ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 19.07.21
  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Десять місяців ковіду: коли імунітету потрібна допомога

  Британець 10 місяців хворів ковідом і кілька разів ледь не помер від нього. Чому так сталося і що йому допомогло?

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  Британець Дейв Сміт захворів на COVID-19 у березні 2020 року. Зазвичай організм знищує вірус за кілька тижнів. Але у Сміта інфекція тривала понад 290 днів, тобто майже 10 місяців. Наразі це найдовший відомий перебіг коронавірусної хвороби1. Такі випадки потрібно відрізняти від постковідного синдрому або, як його називають, «довгого ковіду». При постковідному синдромі людина після перенесеного COVID-19 страждає на різноманітні симптоми – слабкість, кашель, задуху тощо. Але ПЛР-тест у неї є негативним, інфекція в організмі не виявляється. 

   

  Зовсім інша історія була у Сміта. Протягом 10 місяців британець сім разів потрапляв у лікарню та отримав 42 позитивних ПЛР-тести. І кожен раз при загостренні захворювання він був на межі смерті. За словами Сміта, його дружина починала організовувати похорон п’ять разів. 

   

  Одужати йому допоміг експериментальний «коктейль» з антитіл від коронавірусу  REGN-COV2, розроблений американською біотехнологічною компанією Regeneron Pharmaceuticals. Сміт отримав препарат за програмою розширеного доступу – коли для пацієнтів, які не мають інших варіантів, застосовують експериментальну терапію. REGN-COV2 раніше використовували для лікування колишнього американського президента Дональда Трампа2. Хоча сам Трамп вважав, що він одужав завдяки цьому препарату, насправді невідомо, що саме йому допомогло. Адже він отримував й інші ліки, зокрема, дексаметазон і ремдесивір. 

   

  До складу REGN-COV2 входять два антитіла: касиривімаб та імдевімаб, які приєднуються до різних ділянок спайкового білка коронавірусу, запобігаючи інфікуванню нових клітин. Використання двох антитіл допомагає ефективніше атакувати вірус, а також «перестрахуватися» на випадок мутацій. Якщо одне антитіло не розпізнає свою ділянку спайкового білка, інше виконує справу за двох. 

   

  Більшість людей з довготривалими коронавірусними інфекціями мають низький рівень нейтралізуючих антитіл, які блокують потрапляння вірусу в клітину. Утворення антитіл у них може бути порушене, зокрема, через рак крові та його лікування. 

   

  Сміт мав лейкемію і проходив хіміотерапію в 2019 році. Тільки-но у нього настала ремісія, як він заразився коронавірусом у березні 2020 року. Він скаржився на слабкість і втратив нюх. Свій перший позитивний результат ПЛР-тесту чоловік отримав тоді, коли його госпіталізували в квітні з пневмонією. Після курсу антибіотикотерапії Сміта відправили додому, але його продовжувала мучити сильна слабкість. 

   

  У липні чоловіка повторно госпіталізували, і тест знову виявився позитивним. Спочатку лікарі вирішили, що Сміт інфікувався ще раз – зрідка люди можуть вдруге заразитися коронавірусом. Але секвенування геному коронавірусу, який атакував організм чоловіка, показало, що це той самий збудник. 

   

  В жовтні дослідники з Університету Бристоля змогли виростити культуру коронавірусу, отриманого від чоловіка. Це довело, що вірус живий і здатний до розмноження. Інколи трапляється, що ПЛР-тест показує позитивний результат після одужання через те, що в організмі деякий час зберігаються «уламки» РНК вірусу, його генетичної інформації. Саме тому у багатьох країнах, і у нас зокрема, відмовилися від обов’язкового проведення повторного ПЛР-тесту на 14 день після початку захворювання. Але це не стосувалося Сміта. В його тілі були не залишки РНК, а повноцінний, небезпечний коронавірус. 

   

  Дейв далі хворів. Його стан то покращувався, то погіршувався. Він не міг вийти з будинку, де жив разом з дружиною Ліндою. Його вага впала від 117 до 63 кг. Якось він був прикутий до ліжка кілька місяців. Просто не міг встати. Сміт описав свій тодішній стан такими словами: «Ти доходиш до точки, коли більше боїшся жити далі, ніж померти». 

   

  Після отримання REGN-COV2 чоловік не відчув негайного полегшення. Але протягом наступних тижнів він став сильнішим і зміг пройти кілька кроків. За 45 днів після прийому ліків Сміт врешті-решт отримав свій перший негативний ПЛР-тест. Цей момент він відсвяткував з дружиною, відкоркувавши пляшку шампанського. 

  Моноклональні антитіла і COVID-19

   

  Багато людей у світі, як і Дейв Сміт, мають ослаблений імунітет через лікування раку, спадкові захворювання, імунодепресивну терапію після трансплантації органів тощо. Такі пацієнти не тільки самі потерпають від багатомісячного перебігу COVID-19, але й можуть бути джерелом мутованого коронавірусу. 

   

  Минулого літа у Великобританії госпіталізували чоловіка, який не міг одужати від коронавірусної інфекції протягом місяця. Незважаючи на інтенсивне лікування, пацієнт помер за дев’ять тижнів після того, як потрапив у лікарню.

   

  У 2012 році в цього чоловіка діагностували В-клітинну лімфому. Рак і терапія знищили В- і Т-клітини – важливі ланки імунітету. Тому організм чоловіка не зміг протистояти коронавірусу, який протягом понад 100 днів розмножувався в його клітинах. 

   

  Професор Равіндра Ґупта і його колеги з Кембриджського університету проаналізували генетичну послідовність вірусу в 23 зразках, які вони отримали у пацієнта в різний час. Вчені виявили, що вірус змінювався і пристосовувався до терапії3. Зокрема, пацієнта лікували переливанням конвалесцентної плазми – плазми донорів, яка містить антитіла до SARS-CoV-2. Після цього в коронавірусі відбулися мутації, які дозволяли йому протистояти антитілам. На думку Ґупти, нові варіанти виникають в організмі саме людей з пригніченою імунною системою, коли у них розвивається хронічна коронавірусна інфекція. 

   

  Ситуацію ускладнює також те, що вакцинація не завжди захищає таких пацієнтів. Недавнє дослідження вчених з Університету Джонса Гопкінса показало, що тільки у половини з 658 вакцинованих людей, які мали трансплантовані органи, після двох доз мРНК-вакцини утворились антитіла до SARS-CoV-24. Препарати імунодепресантів, які пожиттєво приймають пацієнти після пересадки органів, пригнічують імунітет. Щоб захистити таких людей, потрібно, аби всі довкола були вакциновані. Тому так важливо зробити щеплення – це користь не тільки для себе, але й для інших – тих, хто не має можливості убезпечитися вакцинацією. 

   

  Хворим, які не можуть виробити власні антитіла, надію можуть дати препарати на основі моноклональних антитіл, до яких належить і REGN-COV2. Такі антитіла виробляють клітини, які були клоновані з єдиної батьківської В-клітини. Моноклональні антитіла для лікування різних захворювань, зокрема онкологічних та ревматологічних, використовують з кінця 1990-х років. 

   

  В США REGN-COV2 дозволений для екстреного використання (Emergency Use Authorization, або EUA) з листопада 2020 року для лікування COVID-19 з легким і середнім перебігом, але з високим ризиком розвитку важкої форми захворювання5. Таку рекомендацію оприлюднила і Європейська медична агенція в лютому 2021 року6. Екстрене використання REGN-COV2 дозволили в Індії 5 травня 2021 року, під час спалаху захворюваності, викликаного варіантом Дельтою7

   

  Ефективність REGN-COV2 оцінили в незалежному дослідженні Оксфордського університету RECOVERY8, яке вивчає різні методи лікування COVID-19. Вчені проаналізували дані про 9785 пацієнтів, частина з яких отримувала стандартне лікування, а частина – терапію антитілами додатково до стандартного лікування. 

   

  У близько третини пацієнтів антитіла не утворилися у відповідь на інфекцію. Серед цієї групи REGN-COV2 знизив летальність з 30% до 24%. А термін госпіталізації скоротився з 17 до 13 днів. Проте у людей з антитілами користі від ліків не спостерігалося. 

   

  REGN-COV2 – не єдиний препарат моноклональних антитіл для лікування COVID-19. В США дозволено також екстрене використання моноклональних антитіл, розроблених компаніями Eli Lilly та Vir Biotechnology/GlaxoSmithKline. Вони мають подібний принцип дії. Але препарат Eli Lilly містить антитіла бамланівімаб і етесевімаб, а Vir Biotechnology/GlaxoSmithKline – сотровімаб. 

   

  В Україні жодні моноклональні антитіла проти COVID-19 не зареєстровані. Протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)»9, затверджений МОЗ України, для пацієнтів з імуносупресивними станами, пропонує розглянути використання ремдесивіру – противірусного препарату

  Моноклональні антитіла мають недолік – вони дорогі. Наприклад, орієнтовна вартість лікування REGN-COV2 становить 1500–6500 доларів10. Але поки що для людей з пригніченою імунною системою це один з небагатьох способів подолати хронічну коронавірусну інфекцію.

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?