ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 31.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест середи: від пеньків до гібридних ембріонів

  Японський уряд схвалив заявку на експерименти з гібридними ембріонами. Дерева можуть вступати у незвичний симбіоз. Tesla підготувала новий продукт для енергетичного ринку.

  🦌 Олені помирають внаслідок зміни клімату

  Понад 200 свальбардських північних оленів знайшли мертвими на норвезькому архіпелазі Шпіцберґен. Це одна із наймасовіших загибель з 1978 року, відколи за популяцією почали стежити дослідники.

  Науковці думають, що у цьому випадку ключову роль зіграла зміна клімату. Згідно зі звітом, опублікованим на сайті Норвезького північного інституту, північний олень не пережив голодну зиму й загинув від браку їжі. Водночас тих оленей, яких вдалося знайти живими, були дуже виснаженими. Нестача їжі була спричинена аномальними для Арктики температурами – взимку тут почастішали дощі, вода на землі дуже швидко замерзала й перетворювалася на товстий шар льоду. Тварини просто не могли дістатися до поживи.

  Північний олень – ендемічний вид для Шпіцберґену. Науковці схвильовані, адже існування виду ключове для екосистеми тундри. Будь-яка зміна чисельності популяції може вплинути на існування пов’язаних із ними видів, а також на ріст рослинності в регіоні1.

  🌳 Пеньки живіші, ніж вам здається, стверджують вчені

  Вчені з Технічного університету Окленда опублікували дослідження, у якому йдеться про незвичний симбіоз пеньків і живих дерев.

  З’ясувалося, що деякі дерева (дослідники займалися деревами каурі в Новій Зеландії) можуть з’єднуватися кореневими системами, щоб забезпечувати спільний доступ до ресурсів – води, вуглецю, поживних мінеральних речовин чи мікроорганізмів. У цей спосіб пеньок залишається живим та отримує потрібні йому речовини навіть без листків. А живе дерево, утворюючи складну кореневу систему разом зі своїми «друзями» отримують переваги у міцності й стабільності на лісових схилах. Проте такі кореневі зв’язки можуть сприяти поширенню хвороб. Таке відкриття може змінити розуміння, що таке дерево.

  Проте часом кореневі системи живих дерев об’єднуються з корінням пеньків – «мертвих дерев», і науковці поки що не можуть зрозуміти, чому це відбувається і як розподіляються між ними ресурси. Перші спостереження такої взаємодії були зафіксовані ще у 1830-х2.

  💡 Новий продукт від Tesla

  Tesla і далі позбавляє світ від газової залежності. Компанія створила велетенські сховища для енергії з назвою Megapack. Це батарея розміром із транспортний контейнер, але її ємність становить три мегаватт-години. Це у 14 разів більше, ніж у схожої батареї Powerpack.

  Megapack спеціально розроблена так, щоб її було якомога легше встановлювати. Кожна батарея оснащена всім необхідним. Вона містить модулі акумуляторів, двонаправлені інвертори, систему керування теплом і основний вимикач змінного струму. Крім того, у комплекті з Megapack йде програмне забезпечення від Tesla, яке допомагає контролювати батареї.

  Всі системи підключаються до Powerhub – вдосконаленої платформи моніторингу та управління для масштабних комунальних проектів. Батареї також можна інтегрувати з Autobidder, платформою для машинного навчання від Tesla, яка розроблена для автоматизованої торгівлі енергією3.

  🇯🇵 Японські міністри схвалили заявку співробітників Токійського університету на експерименти з гібридними ембріонами з клітин людей і мишей

  Дослідники планують вводити в ембріони мишей та щурів, які не здатні формувати підшлункову залозу, iPSC (індуковані плюрипотентні ембріональні стовбурові клітини) людини, підсаджувати їх у матку тварин і вирощувати їх там.

  Під час дослідження науковці вивчатимуть мозок ембріонів гризунів, після того як вони досягнуть певної стадії розвитку. Якщо вони виявлять, що людські клітини перевищують понад 30% мозку ембріонів, вони припинять експеримент.

  Також дослідники планують провести подібні дослідження для створення нирок та печінки. У подальшій перспективі, японські науковці думають про вирощування органів у більших тваринах, свинях чи вівцях.

  Раніше японський уряд заборонив подібні дослідження через побоювання, що це призведе до народження гібридів людини й тварини, але переглянув свою позицію після консультацій з експертами, включаючи розгляд етичних та моральних питань. Утім, дослідники повинні вживати відповідних заходів, щоб запобігти народженню гібридів.4.

  Спільнота тих, хто любить і хоче говорити про науку, росте! Приєднуйся і ти – ставай другом Куншт!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: