ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Наука — 06.12.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест тижня: контрацепція тривалої дії, «одомашнення» людини, потепління Арктики

  Новини тижня, що минув: новий контрацептивний засіб; попередження про швидке потепління Арктики та дослідження ефективності кліматичних моделей; нові подробиці еволюційного розвитку людини; гучна заява засновників Google. 

  Новий протизаплідний засіб: одна пігулка на місяць 

   

  Вчені з MIT та кількох інших науково-дослідницьких інституцій розробляють оральний контрацептив, який потрібно приймати лише раз на місяць, пише Wired1. Пігулку порівнюють із морською зіркою: вона «розгортається» у шлунку і впродовж майже місяця повільно вивільняє левоноргестрел. Зараз цей гормон використовується у багатьох протизаплідних засобах, зокрема в деяких препаратах екстренної контрацепції та у внутрішньоматкових спіралях. «Шлунковий підхід» успішно випробували in vivo на трьох свинях, тож можна чекати нових експериментів і, якщо вони теж пройдуть за планом, тестування на добровольцях.  

   

  Гормональні протизаплідні пігулки вважаються одним з найбільш ефективних засобів контрацепції: якщо жінка приймає їх в один і той самий час (точніше, упродовж тригодинного вікна), то ефективність препарату становить близько 99%. Проте якщо графік порушується, шанси на незаплановану вагітність зростають. Згідно з американською статистикою, з кожних ста жінок, що приймають ОК, щороку вагітніє дев’ять. Можна очікувати, що новий спосіб приймання препарату допоможе підвищити реальну ефективність до заявлених 99%. 

   

  Тим часом на щорічній зустрічі Півночноамериканської радіологічної спільноти (Radiological Society of North America) представили результати нового дослідження2, яке показало, що у жінок, які приймають оральні контрацептиви, спостерігається зменшення гіпоталамуса. Дослідники за допомогою МРТ проаналізували мозок 50 жінок, 21 з яких приймала комбіновані протизаплідні пігулки з естрогеном і прогестином. У представниць групи, що приймала ОК, гіпоталамус був меншим всередньому на 6%, що є доволі значним показником. У житті це може проявлятись зокрема у підсиленні гніву та симптомів депресії. Проте науковці зазначають, що висновки робити рано, адже вони лише знайшли кореляцію, але не довели причинно-наслідкових зв’язків. 

   

  Арктика теплішає швидше, ніж решта планети 

   

  Цього тижня в Мадриді відбулась COP 25 – конференція ООН, присвячена кліматичним змінам. У межах заходу представили результати нового дослідження, яке показало, що Північний полюс нагрівається значно швидше за решту планети: за останнє десятиліття середня температура в Арктиці зросла на 0,75 градусів, у той час як Земля загалом стала теплішою на 0,8 градусів за 137 років3

   

  Спеціалісти говорять, що потепління вже зараз створює небезпеки для полярних ведмедів, тюленів і моржів, а також загрожує тваринам і рослинам північних територій: Канади, Гренландії тощо. У найближчі десятиліття наслідки цього процесу може відчути весь світ. 

   

  Подібні попередження – це не припущення окремих спеціалістів, а серйозні прогнози. Наступна новина доводить, що ми маємо прислухатись до рекомендацій кліматологів.

   

  А ми попереджали!

   

  Активісти, що заперечують зміну клімату, часто вказують на помилки попередніх досліджень як на привід не вірити сучасним моделям. Та чи справді старі моделі були неточними? Це вирішив перевірити аспірант Каліфорнійського університету в Берклі Зік Гаусфазер з колегами.

   

  Автори дослідження порівняли4 середню річну температуру на поверхні за 17 прогнозами з реальною температурою, яка була в ті роки. Прогнози були взяті з 14 комп’ютерних моделей, створених від 1970 до 2001 року. Результати 10 прогнозів не мали статистично значущої відмінності від температур, які спостерігалися насправді. Сім старіших моделей помилялися до 0,1° С, але у п’яти з них це було не через неточність самих моделей, а… через хибні прогнози науковців щодо обсягів майбутніх викидів. 

   

  Серед них і відома модель 1988 року, створена під керівництвом науковця з НАСА Джеймса Гансена, де похибка складала 0,3° С, – улюблена «мішень» тих, хто заперечує глобальне потепління. Виявилося, що ця модель показує значно точніші результати, якщо врахувати зменшення викидів, яке відбулося, зокрема, після вступу у дію Монреальського протоколу 1989 року. 

   

  Тож можливо і сучасні кліматологи помиляються, і потепління не буде таким жорстким.. якщо ми, всупереч їх прогнозам, зуміємо швидко і масштабно скоротити викиди СО2. Принаймні новий звіт Global Carbon Project, що фіксує сповільнення рівня зростання викидів5, вселяє обережний оптимізм.

   

  Самі себе «одомашнили»

   

  Процес одомашнення включає в себе зміну цілої низки генетичних рис. Наприклад, у собак та одомашнених лисиць менші черепи та зуби, обвислі вуха, коротші хвости, що закручуються «бубликом». Одомашнені тварини також більш дружні і менш агресивні.

   

  Багато схожих рис відрізняють і Homo sapiens від наших родичів-приматів: менші обличчя і щелепи, менш виражені надбрівні дуги – і, звісно, більша здатність до співпраці на противагу агресії. У тварин зміни, спричинені одомашненням, пов’язані зі зменшенням кількості стовбурових клітин нервового гребеня, тож молекулярний біолог з Міланського університету в Італії Джузеппе Теста з колегами вирішив перевірити6, чи не відбулися схожі зміни в еволюції людини. 

   

  На переміщення стовбурових клітин нервового гребеня впливає ген BAZ1B. Одна копія цього гену, разом з деякими іншими, відсутня у людей з синдромом Вільямса-Бойрена: хворобою, що характеризується затримкою розумового розвитку, меншим черепом, специфічними рисами обличчя (широке чоло, маленький ніс і підборіддя, пухкі щоки) та особливо дружньою і довірливою поведінкою. Дослідники виростили чотири культури стовбурових клітин нервового гребеня з клітин людей з синдромом Вільямса-Бойрена, три – від людей зі спорідненим розладом, і чотири контрольні.

   

  Досліди з посиленням і послабленням роботи гена BAZ1B в цих культурах показали його вплив на сотні інших генів, про які відомо, що вони впливають на розвиток обличчя і черепа, що вказує на ключову роль цього гена у розвитку характерних для захворювання рис обличчя. Потому дослідники порівняли ці гени у сучасних людей, двох неандертальців і одного денисівця і виявили, що у сучасних людей ці гени накопичили велику кількість регуляторних мутацій – свідчення активного природного добору. Велика частка цих генів демонструє такий самий активний вплив добору в одомашнених тварин. Тож перш ніж почати приручати собаку, Homo sapiens приручили самі себе. 

   

  Сергій Брін і Ларрі Пейдж йдуть із Google 

   

  Брін і Пейдж «втомилися» керувати компанією і стали, за їхніми словами, «гордими батьками». «Якби компанія була людиною, то зараз вона була б молодою людиною, якій 21 рік. Так що настав час покинути дім», – написали засновники у відкритому листі. Засновники компанії віддають управління усім холдингом Alphabet виконавчому директору Google Сундару Пічаі7

   

  Ще з 2015 року, коли був створений Alphabet, Брін і Пейдж почали менше займатися своєю основною компанією і зацікавилися більш наукоємними стартапами. Наприклад, Брін полюбляв заходити в «лабораторію Х», яка належить Google. Тут розробляють божевільні ідеї, які можуть стати перспективними (саме в ній створили Google Glass). Натомість Пейдж захопився розробкою літальних автомобілів. 

   

  Це доволі нетипово для засновників гігантських технологічних компаній. Зазвичай ті до кінця не покидають своє дітище. Зрештою, Брін і Пейдж теж не йдуть остаточно. Вони досі будуть мати вирішальний вплив у раді директорів Alphabet і мають на двох контрольний пакет акцій.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?