Стаття Погляд — 16 липня, 2019

Дайджест вівторка: від алкоголю до поховань

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Куншт

П’єте алкоголь на пляжі – підвищуєте ризик раку шкіри. У Британії вигадали новий спосіб ховати померлих. В Індійському океані теплові хвилі знищують кораловий покрив.

🌞 Британські дерматологи визначили, що вживання алкоголю на сонці значно підвищує ризик виникнення раку шкіри

Одна з основних причин полягає у нехтуванні захистом. Коли люди п’ють, вони менш схильні застосовувати сонцезахисний крем і проводять більше часу безпосередньо на сонці.

Крім того, алкоголь зменшує кількість часу, який можна провести на сонці, не отримавши опіків. Після вживання алкоголю кількість ультрафіолету, необхідного, щоб спалити шкіру, була значно меншою.

Чому так відбувається, не зовсім зрозуміло. Але вчені здогадуються, що справа у концентрації каротиноїдів – жовтих, оранжевих та червоних пігментів, які виробляють рослини.

Коли ми споживаємо каротиноїди з фруктів і овочів, ці пігменти мають антиоксидантну дію і захищають від ушкоджень, що утворюються ультрафіолетом. У дослідженні рівень каротиноїдів у людей був нижчим після вживання алкоголю, що могло зробити шкіру більш вразливою до впливу сонця.

Це пояснення, найімовірніше, не єдине. Вчені припускають, що алкоголь може активувати цілий ланцюжок реакцій, які роблять людей більш вразливими до раку шкіри1.

⚰ У Великобританії запропонували новий метод поховання

Експерт із громадського здоров’я Великобританії Джон Ештон запропонував замість звичних цвинтарів формувати «зелені коридори-могильники» та ще низку нововведень щодо поховання, спрямованих на мінімізацію шкоди довкіллю. Він пропонує розташовувати поховання вздовж доріг та залізничних шляхів – територій, які переважно не мають жодного застосування. Експерт впевнений, що так вдасться ефективно використати ці території та неабияк зекономити простір, що відводиться для кладовищ, які невпинно збільшуються.

До того ж, використання зон вздовж доріг запропонованим чином допоможе зберегти ці території зеленими, а не віддати їх, скажімо, забудовникам, які навряд чи подбають про збереження рослин. У пропозиції Ештона також пролунали заклики до використання трун, що не містять фарб та хімічних сполук, шкідливих для довкілля, та переходу від трун до бавовняних торбин для поховання2.

🚀 Індія відклала запуск місії на Місяць менш ніж за годину до старту

За 56 хвилин до запуcку ракети на Місяць, Індійська космічна організація повідомила про технічні проблеми та відклала старт місії. Нову дату запуску буде оголошено пізніше. Місія також має 10-хвилинне резервне вікно запуску у вівторок.

Чандраян-2 – це перша спроба Індії здійснити посадку на Місяць. Якщо все пройде нормально, Індія стане четвертою країною (після США, Росії та Китаю), якій вдалося здійснити посадку на Місяць. Місяцехід має досліджувати Південний полюс протягом двох тижнів, щоб зібрати інформацію про мінеральний та хімічний склад Місяця, а також знайти там воду3.

🌊 Теплові хвилі в океані вбивають корали

Теплові хвилі в центральній частині Індійського океану за два роки знищили понад дві третини коралів. Проте деякі корали виявилися більш стійкими до високих температур на морі, тож є надія на збереження важливого природного середовища.

Кетрін Гед із Лондонського зоологічного товариства разом із колегами вивчали рифи в архіпелазі Чагос – частині британської території Індійського океану. Вчені досліджували територію до і після двох теплових хвиль із надзвичайно високими температурами моря різницею в рік.

У 2015 році температура морської води навколо рифів була надзвичайно високою протягом майже восьми тижнів, а обстеження морського дна до і після теплової хвилі показало, що кількість «здорового» коралового покриття зменшилася на 60%.

Не встигнувши відновитися, корали постраждали від іншої теплової хвилі в 2016 році, яка тривала більше чотирьох місяців. Як наслідок, близько 70% твердого коралового покриву було втрачено в період між 2015 і 2017 роками. Після другої теплової хвилі живими залишилися корали, які були більш стійкі до підвищення температур. Ця властивість може стати ключем до захисту рифів від підвищення температури моря внаслідок глобального потепління4.

Спільнота тих, хто любить і хоче говорити про науку, росте! Приєднуйся і ти – ставай другом Куншт!

Посилання:

  1. Алкоголь і сонце – коктейль для раку шкіри
  2. Новий спосіб поховати людину
  3. Індійська подорож на Місяць
  4. Теплові хвилі в Індійському океані

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі