалося знайти пояснення великої різноманітності форми яєць у комах.

Виявляється, на форму яйця впливає середовище, у яке самка відкладає його. Наприклад, яйця, відкладені в або на воді зазвичай є малими та округлими, що дозволяє їм легко і безпечно пересуватися у цьому середовищі. Яйця, відкладені всередині іншого організму, є невеликими та асиметричними, з одним звуженим кінцем, що дозволяє вводити його легше в тіло тварини чи людини. Яйця, які відкладають у ґрунті зазвичай великі. Вчені також зазначають, що нова база даних відкидає попередні уявлення про чинники, що впливають на форму яєць комах, а також є джерелом інформації про еволюційні та екологічні механізми, які визначають успішність продовження виду3.

💵 Huawei даватиме університетам 300 млн доларів на рік просто так?

Huawei запускає нову програму підтримки дослідних лабораторій університетів по всьому світу. Щороку компанія виділятиме 300 млн доларів, щоб сприяти розвитку різних галузей, як-от оптичні комп’ютери, робота алгоритмів, надійні бази даних. Розробки потім використовуватимуть у продуктах Huawei. Програма триватиме 10 років.

Таке рішення, як стверджує видання MIT Technology Review, дозволить компанії відновити свою міжнародну репутацію й «обіграти» США. Крім того, це допоможе компанії унезалежнитися від Штатів.

Нагадаємо, що в суботу (29 червня) на зустрічі G20 в Осаці Трамп, що з компанії Huawei знімуть обмеження, які були впроваджені раніше. Проте компанії досі перебуває у «чорному списку»4.

Війна США та Huawei триває вже кілька місяців. Одна із причин – проблеми з новим інтернетом 5G. Читайте про це у нашій статті – «5G поза зоною досяжності».

Наука робить усе, щоб покращити людські життя. Ми любимо про це говорити й збирати довкола себе людей, яким подобається читати про науку. Приєднуйся до спільноти друзів!

Посилання:

  1. Про екзопланету з особливою атмосферою
  2. Про пісок, що зникає
  3. Про комашині яйця
  4. Про геніальну ідею Huawei

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі