ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 10.01.20
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест тижня: міжгалактичні сигнали, енергія Сонця і тисячолітній мозок

  Вчені знайшли мозок, якому понад 2000 років, і він чудово зберігся. Навіть звивини збереглися! Астрономи зловили швидкий радіоімпульс з іншої галактики, а дослідники скоро навчаться робити паливо з сонячної енергії.

  Вдвох веселіше

  Функційна магнітно-резонансна томографія (фМРТ) – один із найпоширеніших інструментів вивчення діяльності мозку. Але апарат фМРТ призначений для однієї людини, тому науковці давно шукають варіанти обійти це обмеження, щоб використовувати фМРТ у вивченні соціальних взаємодій.

   

  Варіантів було багато – від використання фото і аудіозаписів до онлайн-ігор і прямого спілкування через аудіо або відео. Та це все-таки – не пряма взаємодія. Тож команди нейробіолога та МРТ-фізика з Колумбійського університету (США) Рея Лі та нейробіолога Лаурі Нумменмаа з Університету Турку (Фінляндія) незалежно розробляють свої версії фМРТ-апарата для двох. Обидва апарати використовують металеві котушки, які одягаються на голову кожному з піддослідних і завдяки яким сканер може зчитати сигнали з мізків учасників окремо. 

   

  Нумменмаа з колегами вже провели перший тест: пари друзів або інтимних партнерів торкалися по черзі до губ одне одного. Це дозволило впевнитись, що апарат правильно реєструє активність мозку в обох учасників (адже ділянки мозку, які активуються при такому дотику, відомі).

   

  Лі ж працює над порівнянням активності мізків учасників під час такого спільного сканування із результатами попередніх експериментів, де піддослідні перебували в фМРТ-сканері поодинці. Це допоможе оцінити, які переваги має новий апарат порівняно з попередніми методами. Цієї осені Рей Лі планує завершити роботу над апаратом і провести перше серйозне дослідження – порівняти роботу мозку дітей з аутизмом і без під час зорового контакту і взаємодії з їхніми батьками.1 

   

  Секрети довголіття від тисячолітнього мозку

  2008 року біля Йорка у Великобританії дослідники знайшли череп чоловіка, що жив і був страчений відрубуванням голови близько 2600 років тому. Ця знахідка виявилась справді унікальною, адже у черепі дуже добре зберігся мозок – на ньому простежувалися звивини. Зазвичай мозок зігниває невдовзі після смерті, тож довго було таємницею, як мозок цього чоловіка зміг так добре зберегтися.

   

  В статті, опублікованій у журналі Journal of the Royal Society Interface, дослідники розкривають відгадку. Проаналізувавши склад мозкової тканини, вони виявили, що два структурні білки, які формують своєрідний «скелет» нейронів та астроцитів, у викопному мозку розташовані значно щільніше. Ці нагромаджені білки також виявилися стабільнішими, ніж білки у сучасних мізках. Ймовірно, саме вони допомогли м’яким тканинам зберегтися впродовж тисячоліть.

   

  Зазвичай накопичення білків пов’язане з захворюваннями на кшталт хвороби Альцгеймера, але у древньому мозку немає слідів, які би свідчили про неї. Дослідники підозрюють, що така незвична поведінка білків пов’язана з якимись обставинами похорону, що, ймовірно, був ритуальним. Проте точної причини поки встановити не вдалося, тож найдревніший збережений мозок має ще вдосталь таємниць для наступних дослідників.2

   

  Цікавий радіосигнал з сусідньої галактики 

  Науковці зафіксували швидкі радіоімпульси (fast radio bursts, FRB), що походять з галактики, схожої на нашу. Про це йдеться у публікації міжнародної групи вчених, до складу якої входять працівники Амстердамського університету, Каліфорнійського технологічного університету, Університету Британської Колумбії, Університету Макгілла, Радіоастрономічного інституту Макса Планка та інших науково-дослідницьких установ.

   

  Швидкі радіоімпульси реєструються радіотелескопами, тривають лише кілька мілісекунд і, здається, можуть надходити звідусіль, тож вивчати їх дуже важко. Вперше FRB виявили у 2007 році, і відтоді вчені спостерігали близько сотні сигналів, але джерела вдалось встановити лише для чотирьох імпульсів. 

   

  Тепер маємо і п’ятий. Він походить з джерела, названого FRB 180916, яке перебуває на відстані пів мільярда світлових років від Землі. Це у сім разів ближче, ніж найближче з джерел, виявлених раніше. І це перший випадок, коли вченим довелось встановити, з якої конкретно галактики походить сигнал (у попередніх випадках потенційне джерело могло знаходитись в одній з сотень чи навіть тисяч галактик).  

  Науковців особливо зацікавило те, що галактика, з якої надійшов сигнал, дуже подібна до Чумацького Шляху. Астрономи сподіваються, що ця подія дозволить нам наблизитись до розуміння природи швидких радіоімпульсів. Як зазначає редакція Nature, навколо FRB є безліч загадок. Раніше подібні таємниці оточували явища, які ми зараз знаємо як квазари та гамма-сплески.

   

  Дика енергія

  Дослідники давно хотіли навчитися наслідувати фотосинтез і використовувати енергію Сонця для отримання хімічного палива. Тепер до цієї мети наблизилися впритул.

   

  Вчені з Університету Макгілла розробили новий каталізатор на основі міді та заліза, який використовує світло для перетворення вуглекислого газу на метан – основний компонент природного газу.

   

  Якщо новий каталізатор вдасться вдосконалити, то людство зможе зменшити залежність від викопних видів палива.Нещодавно метан став основним джерелом виробництва електроенергії в США, перевершивши вугілля. У процесі спалювання метан розпадається на вуглекислий газ і воду, вивільняючи тепло, яке використовується для отримання електроенергії.

   

  Виробництво метану за допомогою сонячного світла запускає цей процес у зворотному напрямку: усе починається з вуглекислого газу та води, а за допомогою електроенергії відновлюються хімічні зв’язки метану.

   

  Однак це перетворення непросте. До однієї молекули вуглекислого газу необхідно додати вісім електронів і чотири протони, щоб утворилася одна молекула метану. Додавання кожного електрона та протона вимагає енергії. Металеві каталізатори повинні допомогти цим реакціям, зменшуючи витрати енергії.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?