Озвучена стаття Тема не обрана — 05 березня, 2022

Евакуація тварин – інтерв'ю з Оксаною Галан

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Катерина Гончарова

Оксана Галан – співзасновниця Школи порозуміння з тваринами «Pets&People», авторка книжки «Із ким я живу. Короткий курс для розуміння собаки» – розповідає, як поводитися з тваринами під час війни.

Як допомогти домашнім тваринам пережити стрес під час війни

Коли тварина чує гучний постріл, навіть якщо до цього в неї не було шумофобії (хоча зараз багато собак мають страх гучних звуків), то через якусь кількість повторень вона починає хвилюватися, боятися і переживає серйозний стрес. Є низка порад, які можуть допомогти тваринам із цим впоратися. Є певні медикаменти, але аптеки працюють зі значними перебоями, і більшість препаратів, які діють швидко, рецептурні. Не всі йдуть назустріч і їх продають. 

Загалом у такому стані тварини починають тремтіти. Хтось відмовляється їсти й пити. Якщо не їсти – це не найстрашніше, коли в тварин немає хронічних хвороб, то не пити – це дуже страшно. Особливо для котів. У них швидко починається зневоднення. І якщо собаці трохи простіше відновитися, то котові значно складніше. Це може мати серйозні наслідки. Я знаю випадки, коли коти вмирали від зневоднення. Тому дуже важливо змушувати їх пити, інколи – насильницьки, поїти через шприци без голки. Бо собака, навіть якщо він боїться гучних звуків, перебуває поруч зі своєю базою безпеки – зі своєю людиною. А для кота його база безпеки – це його територія, тобто квартири, будинки. Для багатьох котів – жахливий стрес, коли ми виносимо їх з дому. Вони можуть не пісяти й не пити днями. І коли нам власники тварин пишуть, що вони придумали, як змусити котів сходити в туалет, це їхня перемога.

Тому дуже важливо в міру своїх можливостей і ситуації довкола намагатися зберігати спокій. Я розумію, що це дуже важко, але можна намагатися менше метушитися, тому що тварини дуже добре зчитують наші емоції і теж починають хвилюватися й метушитися. Собаки гавкають, люди довкола дратуються, і це замкнене коло. Тому варто намагатися рухатися й дихати повільніше, коли добралися до якогось безпечного місця. Для когось працює, коли собаку притискають до себе. Якимось собакам, навпаки, краще відійти від усіх подалі. Тварини дуже по-різному реагують на стрес. Деяким тваринам допомагає повільне погладжування з м’яким тиском, щоб вони трохи притормозилися, як під час масажу, зняли стрес. Деяким тваринам допомагає, якщо на них одягнути щось, що трохи тисне, хвилин на 15–20, щоб тварина трохи сповільнилася, відчула своє тіло й заспокоїлася.

Краще не змінювати звичну для тварин їжу. Дуже важливо зберегти хоча б загальний фізичний стан тварини, щоб їхні власники якомога менше потребували звернень до ветеринарів, тільки в якихось нагальних випадках. І для цього потрібно не гратися з їжею, не давати їжу зі столу. Краще відварити рис і додати туди трохи масла, ніж давати залишки зі столу. Тому щоб не виникали панкреатити, нудота, варто намагатися, щоб їжа була більш-менш звичною або перевіреною, наприклад, рис з відвареним або сушеним м’ясом, щось дуже примітивне. Якщо ви даєте котові кашу, то краще порідше й поменше. З розмороженого м’яса можна приготувати у мультиварці тушковане м’ясо. Буває, що в тварин проявляється алергія на курятину, наприклад. Але в такій ситуації почервоніння й висип – не критичні. Але краще проконсультуйтеся з ветеринаром, якщо ваш вихованець погано реагує на зміни раціону. Головне – змінювати раціон поступово.

В укритті / Удома

Собаки дуже складно переживають те, що вони не можуть вийти на прогулянку під час комендантської години чи поки сидять в укриттях. Днями мої знайомі сиділи 17 годин в укритті, і 17 годин собака не ходив у туалет. Є люди, які на свій страх і ризик виходять буквально на кілька хвилин на вулицю біля під’їзду з документами, щоб собака просто понюхав землю і попісяв. Люди, які сидять у метро, часом ідуть у тунелі, якщо вони доступні, тобто в якісь місця, де собаці буде легше попісяти далеко від усіх. 

Собаченятам, які люблять мітити територію, особливо пакети чи щось таке, трохи простіше. Також ми радимо тим, хто пішов у метро, годувати собак по мінімуму, аби не провокувати сильну спрагу і їм менше хотілося в туалет. Що більше вони там сплять і менше рухаються їхні власники, то рідше собаки хотітимуть у туалет.

Буває таке, що люди агресивно реагують на домашніх тварин в укриттях. І якщо ми спершу намагалися переконувати їх законом, здоровим глуздом, то зараз просто кажемо, що вони мають нас пустити з тваринами і крапка. У більшості випадків люди нормально до цього ставляться. Інколи просять одягнути намордник, що нормально й адекватно. Можуть попросити відійти з великою собакою, якщо поруч дитина. Але тут має бути елементарна повага до оточення. Не всі мають любити вашу собаку. І, звісно, це наша відповідальність – обмежити можливу небезпеку від тварин для свого оточення. 

Може бути таке, що в укритті багато собак і деякі самиці в тічці. Самцям незрозуміло, що відбувається, й вони можуть лізти до самки. І тут дуже важливо, щоб люди ставилися одне до одного з повагою. Робили якісь труси чи памперси для самиць з матеріалів, що під руками: серветок, рушників. Краще сидіти в одному місці, не розходжувати і не відпускати собак з повідця. Бо варто пам’ятати, що собакам погано, але людям довкола теж невесело. Все-таки взаємоповага – гарантія того, що ми прийдемо до поставленої цілі цілими й неушкодженими. 

Також, наприклад, в укритті може бути багато собак, і котам не менш стресово в такому середовищі. Щоб вони були в безпеці, більшість власників котів беруть їх з собою в якихось боксах. Бувають коти, які ходять в амуніції (шлейки/найшиник) чи зі спеціальним повідком, щоб їх можна було зафіксувати, якщо вони кудись намагатимуться тікати.

Бувають винятки, коли котів не забирають в укриття, якщо для них це такий великий стрес, що в них починається слиновиділення, прискорюється серцебиття, розширюються зіниці й вони інколи навіть кричать.. Якщо людина кілька разів за ніч йде в укриття, то для таких котів все-таки краще залишитися дома. Звісно, щоразу це ризик, що ми можемо більше не побачити їх. Втім якщо чотири рази спускатися з котом в укриття з такою реакцією, то є велика ймовірність, що через стрес може розвинутися щось серйозне. Якась кардіологічна проблема, якщо в них була до цього схильність. Цистит теж може виникнути через стрес. В умовах війни боротися з цим набагато складніше.

Якщо виникає ситуація, коли кіт буде вдома, то потрібно залишити йому корму на довгий час. Необхідно відкрити всі можливі ємності з водою і пам’ятати, що зневоднення для котів – ще страшніше, ніж голод. До того ж ці ємності мають бути по всій квартирі. Також має бути доступ до лотка. І потрібно продумати можливі варіанти, якщо кота доведеться забирати з приміщення.

Чи можна підготувати тварин до екстреної ситуації

Мені здається, підготувати до цього неможливо. Якщо в собаки немає шумофобії, то в таких умовах вона може з’явитися. Бо дуже довго накопичується високий рівень стресу. Посттравматичний стресовий розлад з’являється навіть у робочих собак. Наприклад, у військових, які стрибають з парашутами зі своїми бійцями й виконують дуже складну роботу, теж може розвинутися ПТСР, як і в людей.

Загалом до ПТСР більш схильні тварини, що проживають у містах. Там дуже багато стимулів і в звичайний час: усе миготить, дуже багато людей і собак, люди постійно активні. А зараз, звісно, ще складніше. Собакам, які змогли виїхати з міста в якесь віддалене село, там простіше, ніж сидіти в місті в укритті.

Завжди важливо, щоб тварина була інтегрована у ваше життя. Щоб кіт з дитинства був привчений заходити в переноску, до якихось ветеринарних процедур, до амуніції, стрибати вам на руки – тобто до дій, які справді потрібні й у повсякденні. У такому разі й зараз з ним буде простіше. Не потрібно буде діставати його з-під дивану, а кіт сам зайде в переноску, коли ви його попросите про це. Це все зменшує стрес. До того ж у власника з’являється більше інструментів для допомоги тварині в екстреній ситуації. Для тварини війна складна, але більш-менш переносима. Вони ж не розуміють, що відбувається. Вони розуміють, що це щось страшне. Всі тривожні, всі метушаться. І вони теж починають метушитися. 

Якщо у вас справді сформовані стосунки з собакою, наприклад, то, звісно, йому буде простіше пережити цей стрес. Бо собака дуже довіряє своєму власнику. Інша річ, що людина зараз зовсім не має ресурсу, щоб постійно відповідати на потреби тварин. Але в собаки є ніби якийсь запас, тобто вона розуміє, що зараз щось відбувається з його власником, але в майбутньому він знову реалізовуватиме його потреби. Та якщо і в нормальний час не було довіри, був страх, жорстке й агресивне навчання, точніше людина ставилася до собаки не як до компаньйона, а як до звіра, тоді й зараз їм буде непросто.

Концепція п’яти свобод тварин

Концепцію п’яти свобод робзробляли багато людей, які в цілому вивчали благополуччя тварин, що живуть під контролем людини. Це той необхідний мінімум, завдяки якому ми можемо чекати від тварин нормальної поведінки. Перше – це свобода від голоду і спраги. І ми навіть зараз її можемо порушувати, бо живемо в умовах війни. Друге – це свобода від дискомфорту. Те саме. Тварини не можуть спати, їсти, нормально відпочивати й сховатися від негативу. Третє – це свобода від травм і хвороб. Зараз ми теж не можемо нічого повноцінно лікувати. Четверте – свобода видотипової поведінки. Про це зараз взагалі не може йтися. Бо собака не може жити як собака, коли літають ракети. І останнє – це свобода від горя і страждань. Звісно, собака, яка переживає регулярно сильний стрес, страждає від цього.

Тому зараз ми порушуємо це на всіх фронтах. Але коли ми хочемо, щоб собака поводився нормально, то, відповідно, ми маємо забезпечити виконання його базових потреб і нормальні умови. Ці п’ять свобод і є мінімумом. Якщо немає цього, то не буде нормальної поведінки.

Та загалом зараз догляд за тваринами допомагає дуже багатьом не падати духом. Він десь на 60–70% складається з рутини: погодувати, дати таблетку, причесати, підстригти кігті, вигуляти тощо. І ось ця рутина в будь-яких стресових умовах дуже рятує, бо для людини це скелет, за який вона чіпляється і починає жити. Адже в будь-яких складних ситуаціях їй потрібно погодувати собаку чи прибрати лоток кота. Хоч би як складно це було, це потрібно зробити. І людина від цього починає приходити до тями й бачити якесь світло в кінці тунелю. Для багатьох це спасіння. Особливо враховуючи, що багато хто на самоті переживає те, що відбувається зараз. У них є тільки кіт чи собака. І, звісно, у такий момент тварини стають неймовірно цінними партнерами.

Підписатися на Куншт

Корисна розсилка про науку.
Статті, відео і подкасти щотижня та без спаму.

Допомога для власників тварин

Коли почалася війна, ми зробили для власників тварин координаційний чат, де збираємо всіх, хто потребує допомоги. Зводимо їх з нашими колегами або волонтерами з Польщі, Угорщини, Литви, які зустрічають на кордоні тих, хто виїхав з тваринами. Бо багато власників тварин нізащо не покинуть своїх вихованців у такій ситуації. Тож коли деякі країни дозволили українцям і їхнім домашнім тваринам виїхати в Європу без документів (можна було просто пройти огляд у ветеринара і потім виїхати), це стало неймовірним полегшенням.

Також ми намагаємося налагоджувати зв’язки з кормовими компаніями, бо в багатьох районах бракує корму. Якщо ж ви бачите, що в магазині немає звичного корму для вашого вихованця, візьміть будь-який інший. Немає сухого – беріть консерви, людські також підійдуть. Можна зменшити порцію на 20%, щоб вистачило запасів надовше. Цього буде вдосталь, щоб зберегти хороше самопочуття тварини.

Нам дуже важливо встановлювати контакти з кормовиками і знаходити можливість щось кудись відправляти, зводити людей. Також потрібні лікувальні корми. Зараз у Львові в нас є координаторка, яка зустрічає тих, хто виїхав у Львів, розселяє їх, дає бокси, їжу й ліки. Ми також шукаємо координаторів в інших містах, щоб можна було звернутися до когось переночувати чи просто погодувати тварин, якщо закінчилася їжа.

Крім цього, ми займаємося консультаціями, зводимо власників домашніх тварин з лікарями, самі просимо лікарів хоча б в аудіоповідомленнях записувати, що ми можемо робити в певній ситуації. Бо ми не можемо підказати, як допомогти шиншилі чи кролику. Це не наша спеціалізація. Тому ми звертаємося до лікарів за бодай якоюсь швидкою відповіддю. Бо в тих клініках, які працюють, – жива черга і купа тварин. 

Ще дуже важливо підтримувати людей. Бо коли вони приходять в укриття з тваринами, ті починають хвилюватися й лякаються шуму. Зараз деякі наші учні сидять в метро вже по 18 годин, і собаки не можуть сходити попісяти. Вони терплять. Але їх треба змушувати ходити в туалет, придумувати варіанти, як це можна зробити. Бо тварини страждають, і від цього людям, які поруч, теж складно, бо вони не можуть нічого зробити. Тож за можливості ми намагаємося надавати якусь підтримку. 

Корисні посилання

Наш канал допомоги власникам котів у телеграмі: https://t.me/pp_allaboutcats.

Наш канал допомоги власникам собак у телеграмі: //t.me/pp_allaboutdogs.

Чат підтримки для власників тварин: https://t.me/+Uwb2IiL2F2LedA7f.

Сервіс для для тих, хто може допомогти у пересуванні чи потребує такої допомоги: https://www.ukrainenow.org/refuge#need-transfer.

Сервіс для надання та пошуку житла: https://prykhystok.in.ua.

Онлайн-допомога домашнім тваринам від ветеринарної клініки Zooлюкс: https://zoolux.vet/consultations.

Безкоштовна онлайн-допомога, телеграм-канал: https://t.me/veterinaryhelp.

Юридична допомога (пишіть в директ): https://instagram.com/pets_advocate.

Підтримайте Куншт

Ставайте Друзями Куншт, отримуйте ексклюзивні бонуси та допомагайте нам бути незалежними

0:00/0:00

Статті, які можуть вас зацікавити

Стаття Біологія — 02 червня

Як працювати з собаками, що пережили травму

Стаття Біологія — 05 липня

Як допомогти котам, що постраждали від війни

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі