ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 16.10.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест середи: олімпійські ігри, щипчики, відновлювальні джерела

  Великобританія має новий енергетичний «рекорд». Японці завозять небезпечні віруси, щоб вберегтися від них. У чоловіка в уретрі знайшли щипці, які там не мали би опинитися.

  Фото дня

  Деякі китоподібні використовують «сітки», щоб ловити їжу. Вони пірнають вниз і плавають навколо здобичі, видуваючи бульбашки під час руху. Таке кільце «захоплює» меншу рибу, а інші кити підпливають знизу і ласують нею.

  Енергетичне досягнення британців

  Як стверджують аналітики ресурсу Carbon Brief, у третьому кварталі 2019 року 40% електрики у Великобританії продукували відновлювані джерела – вітер, біомаса та сонце. Натомість енергія з викопних ресурсів досягла позначки у 39%. Решта 21% – це продукт ядерної енергетики. Це перший випадок за всю історію енергетики у цій країні (з 1882 року).

  Вітрова енергія набирає обертів у Великобританії. Турбіни стають більшими та витривалішими, тож проекти з добування енергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) легше виправдати з комерційного погляду. До речі, Німеччина отримала енергії з ВДЕ більше, ніж з викопного палива, ще минулого року, а Швеція – сім років тому. Тоді як електростанції Ісландії, Норвегії та Коста-Рики майже всі працюють на ВДЕ1.

  Щось не в тому місці

  22-річний мешканець Саудівської Аравії протягом чотирьох років жив із металевими щипчиками (завдовжки вісім сантиметрів) в уретрі, куди він ввів їх самостійно. Про це йдеться у звіті медиків про цей незвичайний випадок. Металеві щипці були успішно видалені ендоскопічно за допомогою техніки зовнішнього тиску. Це другий випадок опису в літературі видалення пінцету з уретри. Металевий пінцет було витягнути не просто, адже його гострі кінці могли пошкодити тканини. Саме тому лікарям знадобилася техніка видалення за допомогою зовнішнього тиску, а також експертні ендоскопічні навички, щоб не травмувати сечовивідний канал пацієнта.

  Медики зазначають, що зазвичай чужорідні тіла найчастіше вставляють в сечовивідні шляхи люди з психіатричними розладами, у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, розгубленими, а також люди, що мають нездоровий потяг до дослідження власної сексуальності2.

  Завезти Еболу, щоб не було страшно

  У Японії дуже ретельно готуються до Олімпійських ігор – наприклад, завозять Еболу. Таким чином вчені країни хочуть вберегтися від небезпечних вірусів, які можуть привезти із собою туристи.

  Крім Еболи, вчені імпортували ще чотири небезпечні віруси: Марбург, Ласса та віруси, що спричиняють Південноамериканську геморагічну лихоманку й Крим-Конго геморагічну лихоманку. За допомогою цих зразків японці будуть підтверджувати гіпотези і проводити тести.
  Японські вчені-інфекціоністи впевнені, що ризик спалаху під час Олімпіади не набагато вищий, ніж у будь-який інший час. Проте доступ до вірусів збільшить спроможність країни боротися з інфекційними захворюваннями загалом3.

  Статистика

  Apple знали як найприбутковішу компанію у світі, але ці дні у минулому. Саудівська державна нафтова компанія Saudi Aramco готується до публічного розміщення акцій, і тому була змушена оприлюднити свої фінансові звіти. Виявилося, що Saudi Aramco заробила 111,1 мільярда доларів у 2018 році. Це значно більше, ніж усі її конкуренти.

  Фактично чистий прибуток саудівської компанії дорівнював прибуткові Apple, материнській компанії Google, Alphabet, та Exxon Mobil. Раніше рахунки Saudi Aramco були секретними, оскільки компанія була націоналізована в 1970-х роках.

  Свої прибутки повинні розкривати лише публічно зареєстровані компанії або ті, які планують потрапити на біржу. Тому прибутки великої кількості компаній у всьому світі, особливо державних, досі невідомі4.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?