ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 24.01.20
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест тижня: скільки залишилося до кінця світу і хто помирає від китайського вірусу

  Майже дев’ятсот людей постраждали від коронавірусу, а понад 20 – померли. Тоді ж вчені вирішили, що людству залишилося жити зовсім недовго – лише сто секунд. Зате науковці навчилися боротися проти хімічної зброї.

  Потенційно небезпечне святкування

  Минулого тижня ми писали про новий коронавірус, виявлений в Китаї. Після публікації геному вірусу, а також завдяки розголосу, значно більше пацієнтів пройшли перевірку, тож виявилося, що масштаби розповсюдження нового захворювання значно більші, ніж вважалося. Поки що вірус і далі поширюється.

   

  Станом на 24 січня був зафіксований 881 випадок інфекції, з них 26 – з летальними наслідками. Крім Китаю (868 випадків), інфекція була зафіксована також у Японії, Південній Кореї, Таїланді, Тайвані, Гонконгу, Макао, Сингапурі, В’єтнамі та США, хоча більшість випадків досі сконцентровані довкола міста Вухань, із зооринку якого, ймовірно, і походить вірус (оновлювану карту зі статистикою можна побачити тут).1 Зараз це місто з 11 мільйонами мешканців закрите на карантин. Ще одна погана новина цього тижня: принаймні у деяких випадках вірус передається між людьми.

   

  Чи час панікувати? Поки ні, вирішили в четвер у ВООЗ, утримавшись від проголошення надзвичайної ситуації міжнародного масштабу в сфері охорони громадського здоров’я (Public Health Emergency of International Concern, PHEIC).2 За даними з Китаю, хвороба гостро проявляється здебільшого у людей старших за 40 років, у яких є супутні проблеми зі здоров’ям. Важкі випадки становлять 25% від усіх заражень. Проте від нового коронавірусу поки немає ефективних ліків, а цієї суботи Китай очікує прибуття близько 400 мільйонів людей на святкування китайського Нового року, тож ВООЗ продовжує пильно стежити за розвитком подій. 

  Щодо ситуації в Україні рекомендуємо послухати брифінг МОЗ, який відбувся вчора ввечері.

   

  Час спливає

  Годинник Судного дня наблизився до півночі. Через інформаційну війну, потенційну гонку космічного озброєння, загрозу ядерної війни та зміни клімату стрілки пересунули на позначку 100 секунд до кінця світу. Це найближчий час до опівночі, який вказували на годиннику за всю історію його існування. 

   

  Минулого року вчені з журналу Чиказького університету Bulletin of the Atomic Scientists встановили час на двох хвилинах до опівночі – символічного моменту, коли людство себе знищить. Такий самий час він показував 1953 року, коли Радянський Союз випробував водневу бомбу. 

   

  Годинник Судного дня (в оригіналі – Doomsday Clock) створений у 1947 році. Його розробила група вчених, яка брала участь у створенні американської атомної бомби. 

   

  Коли напруга у світі зростає, стрілки годинника пересувають ближче до півночі. Коли ситуація покращується, час рухається в протилежний бік. Наприклад, у 1991 році, після завершення Холодної війни та підписання Договору про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь між СРСР і США, годинник показував 23:43. 

   

  Укол невразливості

  Використання хімічної зброї під час воєнних дій давно заборонене, проте нещодавні випадки в Сирії показують, що ця заборона не завжди працює. Тож науковці шукають нові шляхи захисту солдатів і парамедиків від нервово-паралітичних газів.

   

  Органофосфати на кшталт зарину чи табуну блокують ферменти, які регулюють кількість нейромедіатора ацетилхоліну, що призводить до сильних м’язових спазмів, утрудненого дихання і навіть смерті. Вони діють швидко, тож щоб врятувати жертву, необхідно ввести протиотруту одразу після вдихання газу, що не завжди можливо. Альтернативне рішення? Ввести в організм модифіковану версію ферменту параоксонази-1 (PON1), яка би швидко знешкоджувала отруту. А ще краще – перетворити печінку на «фабрику» цього ферменту.

   

  Саме це зробили біохімік Наґесварарао Чілукурі з колегами із Медичного дослідницького інституту з хімічної оборони Армії США. В клітини печінки піддослідних мишей ввели фрагмент ДНК, що відповідає за виробництво ферменту PON1. Після цього рівень ферменту в крові мишей суттєво зріс і залишався стабільним впродовж всіх 5 місяців дослідження. За шість тижнів гризуни успішно пережили 9 уколів з летальними дозами нервово-паралітичних речовин. Якщо цей метод підтвердить свою дієвість на людях, то в майбутньому можна буде отримати тривалий імунітет до хімічної зброї за допомогою одного уколу.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?