ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 07.08.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест середи: називати планети своїми іменами

  Льодовики Швейцарії не витримали аномальної спеки. Дельфіни прихистили у свою зграю Іншого. SpaceX виходить на ринок масового виведення супутників.

  🌍 Ви можете назвати планету, як вам захочеться!

  Міжнародний астрономічний союз (МАС) вже вдруге організовує конкурс із привласнення імен планет і зір, навколо яких вони обертаються. Цього разу учасникам проекту, присвяченого 100-річчю МАС, пропонують назвати системи, які містять одну зорю і одну планету. Кожна країна отримала власну систему для називання.

  Обиратимуть назви за допомогою голосування всередині країни. Нові назви, звісно, не замінять традиційні наукові позначення, але МАС визнає їх як повноправні назви об’єктів й опублікує їх із зазначенням авторства. Ці назви потім можуть використовувати всі охочі. Обмежень щодо них не буде.

  Україні виділили планетну систему HAT-P-15, яка розташована в сузір’ї Персея. Зоря у цій системі є жовтим карликом (тип G) і досі недосяжна для спостережень наземними телескопами. Екзопланета HAT-P-15b була відкрита в 2010 році. Вона перебуває на відстані 0.0965 астрономічних одиниць від зорі, є газовою планетою-гігантом з масою 1,94 мас Юпітера і орбітальним періодом 10,9 діб.

  Конкурс почнется вже незабаром. Ми будемо повідомляти про нього у нашому дайджесті!

  💦 У Швейцарії тануть льодовики

  Дослідник льодовиків із Цюрихського технічного університету й очільник GLAMOS (організації, яка займається моніторингом льодовиків у Швейцарії) Матіас Гусс заявив, що льодовики в цій країні втратили близько 800 млн тонн льоду під час двох теплових хвиль, які накривали Європу цього літа.

  Це виняткова ситуація, адже стільки льоду було втрачено загалом лише за 14 днів спеки. В інтерв’ю виданню E&E Гусс сказав, що поки що це попередні результати дослідження. Досі проводилися вимірювання на певних ділянках і потім ці результати комбінували з моделюванням, яке визначає рівень загальної втрати льоду по країні. Більш детальний аналіз проводитимуть наприкінці літа – вчені визначать кількість льоду, який розтанув і порівняють показники з попередніми роками. Проте дані, які вже є, можуть свідчати про те, що танення відбулося незвично швидко.

  На Монблані (територія Західних Альп) цього року, під час першої теплової хвилі, яка спекою накрила Європу, альпініст Браян Местре побачив калюжу на сніговій поверхні. Стверджують, що за 10 днів до аномальної спеки, на цьому місті всюди був сніг. Зроблену Браяном світлину, яку він опублікував у своєму інстаграмі, підхопили багато медіаресурсів1.

  Instagram @bryanthealpinist

  📡 SpaceX виведе ваш супутник на орбіту, але планувати слід заздалегідь

  SpaceX заходить на ринок масового виведення нано- та мікросупутників. Тепер будь-хто зможе запустити до 150 кг вантажу за 2,25 млн доларів, а до 300 кг – за 4,5 млн.

  Програма «дольового» запуску невеликих апаратів (SmallSat Rideshare Program) забезпечить регулярні польоти для ракети-носія Falcon 9.

  У SpaceX пообіцяли побороти основну проблему таких запусків – їхнє перенесення через неготовність одного з вантажів. Зазвичай такі польоти окуповуються за рахунок одного чи двох основних замовників, які хочуть вивести на орбіту найбільший вантаж. Якщо вони не готові, то чекати доводиться і меншим компаніям, які забронювали місце. Однак у SpaceX гарантують, що ваш запуск відбудеться вчасно, незалежно від інших.

  Бронювати політ доведеться заздалегідь: за рік або шість місяців до запуску2.

  🐬 Дельфіни всиновлюють дітей інших видів

  Афаліни, один із видів дельфінів, здатні «всиновлювати» дитинчат інших видів. Протягом трьох років дослідники вивчали поведінку афалінів у Французькій Полінезії, де вони, зокрема помітили, що самка афаліна звичайного «всиновила» та піклувалася про дитинча динеголового дельфіна разом із власним новонародженим дитинчам.

  Така поведінка серед тварин є великою рідкістю. Попередній аналогічний випадок «усиновлення» був зафіксований у 2006 році, коли дві самки капуцина «виховували» дитинча з родини приматів Ігрункові.

  Дельфіни народжують одне дитинча і піклуються про нього аж до шести років. Тому поповнення в родині стає викликом для всіх членів сім’ї. Проте інколи трапляється й так, що самка дельфіна, яка не здатна виростити власне дитинча, викрадає малечу іншого виду, але згодом зникає, кидаючи його напризволяще3.

  🐍 Парселмовців серед нас немає?

  Чи знали ви, що у змій кістки черепа не зростаються, а залишаються рухливими впродовж життя, і саме завдяки цьому вони проковтують свою здобич цілою? А що деяким зміям отрута допомогає у процесах травлення? Крім того, що змія – це неймовірна тварина, про яку треба знати більше, вона часом може бути небезпечною для людини. Що потрібно знати, коли маєш справу з цими істотами? Читати більше.

  Наука змінює світ. Куншт розповідає про це, а ти можеш підтримати проект, ставши нашим другом!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?