ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Технології — 31.03.21
  ТЕКСТ: В’ячеслав Катречко
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Фермерські продукти: чому майнінг стосується кожного

  Другий за останні п’ять років криптовалютний бум призвів до популяризації майнінгу. Люди з усього світу ніби здають в оренду потужності свого комп’ютера для потреб системи, щоб отримати за це винагороду – наприклад, біткойн. Що більше людей надають свої комп’ютери, то потужніші машини потрібні, щоб заробити один біткойн. Тому з’явилися цілі «ферми» – величезні системи, на яких можна порівняно швидко добувати криптовалюту. 

   

  Та навіть якщо ви не майнер, який скуповує з полиць магазинів відеокарти, і не інвестор, який сподівається заробити на зростанні курсу «цифрових грошей», розвиток криптовалютного ринку безпосередньо на вас впливає. 

  Перший криптовалютний бум трапився наприкінці 2017 року. Тоді ціна біткойна зросла в 16 разів, а іншої криптовалюти, етеріума, – майже у 100 разів. Багато інвесторів та шукачів пасивного доходу серйозно замислилися про вкладення у цифрову валюту. І ось ситуація повторюється на початку 2021 року. Один біткойн вже коштує, як квартира в новобудові Києва.

  Ґеймери кусають лікті

   

  Головним елементом для майнінгу криптовалюти є відеокарта. Саме вона необхідна для створення нових структур (зазвичай нових блоків у блокчейніБлокчейн – це програмний алгоритм, що дозволяє об’єднати комп’ютери у децентралізовану мережу, утворюючи «мегакомп’ютер». Окремі комп’ютери підтверджують транзакції, які виконують користувачі мережі,  але жоден комп’ютер не може контролювати всю мережу.), що забезпечують функціонування криптовалютних платформ. Саме відеокарта є і одним із головних компонентів комп’ютера для ігор. Звичайно, можна запустити стареньку гру і на відеокарті 2009 року, які майнерам не цікаві. Але отримати задоволення від красивої графіки та комфортного ігрового процесу можна лише на сучасних картах з підтримкою нових технологій обробки зображення. Проблема у тому, що саме на таких картах майнери будують свої ферми. А оскільки вони користуються принципом масштабованості (що більше – то краще), виникає дефіцит, адже товар миттєво розкуповують із магазину.

   

  Стрімке зростання попиту на товар спричиняє зростання ціни. Додатково маємо власну націнку магазину, що залежить від багатьох факторів. Значне подорожчання відеокарт користувачі вперше помітили навесні 2017 року. Тоді карти середнього та високого рівня зросли у ціні на 100–200% за кілька тижнів, і ось типова Nvidia 1060 GT на 6 Гб вже коштує не рекомендовані 300, а усі 700–800 доларів. Хоча гострого дефіциту не було, ціни змусили ґеймерів почекати з обновою свого комп’ютера або звернутися на майданчики з торгівлею вторинним товаром. Перший майнінговий бум протримався до весни 2018 року, коли вартість біткойна почала стрімко падати разом із попитом на відеоадаптери. Поступово складність майнінгу зростала, тому звичайним користувачам з однією відеокартою середнього або навіть високого рівня займатися добуванням цифрової валюти стало невигідно. А разом з цим зі ЗМІ поступово зникли і новини про майнінг.

   

  І ось навесні 2020 року криптовалютний ринок знову вибухнув. Розгортається пандемія, нафта та фондові біржі падають. Навчені на минулому досвіді майнери відразу зреагували на зростання вартості біткойна, починають нарощувати потужності за рахунок вже відомої стратегії: купують відеокарти пачками чи навіть партіями по декілька сотень або тисяч штук. 

   

  Ціни стрімко зростають, дефіцит посилюється. Подолавши чергову психологічну відмітку, біткойн (а також етеріум та інші криптовалюти) стало видобувати настільки вигідно, що займатися майнінгом знову почали звичайні користувачі у себе вдома. Це призвело до того, що з полиць інтернет-магазинів почали зникати навіть ігрові ноутбуки та карти, що початково не були цікаві майнерам (наприклад Nvidia GeForce 1650 Super, що має лише 4 Гб відеопам’яті).

   

  Та не лише ґеймери постраждали через черговий криптовалютний бум. По-перше, відеокарта використовується не тільки для ігор. Наразі професій, що залежать від потужності відеоадаптера у комп’ютері, чимало. Це, наприклад, обробка фото, відеомонтаж, рендерингРендеринг – процес отримання зображення за моделлю з допомогою комп’ютерної програми. Це може бути, наприклад, реалістична візуалізація якогось об’єкта або обробка відео.. Навіть перегляд улюблених фільмів у високій якості неможливий без хорошої графіки. До того ж не варто нехтувати непрямим впливом подорожчання відеокарт на комп’ютерні комплектуючі, ігрову індустрію та ринок інформаційних технологій загалом: вартість відповідних послуг для населення зросла.

  Кліматологи б’ють тривогу

   

  Створення гігантських фабрик з видобутку криптовалюти вимагає високих потужностей. Наразі лідером у цій сфері є Китай, великими гравцями є також Японія, США, Росія та Євросоюз. 

   

  Якщо одна карта споживає близько 300 ват, то ферма з декількох тисяч таких карт вже працює на рівні повноцінного індустріального підприємства. І це все цілодобово, без вихідних та перерви на обід. Таку потужність потрібно десь генерувати і підводити до фабрики, тому збільшуються і викиди вуглецю. Згідно з Кембриджським біткойн-індексом споживання електроенергії1, для цього процесу електроенергії потрібно більше, ніж використовують цілі країни. Кількість енергії, що використовується для видобутку криптовалюти, досягла рівня, еквівалентного річному вуглецевому сліду Аргентини. За словами професора економіки університету Нью-Мексико Бенджаміна Джонса, йдеться про десятки терават електроенергії щорічно. 

   

  Алгоритм здобутку ускладнюється зі зростанням кількості криптовалюти. Зараз видобули понад 18,5 мільйона біткойнів з 21 мільйона можливих, тому для подальшого майнінгу потрібне спеціальне комп’ютерне обладнання з високою обчислювальною потужністю (це призводить і до більшого споживання електроенергії).

  Електромережі не витримують

   

  В деяких випадках активність майнерів настільки висока, що не витримує інфраструктура електромереж. Так, розслідування іранської влади2 показало, що майнінговий бум став причиною проблем з подачею електроенергії у Тегерані наприкінці січня 2021 року. До того ж винними є не звичайні громадяни і навіть не підприємства, а великі китайські компанії, що стали переносити в Іран свої ферми. Річ у тому, що електроенергія у Китаї дорожча за Іранську майже вчетверо.

   

  На початок весни 2021 року в Ірані розташовувалися 14 велетенських майнінгових ферм, що сумарно споживають до 300 МВт енергії за годину – приблизно як місто, де проживають 100 тисяч громадян. Враховуючи ситуацію на ринку криптовалюти, проблема у найближчий час може посилитися, і не тільки в Ірані.

  Зелений майнінг

   

  Видобуток цифрової валюти шкодить природі, однак якщо робити це розумно, то можна отримати певну користь для довкілля. Зокрема, майнінг допомагає вирощувати полуницю у Канаді. Для цього використовують вітер, сонце та воду.

   

  Середньорічна температура в провінції Квебек – близько п’яти градусів, що позначається на вартості опалення та підігріву води. Компанія Heatmine вирішила знайти застосування надлишку тепла від майнінгу і знизити його вартість. Представники Heatmine підключили майнінгову систему до теплиці, де вирощують полуницю. Так вони знизили вартість опалення теплиці на 75–100%. Тепер компанія планує протестувати можливість опалення будинків за рахунок тепла від майнінгових ферм.

   

  Так званий екомайнінг став вимушеним кроком спільноти. Він відрізняється використанням відновлювальних джерел енергії, зокрема гідроелектростанцій, вітряків та сонячних батарей. Майнери не забувають також про проблеми надлишкового тепла. Воно неминуче наносить шкоду екосистемі, що у перспективі може призвести до зростання середньої температури Землі.

   

  За можливості майнери розташовують свої потужності в регіонах з розвинутими екологічними джерелами енергії. Це місця з потужними річками, достатньою кількістю сонця та вітру. Зокрема, майнінг став силою, що рухає гідроенергетику у китайській провінції Сичуань, де добувають близько 50% від всієї криптовалюти. Створили навіть окремий термін для цього – гідромайнінг. Тим часом в Ісландії з 2013 року функціонує одна з найбільш відомих майнінг-ферм Genesis Mining Enigma. Її особливість у тому, що вона працює лише на геотермальній енергії.

   

  У Японії бізнесмени будують окремі електростанції на сонячних батареях, які потім використовують для майнінгу. Це дозволяє утилізувати надлишки та знизити вартість процесу. Також у 2017 році країна сонця, що сходить, почала експериментувати з іншими джерелами енергії. Знайшли використання у майнінгу криптовалюти енергії гідростанцій, вітряків та геотермальних джерел.

   

  Наразі розвиток криптовалютного ринку призводить до нових викликів для країн в усьому світі. Проблема стає глобальною, майнери нарощують потужності, уряд намагається контролювати ситуацію і використовувати майнінг з користю, а виробникам відеокарт бракує напівпровідників для виробництва чипів. Така тенденція неминуче призводить і до появи шахраїв. Так, недобросовісні добувачі можуть використовувати шпигунські програми та віруси, що дозволяють отримати контроль над іншим комп’ютером. Поринати у світ майнінгу чи ні – вирішувати кожному самостійно, але він вже стосується кожного з нас.

  ТЕКСТ: В’ячеслав Катречко
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?