ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 27.08.21
  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  До останньої краплі: що таке менопауза

  Скільки живе жінка? За даними Держстату на 2019 рік, в Україні середня тривалість життя становить близько 76 років. Люди значно подовжили термін свого земного шляху лише нещодавно, і ми досі не дуже розуміємо, що робити із зайвими 30–40 роками, які раптом з’явилися у нас і завдяки досягненням медицини можуть бути відносно безпроблемними. Ця тема актуальна для усіх статей і гендерів, але сьогодні поговоримо про жінок.

  В уявленні великої частини населення період повноцінного життя жінки триває, поки вона фертильна; щойно починається клімакс, суспільна думка намагається перевести її у категорію «бабусь» не за ознакою наявності внуків, а як різновид соціокультурного конструкту, що сильно обмежує можливості для самовираження. Ви чули коли-небудь засудження яскравого вбрання, активного відпочинку і розваг, бо жінці це «вже не за віком», непристойно? Навіть захват і подив від закордонних блогерок віку 50+, де вони у татуюваннях та стильному, помітному одязі насолоджуються рок-концертом, також має відтінок позитивної, але дискримінації. Їх сприймають як чудасію, щось незвичне та унікальне. 

   

  Але чи є медичні та фізіологічні підстави стишувати прояви своєї індивідуальності під час та після настання клімаксу? Які ознаки має цей стан та як їх полегшити? Чому відбуваються зміни і що на них впливає? З’ясуємо разом.

   

  Клімакс, або ж менопауза – це розтягнутий у часі процес, коли в організмі жінки відбувається істотне зниження рівня певних гормонів, зокрема естрогенів і прогестерону. Найпомітнішою зовні ознакою пременопаузального періоду стає нерегулярна менструація – подібно до того, якою вона була у підлітковому віці, коли репродуктивна функція дівчинки лише налагоджувалася2. Протягом довгого періоду – місяців чи й кількох років менструальний цикл може бути нестабільним, проміжки між місячними то коротшими, то довшими, а сама кровотеча іноді може посилюватися. Далі в певний момент менструація взагалі припиняється, і коли вона відсутня принаймні впродовж року, лікарі говорять про настання менопаузи. Дехто питає, чому ми кажемо саме «пауза», а не закінчення, але насправді це слово має не лише значення короткотривалої перерви, але й зупинення як такого. Втім можна пояснити це більш творчо, з огляду на спостереження: інколи чітко визначити, чи справді репродуктивна функція жінки зникла назавжди, неможливо. Протягом довгого перехідного періоду у яєчниках, які начебто вже перестали працювати на повну силу, іноді спонтанно визріває яйцеклітина, і якщо у цей момент жінка та її партнер не використовують засоби контрацепції, може настати неочікувана вагітність3.

   

  Не існує чітко визначеного моменту, віку, в якому у всіх починається ця перебудова, та в середньому природний клімакс відбувається в період з 45 до 55 років4. Індивідуально ці цифри можуть досить сильно відрізнятись, що є нормальним для кожної окремої жінки. Приблизно 1–3% жінок мають так званий ранній клімакс, коли овуляторна функція яєчників починає стихати до 45-річного віку, а іноді це природно настає і у віці 20–30 років, часом навіть за генетичною сімейною схильністю5. Окрім індивідуальних особливостей, причинами ранньої менопаузи можуть бути порушення балансу гормонів, запальні та інфекційні захворювання яєчників чи гіпофізу, недостатня маса тіла і, відповідно, кількість жирової тканини (яка також частково виробляє естрогени) та інші фактори. Також існує штучна менопауза, яка настає у разі видалення яєчників через захворювання або травми, і тоді організм буває не готовим до різкої зміни. В такому випадку дуже часто пацієнткам призначають замісну гормональну терапію.

   

  Симптоми клімаксу6, окрім, власне, припинення менструацій, можуть бути різноманітними, адже рівень гормонів впливає ледве не на всі системи людського тіла. Найчастішими скаргами є відчуття «приливів» жару, пітливість, стомлюваність, перепади настрою, сухість слизової оболонки піхви і пов’язаний з нею, а також зі зниженням лібідо, дискомфорт під час сексу тощо. Втім, це узагальнені ознаки; кожна жінка може мати свій перелік неприємних симптомів, а іноді проходити цей важливий етап майже без них. 

   

  Естрогени та прогестерон – важливі речовини, які впливають на стан шкіри, вміст колагенових волокон у ній і, відповідно, її еластичність7. Тому настання клімаксу, природного або штучного, пов’язане зі змінами її пружності та зовнішнього вигляду. Для багатьох жінок візуальне старіння у вигляді зморшок, зміни форми грудей, зниження тонусу шкіри є сильним травматичним психологічно моментом, хоча це цілком природний процес, не пов’язаний прямо зі здоров’ям. Однак якщо навіть відкинути гормональну замісну терапію, є способи пом’якшити цей перехід та надати шкірі молодшого вигляду. І це не зовнішні засоби з колагеном – він не всмоктується, як у тому запевняють виробники. Однак достатня кількість води в раціоні, а також збалансоване різноманітне харчування допоможуть організму. Також не рекомендованими є усілякі дієти. Крім сильного стресу для тіла, вони у разі »успіху» зменшують запас жирової тканини, де могли би вироблятися, хай і в меншій кількості, естрогени. Також у пременопаузі та під час коливань циклу корисним буде регулярна, захищена сексуальна активність, що стимулює продукцію гормонів, а також налагоджує психічний стан, підвищує самооцінку, коли кілька нових зморшок не лякають, а стають унікальними рисами. Зовні ж для шкіри найкращими будуть зволожувальні та сонцезахисні засоби, і цього цілком достатньо.

   

  Взагалі зниження рівня прогестерону й естрогенів має серйозніші наслідки, ніж вплив на еластичність шкіри. Скажімо, усі жінки у постменопаузі є групою ризику остеопорозу8 – захворювання, під час якого кальцій активно вимивається з кісток. На фоні цього можуть виникати скарги на біль у кінцівках, втому, а також переломи9, які складно загоїти, і такі симптоми є причиною звернутися до лікаря. Допомогти у цій ситуації може призначення вітаміну D у відповідних дозуваннях залежно від його стартового рівня. До того ж без участі статевих гормонів поступово виникає стійкість до інсуліну, що спричиняє збільшення ваги та згодом може призводити до розвитку цукрового діабету. Вчені виявили деяку кореляцію10 раннього клімаксу і розвитку захворювань серцево-судинної системи, але зі збільшенням віку менопаузи цей зв’язок зникав. Навіть у згаданій комбінації безпосередньою причиною виникнення проблем із серцем був підвищений артеріальний тиск, зростання рівня холестерину, куріння, високий рівень глюкози та надмірна вага, тому на зниження ризиків можна успішно та істотно впливати зміною способу життя, звичок та виконанням рекомендацій лікарів.

   

  Ще одним несприятливим ефектом низької кількості естрогену є сухість слизової оболонки та зниження тонусу м’язів тазового дна, що може спричинити опущення стінок піхви. Це викликає дискомфорт при сексуальних практиках, а ще може набувати проявів нетримання сечі11, бо у стінках сечового міхура є рецептори до статевих гормонів. У цьому стані цілком можна і навіть рекомендовано мати інтимне життя, однак варто приділити ще більше уваги підготовці, ніж раніше. Довга прелюдія, приємні конкретній жінці практики стимулюватимуть продукцію власної змазки; також є сенс використовувати додаткову, придбану у секс-шопі. Дотримання цих умов запобігає травмуванню слизової, що, своєю чергою, є профілактикою інфекцій, запальних процесів та молочниці. Регулярний оргазм, незалежно від способу його отримання (з партнером чи партнеркою або під час мастурбації) викликає скорочення і тренування м’язів тазу, що покращує їхній стан; цей же процес виштовхує кров із вен цієї ділянки, що запобігає їх варикозному розширенню. Тому мати сексуальне життя для жінки в менопаузі та після неї цілком нормально і корисно для її здоров’я. Але варто згадати про стигматизацію сексу в жінок цього віку як такого; суспільство переважно не бажає чути, що ці прекрасні люди мають бажання та енергію жити та отримувати задоволення. І широке інформування з метою ламати ці стереотипи є передумовою щасливої зрілості мільярдів жінок по всьому світу.

   

  Гормональна замісна терапія12 є одним з методів істотно підвищити рівні статевих гормонів та відкласти чи пом’якшити перехід до постменопаузи. Ефективність таких препаратів вивчена і доведена, але має низку протипоказів та вимагає ретельного попереднього обстеження, індивідуального призначення. Зокрема необхідно регулярно перевіряти функцію згортання крові, відвідувати гінеколога для проведення огляду, УЗД органів малого тазу і ПАП-тесту (онкоцитології, тобто дослідження клітин шийки матки на виявлення злоякісних перероджень), робити мамографію. Прийом гормонів може стимулювати розвиток патологічних процесів, пов’язаних з цими органами та функціями. Якщо лікарі не виявляють обмежувальних факторів з точки зору здоров’я, замісна терапія може бути призначена, і пацієнтка разом із фахівцем має спланувати подальшу стратегію керування змінами в організмі.

   

  Окремої уваги потребує психічний стан людини під час менопаузи. З одного боку, статеві гормони беруть безпосередню участь у процесах в головному мозку, і зміна балансу розхитує рівновагу настрою, може викликати депресивні чи тривожні стани, підвищену емоційність та навіть агресію. Водночас у віці 45–55 років жінка зазвичай перебуває в тій точці життя, коли вона має певну вибудувану, більш чи менш успішну кар’єру, можливо, дорослих дітей, а також потенційно багато стресу через високу відповідальність, втрату близьких та меншу гнучкість у пристосуванні до змін. На додачу до цього вона може чути від суспільства, що вже немолода, вислуховувати міфічні зобов’язання та заборони, зокрема на активне особисте життя. З професійної ж точки зору жінка має достатньо досвіду і знань, щоб бути цінною фахівчинею, але побут і так звані традиції часто нехтують жінками цього віку, записуючи їх у пенсіонерки, що обмежує можливості змінити роботу чи навіть сферу діяльності, тоді як попереду за умови уваги до свого здоров’я ще 20–30 активних років. Усе це потенційно посилює страждання з боку ментального здоров’я та може ускладнювати фізичний перебіг клімаксу. Тому вкрай важливою в цей кризовий період є підтримка близьких, їхнє розуміння і допомога13. Хорошою ідеєю стане регулярна психотерапія, вчасний відпочинок, подорожі та включеність у соціальне життя. 

   

  Найкращим варіантом стане наявність довірених фахівців (сімейного лікаря, гінеколога, мамолога насамперед), у яких варто проходити профілактичні огляди і дослідження, щоб відстежувати об’єктивну ситуацію. Клімакс – це буремний час, але не варто мовчки сприймати за належне симптоми, які істотно погіршують якість життя. Кровотечі, будь-який біль, неможливість спати, проблеми під час сексу, візуальні ознаки, які не влаштовують, та прояви психологічного дискомфорту є достатньо вагомими причинами для візиту до лікаря. У співпраці з фахівцями та із вчасною допомогою цілком реально створити умови, в яких природна зміна життєвих етапів пройде якомога легше і м’якше. Не забувайте дбати про себе і почувайтесь щасливими багато років, у вас є для цього все необхідне.

  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?