ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Без рубрики — 17.01.20
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест тижня: прощання із Windows 7, атипова пневмонія і невідомі властивості клітин

  Хвороби повертаються з кажанами, несподівані відкриття з вівчаркою та ностальгійне прощання з операційною системою.

  Винуватця викрито

   

  На початку року Китай – і світ – сколихнула новина про появу невідомого вірусу, що спричинив пневмонію у низки пацієнтів у центральнокитайському мегаполісі Вухань. Одразу почали пригадувати сумнозвісну епідемію «атипової пневмонії» 2002-2003 року, що інфікувала понад вісім тисяч людей у 37 країнах, перш ніж її зупинили. Зараз це захворювання відоме як тяжкий гострий респіраторний синдром (ТГРС), воно було спричинене вірусом з родини коронавірусів, які зазвичай переносяться кажанами, і перекинулося на людей від диких тварин на зооринку. Цього разу інфекцію також пов’язують із зооринком в Вухані, тож світові спеціалісти в галузі охорони здоров’я із завмиранням серця очікували на розвиток подій.

  11 січня китайські науковці не лише оголосили, що знайшли винуватця, а й опублікували «чернетку» генома нового вірусу.1 Новий вірус виявився також коронавірусом і близьким родичем збудника ТГРС, та, на щастя, поки не виявлено жодного випадку передачі вірусу між людьми. Поки підтверджено інфекцію у 42 пацієнтів і лише один летальний випадок – у чоловіка, який мав низку інших проблем зі здоров’ям. Проте досі невідомо, який саме  вид тварин був джерелом інфекції, і чи не поширилася вона далі. Тож поки науковці намагаються відтворити вірус за геномом для вивчення, міністерства та міжнародні організації з охорони здоров’я готуються до швидкої відповіді на нові випадки інфекції.

   

  Як керувати отарою клітин

  Явище електротаксису, або гальванотаксису – здатність клітин рухатися під впливом електричного струму – відоме ще з ХІХ сторіччя, проте досі мало вивчене. Експерименти зазвичай зводилися до переміщення клітин між двома електродами. Біоінженер з Принстонського університету Деніел Коен з колегами вирішили ускладнити цей підхід – і отримали несподівані результати.2

  Науковці склали систему з двох пар електродів – по горизонтальній і по вертикальній осях. Установку назвали SCHEEPDOG – «вівчарка» (скорочено від Spatiotemporal Cellular Herding with Electrochemical Potentials to Dynamically Orient Galvanotaxis – «Просторово-часове керування отарою клітин за допомогою електрохімічних потенціалів для динамічного орієнтування гальванотаксису», звична у США гра з акронімами, коли слова у назві підбираються так, щоб скласти інше слово). Вона справді може «заганяти отару» із клітин шкіри у будь-якому потрібному напрямку, і навіть змушувати їх робити складні «піруети» – повороти на 90 градусів або рухи по колу.

  Установка дуже дешева і відкриває нові перспективи як для дослідження електротаксису у різних клітинах, так і для розробки кращих способів заживлення ран.

   

  Дорогу Windows 10 

  Microsoft більше не буде підтримувати операційну систему Windows 7, оскільки з моменту її виходу минуло десять років. Вона не перестане працювати, але більше не буде оновлюватися.

   

  Це збільшує ризик появи вірусів. Наразі Windows 7 встановлена на 40% комп’ютерів. Компанія радить оновити програмне забезпечення до Windows 10 або інсталювати Windows 10 на новому пристрої.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?