ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 02.10.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест середи: айсберг, колоністи Марса й зубна емаль

  Мікроби мають першими колонізувати Марс. Від Антарктики відвалився гігантський шматок льоду. Вчені дослідили зубну емаль.

  Фото дня

  Це не дірка в Юпітері, а тінь від його супутника Іо, яку сфотографував космічний апарат «Юнона»

  Від Антарктики відколовся гігантський шматок льоду

  Сталося це на шельфовому льодовику Еймері. Відколотий шматок льоду важить понад 350 млрд тонн й за площею у 22 рази перевищує один із островів Нью-Йорка – Мангеттен. Товщина айсберга – 210 метрів.

  Наразі цей айсберг який отримав назву D28, прямує на захід – його підштовхують вітри та океанська течія. За ним активно стежать із супутників, щоб запобігти зіткненню з суднами в океані. Стверджують, що для того, щоб айсберг розвалився на менші шматки й пішов під воду, знадобляться роки. Це найбільший айсберг за останні 50 років1.

  Мікроорганізми колонізують Марс першими

  Спочатку ми маємо «заразити» Марс, а тільки потім зможемо його колонізувати. У статті з журналу Microbiology Ecology, стверджується, що «первинними колоністами» Марса повинні бути мікроорганізми – бактерії, віруси та грибки, які підтримують багато життєвих процесів тут, на Землі.

  Дослідник Хосе Лопес, один із авторів роботи, пропонує новий підхід до планетарної колонізації: спершу потрібно вивчити мікроби, які могли б підтримувати життя в позаземному середовищі.

  Це дослідження може змінити політику NASA щодо відправки апаратів у космос. Зараз їх ретельно стерилізують і захищають від забруднень, адже дослідники не хочуть втручатися в середовище, яке намагаються вивчити. Проте для успішної колонізації Марса, схоже, це правило доведеться порушити2.

  Секрет міцності зубної емалі

  За допомогою рентгенівського методу візуалізації американським вченим вдалося детально дослідити основну складову емалі зубів – кристалографічні вісі витягнутих нанокристалів гідроксиапатиту. Виявилося, що вони розташовуються не паралельно, а під кутом від 1 до 30 градусів, що забезпечує міцність емалі.

  Зубна емаль на 95% складається з витягнутих кристалів гідроксиапатиту завширшки близько 50 нанометрів, які утворюють мікроструктуру зі стрижнів. На 4% вона складається з води та на 1% з м’якої органічної матриці, що покриває стрижні.

  Дослідження виявило, що вісі нанокристалів всередині одного стрижня не завжди збігаються з віссю його росту. Всі кристали, що були вивчені, були дезорієнтовані відносно сусідніх кристалів. Подекуди різниця в орієнтації між кристалами в одному стрижні сягала 90 градусів. Вчені вважають, що така структура дозволяє емалі зубів витримувати перепади температур та кислотності, а також навантаження у 770 Ньютон під час пережовування їжі3.

  Статистика

  Найбільше люди бояться за свою роботу. Дослідження Pew Research Center показало, що 72% опитуваних хвилюються про те, що роботи почнуть виконувати більшість людських професійних обов’язків. Серед інших побоювань перед технологіями майбутнього – мозкові імпланти, редагування генів, алгоритми для визначення найкращих кандидатів для роботи і синтетична кров.

   

   

  Слід не боятися, а розвивати навички, які не зможе освоїти машина. Зокрема про це ми нещодавно говорили з очільницею департаменту ШІ компанії ARVI Катериною Стецюк у матеріалі «Жити з алгоритмами».

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?