ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 09.07.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест вівторка: від землетрусу до емоджі

  Каліфорнію трясло від землетрусів. Вчені подумали, що висаджування лісів може захистити від зміни клімату. Все, що ви перетворите в емоджі може бути використане проти вас у суді.

  🆘 Землетруси в Каліфорнії

  4-5 липня на півдні Каліфорнії відбулося два потужних землетруси магнітудою 6,4 та 7,1 бали. В епіцентрі землетрусу опинилося місто Ріджкрест за 240 км від Лос-Анджелеса.

  У Лос-Анджелесі пожежники повідомили збої електроенергії у кількох районах міста, але жодних серйозних пошкоджень інфраструктури не виявили.

  В окрузі Сан-Бернардіно пожежники повідомили, що внаслідок землетрусу в п’ятницю ввечері були пошкоджені фундаменти будинків й зруйновані опорні стіни.

  У перші години після землетрусу у 7,1 бала сейсмологи зафіксували понад 600 афтершоків (поштовхи після основного землетрусу). Ймовірність землетрусу 6,0 балів протягом наступного тижня становить 27%, а 7 балів або більше – 3%.

  Наразі найважливіше питання полягає в тому, чи матиме це наслідки для більшого розриву розламу Сан-Андреас (розлам на межі Тихоокеанської й Північноамериканської плит завдовжки 1300 км)1.

  🌳 Ліси проти зміни клімату? Нове швейцарське дослідження

  Вчені з Цюриського технічного університету (ETH-Zürich) опублікували дослідження, у якому йдться про те, що відновлення лісів може бути набагато ефективнішим інструментом у боротьбі зі зміною клімату, ніж вважали раніше. Але інші дослідники мають сумніви щодо таких висновків.

  На думку вчених з ETH-Zürich  близько 1 млрд. га додаткових дерев можуть допомогти нашій планеті. Щойно ці дерева досягнуть зрілості, їх стане достатньо, щоб поглинути 205 млрд тонн вуглецю, а це приблизно дві третини викидів, які утворилися з часів промислової революції. Щоб зрозуміти, де потрібно висаджувати дерева, які можуть вирости в сучасних кліматичних умовах, вчені використовували інструменти Google Earth і дані про 80 000 лісів.

  Зек Гаусфазер, аналітик Carbon Brief, прокоментував дослідження у твіттері й зазначив, що там занижене історичне забруднення клімату діяльністю людини. Крім того, за даними The Global Carbon Project, сукупні викиди вуглецю від викопних видів палива та використання землі до 2018 року склали близько 625 млрд тонн. Отже, зазначені у дослідженні 205 млрд – це менше, ніж одна третина від загальної кількості2.

  💦 Аналіз сечі може допомогти діагностувати агресивний рак простати

  Британські вчені з Університету Східної Англії у Норвічі та Університетської лікарні Норфолку й Норвіча провели дослідження, які увінчалися розробкою нового тесту – аналізу сечі, який дозволяє виявити агресивний рак передміхурової залози (простати) значно раніше, ніж це можуть зробити інші нині доступні діагностичні методи.

  Перевагою цього аналізу є те, що він може визначити до якої групи ризику за рівнем агресивності раку простати належить чоловік. Для цього вчені досліджували гени у зразках сечі 535 чоловіків. Згодом вони визначили комбінацію з 35 різних генів, які є біомаркерами, що можуть вказувати на ризик розвитку раку простати. Новий тест є чутливим саме до цих маркерів. За допомогою цього тесту можна спрогнозувати розвиток раку простати за п’ять років до того, як його виявлять за допомогою стандартних клінічних методів3.

  🤦‍♀️ Емоджі як докази в суді

  Емоджі «серце» – це вже сексуальне домагання, а «ніж» – погроза? Зараз такі питання з’ясовують у суді. У разі скоєння злочину діалог у месенджері може стати доказом, і суддям доводиться інтерпретувати смайлики.

  Тепер адвокати повинні сперечатися щодо значень маленьких зображень, які показують емоції, діяльність або об’єкти. Лише у США в першій половині 2019 року розглянули 50 справ з емоджі. За весь 2018 рік їх було 53, а у 2017 році – тільки 33.

  Емоджі як докази найчастіше трапляються у справах про сексуальне насильство та вбивство. Наприклад, смайлик 😵 був важливим елементом в справі 2017 року про вбивство у штаті Массачусетс. Прокурори стверджували, що завдяки цьому зображенню отримувач повідомлення знав: із жертвою щось відбувається.

  Стандарт Юнікод налічує 2 823 емоджі, однак це зовсім не універсальна мова. Смайлики можна витлумачити по-різному, особливо якщо їх не супроводжує текст. Наприклад, обличчя з сонцезахисними окулярами може бути використано для передачі сонячного дня, відчуття крутості або виразу «не парся». Емоцію обличчя з димом із носа можна інтерпретувати як злість, хоча насправді це зображення означає тріумф4.

  Наука змінює світ. Куншт розповідає про це, а ти можеш підтримати проект, ставши нашим другом!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Куншт
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?