ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 24.09.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест вівторка: від обіцянок до пробачень у суді

  Amazon обіцяє позбутися вуглецевого сліду. В Індії у дівчинки виявили рідкісну аномалію. Японський суд дивує своїми рішеннями.

  Нагадуємо, що вже цієї середи, 25 вересня, відбудеться наступна битва сенсів. Цього разу битимемося за ґендер. На інтелектуальному ринзі будуть філософиня, головна редакторка ресурсу «Гендер в деталях» Тамара Злобіна та біологиня, доцентка кафедри фізіології ННЦ «Інститут біології» КНУ ім. Тараса Шевченка Вікторія Кравченко.

  Деталі за посиланням.

  Фото дня

  Ці комахи під назвою Lycorma delicatula заполонили вісім штатів США, а в деяких округах навіть оголосили карантин. На вулицях їх надзвичайно багато: вони врізаються людям в обличчя, їх топчуть під час ходьби. Lycorma delicatula шкодять деревам і сільськогосподарським культурам.

  Ембріон в ембріоні

  У 17-річної дівчини на ім’я Патна з Індії виявили рідкісну аномалію foetus in foetu (з лат. – ембріон в ембріоні) за якої в організмі присутнє скупчення тканин, що нагадують недорозвинений плід.

  Патна скаржилася болі в області живота. Обстеження виявило пухлину розміром 25 на 23 на 15 сантиметрів поблизу шлунка. Лікарі з’ясували, що пухлина містила зуби, волосся, кістки та хрящі. Спочатку вони вважали, що передними тератома – пухлина, яка складається з різних типів тканин, які є похідними різних зародкових листків. Проте наявність ребер, хребта та жирової тканини, а також велика маса утворення вказували на те, що воно виникло внаслідок порушення формування одного із так званих сіамських близнюків. Як результат один із них став недорозвинутим паразитом іншого.

  Патні успішно видалили більшу частину пухлини (повне видалення пухлини мало загрозу великої кровотечі) і вона є цілком здоровою, проте дівчина має щороку проходити медичний огляд, щоб впевнитися чи залишки утворення не перетворилися у злоякісні1.

  Новий поворот у справі Фукусіми

  Японський суд виправдав трьох керівників Токійської електроенергетичної компанії, пов’язаної з ядерною катастрофою в Фукусімі. Цунехіса Кацумата, Сакае Муто та Ічіро Такекуро судили за злочинну недбалість, адже саме їхня фірма використовувала атомну електростанцію Фукусіма.

  Землетрус магнітудою 9 балів 11 березня 2011 року зруйнував три з шести реакторів станції. Через катастрофу довелося евакуювати 150 000 людей.

  Прокуратура звинуватила голову компанії Кацумата, а також колишніх віце-президентів Муто і Такекуро в тому, що вони не забезпечили належних методів захисту після того, як отримали інформацію про небезпеку, що загрожувала станції.

  У постанові суду зазначається, що керівники не могли підготуватися до всіх можливих варіантів розвитку подій, а їхні дії відповідали правилам безпеки2.

  Нові обіцянки від Amazon

  Засновник Amazon Джефф Безос пообіцяв побудувати систему для відновлюваної енергії або придбати її достатньо, щоб забезпечити 80% потреб компанії до 2024 року, а до 2030-го досягти 100%.
  До 2040 року комерційний гігант планує позбутися вуглецевого сліду по всіх своїх сферах діяльності.

  Плани Amazon отримали схвалення громадськості, але водночас є побоювання, що інвестування у ресурси відновлюваної енергії просто збалансує споживання енергії, добутої з викопного палива. Проте загалом озвучений план можна вважати перемогою3.

  Статистика

  В Китаї курять найбільше електронних сигарет. Тут кожен п’ятий курець використовує їх (окремо або паралельно зі звичайними цигарками). Деякі країни, як-от Індія чи Бразилія, вже заборонили їх у деяких регіонах, тому їхні показники досить невисокі. А США тільки готуються до масштабної війни проти вейпів.

  Електронні сигарети, зокрема вейпи, теж мають шкідливий ефект. Куншт розбирався з цим у статті Поховай мене дим.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?