ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Наука — 29.11.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест тижня: нова «зброя» у боротьбі з епідеміями

  Європарламент оголосив надзвичайний стан у кліматичному питанні.

  Toshiba заявили, що зможуть діагностувати 13 видів раку по краплі крові.

  У США представили мобільну лабораторію для тестування на вірус Ебола; в Австралії розповіли, як боротись з вірусом Зіка; в Африці розпочали експеримент, що має на меті захистити жителів від малярії.

  Європарламент оголосив надзвичайний кліматичний стан 

   

  Це доволі символічне голосування, проте воно показало, що країни розуміють необхідність захищати людство від зміни клімату. Уряди країн також планують знайти ефективні рішення для боротьби з потеплінням на саміті ООН в Іспанії, який триватиме 2-13 грудня.

   

  «Зараз не йдеться про політику, це питання нашої спільної відповідальності», – заявив голова комітету з навколишнього середовища Паскаль Канфін.

   

  Понад 200 парламентарів виступили проти словосполучення «надзвичайна ситуація», адже воно, на їхню думку, надто налякає людей. Проте цього виявилося недостатньо для зміни рішення.

   

  Схожі документи створювали на рівні багатьох місцевих громад, але Євросоюз – перша велика спільнота, яка погодилася оголосити надзвичайний кліматичний стан1.  

   

  Toshiba презентували пристрій для онкодіагностики на ранніх стадіях

   

  Виробник стверджує, що пристрій тестуватиме кров одразу на 13 типів раку, до того ж, для аналізу збираються використовувати лише одну краплю крові. Заявлена точність такої діагностики – 99%, орієнтовна вартість – 180 доларів. 

   

  У публікації The Japan Times зазначається, що в розробці методу взяли участь дослідницький інститут «Національний центр раку» (National Cancer Center Research Institute) і Медичний університет Токіо. Вивести пристрій на ринок планують за кілька років2

   

  Варто зазначити, що зараз для онкотестів використовується венозна кров (і її об’єм значно перевищує одну краплю). До того ж, сам аналіз на маркери пухлин викликає багато суперечок. Приміром, Mayo Clinic пише про те, що інсує дуже мало випадків, коли результатів тесту достатньо для встановлення діагнозу, а використання деяких тестів називає «суперечливим»3.

   

  Нова «зброя» на фронті боротьби з епідеміями

   

  За останній тиждень арсенал для боротьби з небезпечними епідеміями поповнився кількома здобутками.

   

  У США представили інноваційну мобільну лабораторію

   

  Під час епідемій вірусу Ебола в Африці, найгірша з яких трапилася у 2013-2016 роках, одним із найбільших викликів була доставка крові пацієнтів, у яких підозрювали захворювання, на аналіз для встановлення діагнозу. Очевидне рішення для цієї проблеми – портативна лабораторія. Профінансована ЄС European Mobile Lab4, наприклад, може бути компактно запакована і перевезена у будь-яке місце, але часто виникає проблема з приміщенням, де можна було б скористатися цим обладнанням.

   

  Під час щорічної конференції Американського товариства з тропічної медицини та гігієни учасники змогли ознайомитися із ефективнішим рішенням – лабораторією на колесах5, яку розробила компанія Integrum Scientific. Вантажівка-позашляховик: обладнана морозильною камерою з охолодженням до -80 градусів, супутниковим зв’язком і двома генераторами, що можуть працювати на «брудному» дизельному паливі, може бути легко перетворена у лабораторію з 2 або 3 рівнем біозахисту. Вона може швидко добратися до будь-якого місця, де виникає вогнище епідемії. Вартість однієї мобільної лабораторії – близько 700 тисяч доларів. Ймовірно вперше її випробують в Уганді найближчим часом. Уряди також зможуть придбати такі лабораторії для власного внутрішнього користування.

   

  В Австралії борються проти переносника денге

   

  Ще одну новину на конференцію принесли комарі Aedes aegypti. Інфекції, що переносяться цими надокучливими комахами, – одна з наймасштабніших світових проблем охорони здоров’я. Серед варіантів її вирішення – різноманітні техніки зменшення популяції комарів, проте ці техніки дорогі і нерідко вимагають повторення процедури через певні інтервали. З 2011 року неурядова організація World Mosquito Program (WMP) тестувала дешевший метод – зараження комарів Aedes aegypti бактерією Wolbachia6, яка в природі цей вид комарів не заражає. Вольбахія блокує механізми передачі вірусів Зіка, денге та чікунгунья і передається нащадкам, що дозволяє надіятися на швидке її поширення у популяції комарів.

   

  Попередні результати запуску інфікованих бактерією комарів у певних регіонах показали до 76% падіння випадків зараження денге, але для остаточного висновку спільнота науковців та лікарів очікувала на результати контрольованих експериментів: коли частота захворювань у регіоні, де запустили інфікованих вольбахією комарів, порівнюється із частотою у сусідньому контрольному регіоні. Під час конференції представниця WMP, епідеміологиня з Університету Монаша, (Мельбурн, Австралія) Кеті Андерс привела дані саме таких досліджень7, проведених у двох протилежних точках планети.  У передмісті Джок’якарти в Індонезії впродовж 2,5 років після запуску комарів було задокументовано на 76% менше випадків захворювання на денге, ніж у сусідньому контрольному регіоні. Схожий результат – 75% – був отриманий для чікунгуньї в одному із районів Нітерой в Бразилії. Зараз проводиться більш масштабний контрольований експеримент в Джок’якарті, і якщо його результати, очікувані наступного року, підтвердять ефективність, то ВООЗ ймовірно затвердить цю технологію для ширшого використання.

   

  В Африці випробовують вакцину проти малярії

   

  Більш контроверсійний, проте не менш важливий експеримент розпочався в Малаві, Гані і Кенії на полі боротьби із ще однією хворобою, яку переносять комарі – малярією. Попри весь науковий поступ у її лікуванні хвороба все ще забирає 400 тисяч життів щорічно, більшість з них – серед дітей в Африці. Тут під егідою ВООЗ проводять пілотний запуск першої антималярійної вакцини Mosquirix8, яку почали розробляти ще у 1980-х роках у GlaxoSmithKline. Цикл життя у малярійного плазмодія дуже складний, він проходить кілька етапів розвитку, склад його поверхневих білків при цьому часто міняється, що робить його непростою мішенню для імунної системи. Різні вакцини, які зараз в розробці, спрямовані на різні фази життя паразита (Mosquirix тренує імунну систему атакувати плазмодіїв одразу після потрапляння в кров).

   

  Ці труднощі пояснюють, чому вакцина залишається контроверсійною: ефективність її захисту для дітей віком від 5 до 25 місяців становить лише від 30% (для важких випадків) до 40%, як показали попередні клінічні дослідження. Для новонароджених немовлят ефективність була нульовою. Тривалість дії вакцини при чотирьох ін’єкціях з різним інтервалом становить всього близько трьох років. Та все ж вона може врятувати багато життів, адже вік до п’яти років вважається найнебезпечнішим. Були також сумніви щодо безпечності вакцини. Саме тому ВООЗ вирішила провести спочатку невеликий пілотний запуск у окремих регіонах вищезгаданих трьох країн, де щорічно близько 120 тисяч дітей проходитиме вакцинацію з 2019 до 2022 року.

   

  Впродовж п’яти років науковці збиратимуть дані про захворюваність і смертність серед вакцинованих і невакцинованих дітей. Для цього їм доведеться подолати багато логістичних труднощів через нерозвинену інфраструктуру, тому окремі зусилля були кинуті на проведення освітньої роботи з представниками місцевих громад, які допомагатимуть зі збором даних. За два роки ВООЗ сподівається провести першу оцінку ефективності вакцини. Тим часом, мешканці Малаві, на відміну від українців, з надією приносять своїх кількамісячних немовлят на вакцинацію.     

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?