ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 11.11.21
  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дитяче меню: навіщо малюків вакцинують від коронавірусу?

  Наприкінці жовтня американське Управління з продовольства і медикаментів (FDA) надало дозвіл на екстрене використання вакцини від коронавірусу Pfizer для дітей віком від 5 до 12 років. Щеплення дітей раннього віку наразі проводять лише в кількох країнах. Проте, ймовірно, скоро воно стане загальною практикою. Чому ж цієї осені вакцинація малюків та підлітків є актуальним питанням?

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

   

  Після появи більш заразного варіанту Дельта кількість інфікованих дітей почала стрімко зростати. Крім того, багато школярів повернулися до очного навчання, що сприяє передачі збудника. У країнах з високим відсотком щепленого населення діти та молодь стали основною групою, де поширюється коронавірус. Наприклад, у США і Великобританії COVID-19 став захворюванням невакцинованих, і переважно юних. 

   

  Діти зазвичай хворіють COVID-19 легко або безсимптомно. Згідно з метааналізом Єльської школи здоров’я, майже половина (46,7%) інфікованих дітей не мають жодних скарг1. Це означає, що вони можуть ходити в школу, зустрічатися з родичами тощо, навіть не здогадуючись про те, що заражають інших. 

   

  Однак що більше інфікованих дітей загалом, то більше серед них вразливих до важкого перебігу. Це дошкільнята, а також малюки з супутніми захворюваннями. Саме тому в багатьох країнах почала зростати кількість госпіталізованих дітей. 

   

  У деяких маленьких пацієнтів після інфекції розвивається рідкісне, але серйозне захворювання – мультисистемний запальний синдром у дітей (MIS-C)2. Одночасно відбувається запалення в різних органах, зокрема у серці, легенях, нирках, мозкові, шлунково-кишковому тракті. Наразі це маловивчене захворювання, і складно передбачити, у якої дитини воно може розвинутися.

  Чому так довго?

   

  Ми не можемо просто взяти вакцину для дорослих та ввести її дітям. Необхідно провести додаткові клінічні дослідження. Річ у тому, що діти – це не просто зменшені копії дорослих. Метаболізм та робота імунної системи у дітей відрізняється. Особливо це стосується тих, кому менше ніж 12 років. Саме тому існує педіатрія, яка спеціалізується на дитячих захворюваннях. 

   

  У багатьох країнах вже розпочалася вакцинальна кампанія серед дітей старших за 12 років – не так давно до їхнього переліку додалася й Україна. Європейська медична агенція затвердила використання для дітей віком від 12 років обох мРНК-вакцин – Pfizer та Moderna – ще в травні та липні 2021 року відповідно. Вакцинація дітей такого віку проводиться, зокрема, в Ізраїлі, Німеччині, Італії, Франції, Іспанії, Польщі, Великобританії, Австралії, Новій Зеландії, Японії3

   

  Клінічні дослідження вакцин для дітей віком від 5 до 12 років розпочалися пізніше, відповідно, і на їхні результати доводиться чекати довше. Першою до проміжного фінішу прийшла компанія Pfizer. У вересні 2021 року вона повідомила, що її вакцина є безпечною та ефективною для дітей віком від 5 до 12 років4

   

  Доза становить 10 мікрограмів. Це втричі менше, ніж для людей, старших за 12 років. Дві дози викликають таке саме вироблення нейтралізуючих антитіл проти коронавірусу, як і після щеплення людей віком 16–25 років двома дозами по 30 мікрограмів. 

   

  Вакцина Pfizer показала 91% ефективності у запобіганні симптоматичній інфекції. Це стало приводом для схвального рішення FDA. Слідом за США вакцину для дітей від 5 років затвердили на початку листопада у Бахрейні, ОАЕ та Малайзії. Результати дослідження серед дітей віком до 5 років компанія планує показати наприкінці цього року. 

   

  Moderna намагається не відставати. Вона розпочала дослідження безпечності та ефективності своєї вакцини для дітей від 6 місяців до 12 років у березні 2021 року5. У жовтні компанія оголосила, що її вакцина призводить до вироблення нейтралізуючих антитіл проти коронавірусу у дітей віком 6–11 років6. А її безпечність співставна з безпечністю для дорослих. 

   

  Побічні ефекти були слабкої або середньої тяжкості. Найчастіше, це слабкість, головний біль, лихоманка та біль у місці ін’єкції. Дітям вводили 50 мікрограмів вакцини. Це наполовину менше, ніж для первинної вакцинації дорослих, або стільки ж, як для бустерної дози. Moderna планує звертатися до американських та європейських регуляторних органів за дозволом на використання її вакцини для дітей від 5 до 12 років. 

  Які ускладнення?

   

  Треба зазначити, мРНК-вакцини, ймовірно, мають дуже рідкісні ускладнення, які трапляються у підлітків та молодих людей. Це міокардит – запалення серцевого м’яза, та перикардит – запалення серцевої сумки. Проте ще в червні 2021 року Американська академія педіатрії опублікувала звернення, в якому закликала вакцинувати дітей, оскільки користь значно перевищує можливу шкоду7

   

  Ці ускладнення є надзвичайно рідкісними – наприклад, в США на 300 мільйонів введених доз було зафіксовано 1226 випадків міокардиту чи перикардиту. Найчастіше вони траплялися серед хлопців у віці 12–29 років. Симптоми розвивалися за кілька днів після другої дози. Більшість пацієнтів мали легкий перебіг та одужали самостійно або з мінімальним лікуванням. Ба більше, коронавірусна інфекція сама викликає міокардит. Ризик розвитку міокардиту у підлітків і дорослих внаслідок інфікування SARS-CoV-2 є більшим, ніж внаслідок вакцинації. Крім того, коронавірус викликає багато інших небезпечних ускладнень. 

   

  У клінічному дослідженні компанії Pfizer серед близько трьох тисяч учасників віком 5–11 років не було жодного випадку міокардиту або перикардиту8. Компанія визнає, що кількість учасників була замалою, щоб виявити такі рідкісні явища. Однак рівень поствакцинального міокардиту в маленьких дітей має бути нижчим, ніж серед підлітків. Міокардити, які виникають після бактеріальних або вірусних інфекцій, зокрема COVID-19, більше притаманні дітям, які вже вступили в період статевого дозрівання. 

  Інші вакцини та країни

   

  Вакцинацію дітей від 5 до 12 років поки що проводять небагато країн. Втім затвердження Pfizer у США може стати прикладом для наслідування, і цей список буде швидко збільшуватися. Наразі у щепленні маленьких дітей лідирують китайські вакцини, серед них і CoronaVac, яка використовується в Україні.

   

  Китайська влада запровадила вакцинацію дітей віком 3–17 років CoronaVac та іншою своєю вакциною Sinopharm ще в червні 2021 року. CoronaVac для дітей від 6 років використовують у Індонезії, Камбоджі, Чилі та Еквадорі. Sinopharm застосовують для дітей від 3 років у Аргентині, Бахрейні та ОАЕ. 

   

  Індія у вакцинації дітей 2–18 років покладається на власну вакцину від компанії Bharat Biotech. Щеплення дітей старших за 2 роки розпочала і Куба – також вакцинами власного виробництва. 

   

  Найімовірніше, щеплення маленьких дітей скоро стане можливим у багатьох країнах. Інша справа, яким буде ставлення дорослих до цього нововведення. Американська неурядова організація KFF провела опитування батьків після того, як Pfizer оголосила про безпечність та ефективність своєї вакцини для дітей 5–11 років9

   

  Троє з десяти (27%) сказали, що щеплять свою дитину одразу ж після затвердження вакцини для її вікової групи. Третина батьків (33%) відповіла, що «почекає і подивиться». Троє з десяти (30%) сказали, що точно не будуть вакцинувати своїх дітей, а 5% опитаних людей зроблять щеплення, тільки якщо цього будуть вимагати в їхній школі. У країнах з потужними антивакцинаторськими настроями відсоток батьків, готових зробити щеплення своїм донькам і синам, може виявитися вкрай низьким. 

   

  Ми поки що не знаємо, якими будуть результати вакцинації маленьких дітей на практиці. Однак вже можна оцінити вплив щеплення на захворюваність дітей віком 12–17 років. Так, влітку в США відбувся помітний ріст госпіталізацій дітей через Дельту. Дані Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC) показали, що рівень госпіталізацій серед вакцинованих двома дозами дітей був у 10 разів менший, ніж у невакцинованих10

   

  Наразі щеплення – найкращий спосіб запобігти COVID-19. І хоча діти мають невеликий ризик важкого перебігу та смерті від коронавірусної інфекції, для чого випробовувати долю? Ба більше, вакцинація дітей захищає не тільки їх самих, а і вразливих людей довкола. 

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Медицина
  Невидимий ворог на нашій землі: чому варто зробити щеплення від правця

  За останні декілька місяців українці навчились остерігатись багатьох речей: ракет, мін, російської музики та ютубу, але ми все ще забуваємо про невидимого ворога у нашій землі. Неприємно познайомитись – Clostridium tetani, збудник правця.

  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?