ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Як рятувати життя до приїзду медиків?

  00:00
  00:00
  Медицина — 18.03.22
  ТЕКСТ: Тамара Куцай, Олеся Парфан
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Домедична допомога: як рятувати життя

  Навряд хтось із нас готувався до цього. У кожного були свої щоденні ритуали і плани на майбутнє, але три тижні тому нас розбудила війна – і тепер мільйонам із нас доводиться вчитися жити у новій реальності, де літають ракети, рвуться бомби, снаряди і стріляють кулями. 

   

  Розуміння того, наскільки крихке людське життя, увиразнюється. Ми всі – прості смертні, але разом з тим кожен з нас може стати добрим ангелом, аби комусь його врятувати. Отже, опановуємо себе і прийоми першої допомоги.

  Основне завдання людини, яка допомагає: зробити так, щоб постраждалий дочекався професійних лікарів. Але надавати першу допомогу під час війни – не те саме, що робити це у звичайних умовах. У зоні бойових дій значно вищий ризик небезпеки для власного життя. Тому найперше переконайтеся, що у вас є змога допомогти. 

   

  Тут – про найтиповіші ситуації, які трапляються у воєнних умовах. Що робити, якщо той, хто поруч, знепритомнів, стікає кров’ю чи втратив частину тіла?

  Непритомність

   

  Що спричинює 

   

  Люди часто непритомніють у тісних задушливих приміщеннях, куди, наприклад, ховається багато людей під час стрілянини, бомбардування чи авіаударів. Причина зазвичай – брак кисню.

   

  Знепритомніти можна також через недостатність глюкози в крові та різкі рухи, коли людина встає (саме тоді виникає різке навантаження на серце). Це може статися й від хвилювань, нервової напруги та тривоги, нестачі їжі й води, а також різкої втрати крові тощо.

   

  Також непритомність може бути однією з ознак інсульту, інфаркту або внутрішньої кровотечі, яка поки що не проявилась.

   

  Симптоми

   

  Непритомна людина нерухома, не реагує на слова, а також на легке постукування по плечах, але при цьому дихає. Передувати непритомності можуть нудота, бліда шкіра, відчуття нестачі повітря, слабкість, потемніння в очах, шум у вухах, пришвидшене серцебиття.

   

  Що варто робити

   

  Поки не надійшла кваліфікована медична допомога, треба зробити такі першочергові кроки.

   

  По-перше, змінити положення людини зі спини на бік – правий чи лівий. Чому це важливо? Бо коли людина лежить на спині, у неї розслабляється язик, опускається вниз і може перекрити дихальні шляхи. Перевертати краще обличчям до себе, щоб можна було бачити потерпілого й контролювати його стан.

   

  Єдиний виняток – це вагітні жінки на останньому триместрі. Їх треба перевертати лише на лівий бік, щоб не нанести шкоду плодові. 

   

  Якщо йдеться про військового, перевертати краще на живіт. Так він буде менш помітним для ворожої армії. Опісля переконайтеся, що у людини є доступ до повітря: ніс та рот нічим не закриті. 

   

  Також варто трохи підняти людині ноги, щоб вони були вищими за голову. У такій позиції кров відтікатиме з ніг до голови, і людина має шанс швидше отямитись. 

   

  Також варто забезпечити приплив свіжого повітря. Якщо постраждалий перебуває у тісному сховищі, спробуйте розмістити його ближче до вентиляції. 

   

  Чого не варто робити

   

  Не можна непритомну людину трясти, будити, давати нюхати нашатир чи ще якісь різкі запахи, обливати холодною водою, тобто силоміць приводити її до тями. Адже наш мозок, подібно до ноутбука без живлення, за непритомності вимикає свідомість, аби зберегти інші важливі функції, як-от дихання та кровообіг. От коли ми силою приводимо людину до тями, він витрачає багато дефіцитної наразі енергії на те, щоб ввімкнутися. І за таких обставин інші його функції (пам’ять, увага, регулювання руху), можуть зупинитись або суттєво порушитись. Тоді постраждалому буде складно самостійно пересуватися й орієнтуватись у просторі.

   

  Також людину не можна піднімати, садити, ставити на ноги, бо в стані непритомності вона може впасти і травмуватись. Вона повинна лише лежати.

  Кровотечі

   

  Вчасна допомога під час кровотечі дуже важлива, адже зволікання з нею може призвести до смерті. 

   

  Що спричинює

   

  Кровотеча може виникнути внаслідок поранення, спричиненого вогнепальною зброєю чи уламками збитих об’єктів, падіння або удару.

   

  Симптоми

   

  Симптоми кровотечі різняться залежно від її виду. Якщо це артеріальна кровотеча, то вона зазвичай швидка й інтенсивна, має яскравий червоний відтінок та пульсує струменем у такт серцебиттю. Венозна кровотеча темніша за кольором і повільніша за інтенсивністю. 

   

  Що варто зробити

   

  У разі артеріальної кровотечі насамперед треба затиснути рану рукою та накласти джгут. Його можна накладати всього в чотирьох точках на тілі пораненого: верхня третина плеча справа і зліва та верхня третина стегна справа і зліва.

   

  Джгут потрібно затягнути максимально швидко й сильно, щоб припинити пульсування кровотечі. Ідеально, якщо є професійний джгут, але в умовах війни із цим складно, тож можна використати підручні матеріали: одяг, шалик, краватку, ремінь тощо. Зав’язуючи вузли, потрібно подбати про отвір в одному з них, куди можна помістити шматок дерева, гілку абощо для закріплення джгута.

   

  Джгут накладають на одяг, і місце накладання має завжди бути вище ніж рана. Також це роблять на прямій кінцівці, міцно закрутивши та зробивши 3–4 оберти. 

   

  Як зрозуміти, що ви все зробили правильно? Кровотеча має повністю припинитися. Якщо потерпілий при тямі, він має відчувати сильний біль у місці накладання джгута, поколювання та оніміння у кінцівці. Якщо людина непритомна, орієнтуйтеся на зовнішній вигляд кінцівки – вона має збліднути. Також спробуйте виміряти пульс. Якщо джут працює, пульсування немає. 

   

  У літній період джгут ставлять максимально на дві години, у зимовий – лише на годину. Недотримання термінів може призвести до відмирання тканини. Якщо не надійшла професійна медична допомога, накладання джгута можна повторити, але накласти його вище за попередній. 

   

  Обов’язково треба зафіксувати час накладання джгута – прикріпити записку, написати маркером чи ручкою просто на тілі потерпілого. Краще у декількох різних місцях – на лобі, руці чи нозі. Якщо під руками немає ручки чи маркера, для письма можна використати кров потерпілого. 

   

  Далі закриваємо саму рану бинтом із серветками та притискальним елементом (це може бути будь-що – від дощечки до мобільного телефона). Після перев’язки, коли кровотечу припинено, можна знімати джгут, розпускаючи його поступово. Загалом цей послаблений джгут варто залишити на тілі пораненого, адже під час транспортування можна зачепити рану – і кровотеча відновиться, а так джгут на цей випадок уже під рукою. 

   

  У разі венозної кровотечі на рану треба помістити щось тверде, ідеально – бинт. Далі накладаємо пов’язку від периферії до центру. Це важливо, бо якщо будемо замотувати рану інакше, то всю венозну кров заженемо в рану, що призведе до посиніння кінцівок тощо. Також бинт треба розкочувати по тілу, а не тягнути. Бажано зафіксувати й початок пов’язки, аби вона не розмоталась, та загнути її кінець і промотати ще раз.

   

  Якщо кровотечу не зупинено, потрібно накласти ще одну тиснучу пов’язку. Її особливість у тому, що обмотувати треба шарами. Один – широкий, інший – вузький, для цього тканину чи бинт перекручують. Таким чином на рану створюється потрібний для припинення кровотечі тиск. 

   

  Венозну чи вузлову кровотечу варто зупиняти тампонуванням. Якщо тампонів немає, використовують бинти та підручні матеріали. Затиснувши рану, шарами, ніби «гармошкою», варто повністю покрити рану, а після цього накласти тиснучу пов’язку, використовуючи підручні матеріали для кріплення (як-от камінець чи шматок деревини). Слід також промити рану медичними препаратами (повідон-йодом, хлоргексидином, етанолом чи навіть водою). 

   

  Чого не варто робити

   

  Якщо при пораненні живота випадає кишківник, не треба вправляти його назад. Дії такі: промити водою, створити з бинта чи підручних матеріалів коловий моток і накласти його навколо петель кишківника, а опісля – накласти пов’язку. Є подібний алгоритм і щодо поранення очей: спершу на очі треба накласти тканинні подушечки, а вже потім – пов’язку. 

   

  Також не варто самому витягувати з рани при кульовому пораненні сторонні предмети (скло, уламки), бо іноді вони виконують роль закупорювача та перешкоджають надмірній втраті крові.

   

  Джгути не кладуть на передпліччя та гомілки, адже вони мають дві кістки, і через це ефективність джгута знижується. У разі кровотечі з передпліччя і кисті треба вкласти в ліктьову ямку ватно-марлевий валик, максимально зігнути руку в ліктьовому суглобі і зафіксувати передпліччя до плеча в максимально зігнутому положенні.

   

  Аналогічно у разі кровотечі з гомілки і стопи потрібно вкласти в підколінну ямку щільний валик і зафіксувати ногу в положенні максимального згинання в колінному суглобі.

   

  Тканина, яку використовують як джгут, має бути ширшою за чотири сантиметри. Для цього не підходять usb-дроти чи шнурівки, бо вони можуть порізати шкіру людини.

  Відірвані кінцівки

   

  Під час війни такі жахливі випадки, на жаль, теж трапляються через бомбові удари, розриви снарядів, завали споруд.

   

  Симптоми

   

  Втрата кінцівок рук або ніг може супроводжуватися кровотечею та часто непритомністю.

   

  Що варто зробити

   

  Насамперед варто переконатися, що ви та постраждалий у безпеці, а потім здійснити огляд пораненої людини. Слід якомога швидше викликати професійну медичну допомогу.

   

  Якщо є кровотеча, поки ви чекаєте на допомогу, варто вчинити так. За умови артеріальної кровотечі накласти джгут, знерухомити культю та накласти на неї стерильну й чисту пов’язку. Слід також накрити пораненого, якщо це можливо, та спостерігати за його станом до прибуття медиків.

   

  Буває, що через високу температуру від вибуху місце поранення припалюється і кровотечі немає. Тоді потерпілому все одно потрібен джгут, оскільки відбувається процес відмирання тканин і утворення токсичних речовин. Якщо джгут не накласти, ці речовини будуть рухатися далі по організму. 

   

  Також слід знайти відірвану частину тіла й загорнути її, за можливості, в стерильну марлю чи чисту тканину або ж покласти в чистий пакет.

   

  Чого не варто робити

   

  Не варто панікувати й намагатись прикріпити відірвану кінцівку на місце.

  Відсутність дихання

   

  У пораненої людини дихання часто може відчуватися слабо. Щоби переконатися, що людина ще потребує допомоги, виміряйте пульс. Якщо зробити це складно, то скористайтеся прийомом «чую-бачу-відчуваю». Чую вдихи-видихи (нехай і слабкі), бачу піднімання-опускання грудної клітки і відчуваю потік повітря, коли нахиляюся до обличчя людини. 

   

  Що варто зробити

   

  Якщо в пораненої людини відсутні дихання, свідомість та пульс – до приїзду медиків варто спробувати серцево-легеневу реанімацію. 

  Переконайтеся, що людині нічого не заважає дихати. Для цього треба відкинути голову потерпілого, висунути його щелепу. Якщо у роті є блювотиння, витягніть його.  Тильну сторону долоні поставте рівно посередині грудної клітки, іншу руку поверх. Тиснути потрібно по центру грудної клітки, глибина натискань не менше ніж 5 см й не більша 6 см. 

  Важливо дотримуватися ритму. Для цього, до прикладу, підходить пісня гурту Bee Gees «Staying Alive».  На одну хвилину має бути орієнтовно 100-120 натискань. 

  Якщо є маска-клапан чи дихальна маска – кишеньковий пристрій для штучної вентиляції легень у разі зупинки серця чи дихання, – можна діяти так: 30 натискань і два вдихи тривалістю не більше ніж п’ять секунд. Вдихи робити не обов’язково, якщо ви боїтеся. Однак з ними реанімація ефективніша.  Дихальні маски, як правило, мають вбудований чи окремий зворотний клапан для захисту того, хто надає допомогу, від слини, блювотиння та крові постраждалого, які потенційно небезпечні.

   

  Чого не варто робити

   

  Не відкидайте голову постраждалій людині, якщо підозрюєте у неї травму шиї. У такому випадку треба лише висунути нижню щелепу.  Не тисність пальцями, лише основою долоні. Тримайте лікті прямо, простежте, щоб натискання були під прямим кутом. Якщо доводиться робити серцево-легеневу реанімацію дитині, не тисніть всією масою тіла і використовуйте лише одну руку. Вдихайте лише той об’єм повітря, який поміщається у роті. 

   

  Бережіть себе.  

  ТЕКСТ: Тамара Куцай, Олеся Парфан
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: