Стаття Здоров'я — 12 липня, 2019

До першої крові

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Русалія Або, Flickr

Твердження про те, що кров під час сексуального дебюту дівчини є підтвердженням її незайманості, має довгу історію і досі міцно сидить в головах багатьох.

Міф про кров на простирадлі, яка є підтвердженням незайманості нареченої, зіпсував не одну першу шлюбну ніч і репутацію не однієї чесної дівчини.  

В Україні аж до ХХ століття перевіркою на незайманість був обряд «комори». У перший день весілля ввечері молодят вели до комори – приміщення, де зберігали зерно. У цей день комора ставала місцем, де молода позбавиться цноти і перейде зі статусу нареченої у статус жінки. Поки у пари відбувався перший статевий акт, гості співали сороміцьких пісень і чекали на винесення сорочки молодої (або простирадла), де після обряду мала «розцвісти калина», тобто з’явитися кров. Молода пара повинна була продемонструвати криваву сорочку усім гостям як доказ незайманості нареченої. Наявність крові була настільки важливою, що у разі її відсутності у деяких випадках залучали старшого дружбу, який мав замінити молодого, або кров видобувалася пальцями – це робили свашки, або сама молода. 

Часто причина відсутності крові крилася не у тому, що молода мала статеві зносини до шлюбу, а у тому, що далеко не всі жінки мають кровотечу під час дебютного статевого акту з проникненням через особливості будови статевих органів. Поява крові спричинена тим, що під час першого проникнення до піхви відбувається пошкодження дівочої пліви. 

Репродуктивна система жінки складається з внутрішніх та зовнішніх статевих органів. До внутрішніх належать піхва, шийка матки, матка, два яєчника та пара фаллопієвих труб, які  одним кінцем підходять впритул до яєчників, а іншим з’єднані з маткою. Зовнішні статеві органи називають загальним терміном «вульва». До них входять лобок, великі та малі статеві губи, клітор, отвір сечівника, ,  та присінок піхви – вхід до піхви, який закінчується окремою структурою – гіменом. Гімен або дівоча пліва – це сполучнотканинне утворення, що містить нервові волокна та кровоносні судини. Останні і є причиною кровотечі під час дебютного проникнення до піхви, адже коли пеніс (або інший предмет) вперше проникає до піхви, на своєму шляху він пошкоджує структуру гімену. Проте кровотеча відбувається лише у 43% випадків, тому що структура, форма і розмір гімену є настільки ж індивідуальними, як, скажімо, колір райдужки ока чи форма носа.  

У медицині виокремлюють кілька найпоширеніших форм дівочої пліви. Буває півмісячна  форма з тонким ворсинчастим краєм. Така форма зазвичай розташована у нижній частині отвору піхви та є багатою на кровоносні судини. Кільцеподібний гімен схожий на півмісячний, але розташований по всьому периметру отвору піхви. Його верхній край видно тільки при повному розведенні статевих губ. Бахромчаста або пелюсткова дівоча пліва є скупченням складок. 

Зазвичай гімен не є суцільним, він радше обрамлює вхід до піхви. Саме тому Шведська асоціація сексуальної освіти запропонувала новий термін «вагінальна корона» на зміну досі поширеному «дівоча пліва». Новий термін наголошує не лише на тому, що зазвичай гімен – це не пліва, а й на тому, що це перманентна структура, що залишається з жінкою протягом усього життя. Тому проведення так званих «перевірок на незайманість» є абсолютно безглуздим, оскільки жодне обстеження гімену не може визначити, чи мала вже дівчина дебютний секс з проникненням, чи ні. 

Також побутує думка, що з роками структура гімену може змінитися і стати твердішою, тому не варто зволікати з першим сексом. Це також міф. Еластичність гімену є незмінною й індивідуальною, так само як і його перфорованість – кількість отворів у ньому. 

Незважаючи на те, що у багатьох жінок гімен відсутній або щедро перфорований, варто зауважити, що іноді трапляються випадки, коли ця структура збігається з класичним стереотипним уявленням про дівочу пліву – вона є нееластичною, суцільною та мікроперфорованою (з маленьким отвором чи отворами). Суцільний гімен без отворів може перешкоджати виходу менструальної крові з піхви, що спричиняє її накопичення та призводить до значного дискомфорту. Зазвичай про це дівчина дізнається під час менархе – першої менструації. За таких обставин вона звертається до гінеколога, який хірургічним шляхом робить невеликий надріз гімену для того, щоб менструальна кров могла вільно виходити назовні. У декого гімен може бути настільки міцним, що унеможливлює дефлорацію під час статевого акту, тобто жінка змушена звернутися до гінеколога, який хірургічним шляхом порушує цілісність гімену. 

Достеменна роль дівочої пліви досі невідома. Вчені дійшли висновку, що це рудиментарне утворення, необхідне на певних етапах внутрішньоутробного розвитку плоду. Проте близько 0,03% усіх жінок у світі взагалі його не мають, що жодним чином не відобразилося на формуванні та функціонуванні їхніх репродуктивних систем. Роль гімену у постнатальному розвитку – розвитку після народження – невідома. Припускається, що він є своєрідним бар’єром, що захищає чутливе середовище піхви від інфекції на ранніх етапах життя жінки. Ця теорія підкріплюється фактом, що після початку сексуально життя мікрофлора піхви суттєво змінюється, стаючи стійкішою до збудників інфекцій.

Незважаючи на форму та розмір гімену, дебютний секс з проникненням може бути помірно дискомфортним, адже гімен має багато нервових закінчень. Саме тому гінекологи радять використовувати лубрикант, впевнитися в тому, що партнер розуміє, як діяти, щоб мінімізувати дискомфорт, та налаштуватися на позитивний лад, відкинувши всі страхи та упередження, які так ретельно пакують у голови сотням тисяч жінок по всьому світу. 

Посилання:

  1. Роль гімену
  2. ВООЗ про «перевірку на незайманість»
  3. Жіноче тіло в українській культурі

Популярні статті

Стаття Біологія — 15 березня

Життя в тіні динозаврів, ссавці мезозою на шляху до панування

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 15 березня

Пост правди, епізод 6: Окуповані території