fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Спалах — 27.01.22
ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
«Флурона» – КітПес вірусного світу чи звична річ для вірусологів?

2022 рік поповнив пандемічний словниковий запас новим терміном – «флурона». Журналісти The Washington Post пішли далі і нарекли продовження пандемії COVID-19 «твіндемією»2 (англійською twin – близнюк). Втім ВООЗ поки що ніяк не коментує ситуацію з «флуроною». Що ж це і наскільки вона може бути небезпечною?

 

За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. 

Що таке «флурона» 

 

На початку січня 2022 року в англомовних ЗМІ з’явився новий термін –  «flurona», який походить від злиття назв двох вірусів – грипу (flue) і коронавірусу (corona). «Флурона» – не новий штам коронавірусу, не новоспечений вірус і не окреме захворювання. Це одночасне інфікування людини вірусом грипу та SARS-CoV-2.

 

Новий термін почали використовувати після того, як видання The Times of Israel повідомило про жінку, що була госпіталізована із симптомами застуди1. Медики намагалися визначити інфекцію, тому одночасно зробили аналізи на COVID-19 і грип. Обидва тести виявилися позитивними навіть після додаткової перевірки. Пацієнткою була 31-річна вагітна жінка, не щеплена ані від грипу, ані від COVID-19. Лікарі описали її симптоми як легкі і майже одразу виписали з лікарні13

Наскільки унікальною є «флурона»

 

Від початку року нові випадки «флурони» також виявили у США, Ізраїлі, Бразилії та сусідній Угорщині2. А втім, такі події не були унікальними. На початку пандемії коронавірусу у 2020 році у шпиталі Тонцзи (Ухань, Китай) медики виявили 65 пацієнтів, які одночасно мали грип та COVID-193. У квітні 2020 року також вийшла стаття, у якій науковці зі Стенфордського університету показали, що в Каліфорнії близько 21% пацієнтів із позитивним тестом на коронавірус паралельно були інфіковані вірусом грипу4

 

Одночасне інфікування кількома респіраторними вірусами не є унікальним і траплялося задовго до пандемії SARS-CoV-2. Респіраторно-синцитіальний вірус (RSV), риновірус людини (hRV), ентеровірус людини (hEV), вірус грипу A (IAV), вірус грипу B (IBV), вірус парагрипу (PIV), аденовірус (AdV) та інші відомі тим, що можуть одночасно інфікувати одного пацієнта5. Інфекції можуть комбінуватися у будь-який спосіб, зокрема з вірусами грипу А і В14.

 

Тоді чому «флурону» лише зараз почали активно обговорювати? Доктор Абінаш Вірк, інфекціоніст клініки Мейо, вважає, що це пов’язано з відсутністю епідемії грипу у 2020–2021 роках6. Тоді ще не було масової вакцинації населення від COVID-19, тому діяли більш строгі обмеження: люди дотримувалися маскового режиму і соціальної дистанції, а також частіше мили руки. Це зупинило сезонну епідемію вірусу грипу. Зараз люди менше дотримуються обмежень, тому кількість випадків «флурони» лише збільшуватиметься. Доктор Вірк також зазначив, що люди почали менше вакцинуватися від грипу, що додатково вплине на зростання кількості випадків  подвійного зараження.

Симптоми «флурони»

 

ВООЗ класифікує грип і COVID-19 як респіраторні захворювання і стверджує, що вони можуть викликати подібні симптоми: біль у горлі, нежить, кашель, лихоманку, почуття втоми, болі у м’язах та тілі, інколи – діарею12. Одні інфіковані можуть мати симптоми легкої застуди, а інші – тяжкі ускладнення, часом з летальними наслідками. Вплив інфекцій на організм людини залежить не від взаємодії між двома вірусами, а від реакції  на обидві інфекції одночасно. 

 

Медики, люди поважного віку та люди із супутніми хворобами мають більший ризик зараження і тяжкого перебігу захворювання за умови інфікування як вірусом грипу, так і SARS-CoV-2.

Наскільки вона небезпечна

 

Наразі достеменно невідомо, наскільки небезпечною може бути подвійна інфекція вірусом грипу та SARS-CoV-2. Одне з ранніх досліджень, проведене в шпиталі міста Ухань, свідчить, що інфіковані вірусом грипу хворі на COVID-19 на п’ять днів довше виділяють SARS-CoV-2, якщо порівнювати з тими, хто мав лише коронавірусну інфекцію (17 і 12 днів, відповідно)4. Це може означати, що імунній системі хворого складніше одночасно боротися з обома патогенами. Адріан Берроуз, сімейний лікар і професор Університету Центральної Флориди в інтерв’ю CNN сказав: «Одночасне зараження SARS-CОV-2 і вірусом грипу може бути катастрофічним для вашої імунної системи»7. Він припускає, що подальше збільшення випадків «флурони» призведе до підвищення рівня смертності.  

 

Але майбутній сценарій може бути й більш оптимістичним. Попередні дослідження, які проводилися задовго до появи SARS-CoV-2, свідчать, що люди з кількома респіраторними вірусними інфекціями не мали тяжких симптомів8. На перший погляд може здатися, що коли заражаєшся кількома вірусами, то тяжкість симптомів хвороби подвоюється, але це не завжди так. Наприклад, науковці спостерігають пом’якшення симптомів респіраторних інфекцій серед дітей, які в садочку заразилися кількома вірусами одночасно9. Це може бути пов’язане з явищем інтерференції вірусів, про яке йдеться далі.

 

Крім того, на перебіг захворювання може впливати черговість зараження вірусами. Науковці з Університету Саскачевана (Канада) провели дослідження на свинях, яких у різній послідовності заражали свинячим грипом і вірусами репродуктивного та респіраторного синдромів свиней10. Їм вдалося виявити, що перебіг захворювання залежав від того, яка з інфекцій була першою. Наразі відомо про єдиний експеримент in vitro, у якому досліджували одночасне зараження вірусами дихальних шляхів людини11. Науковцям вдалося показати, що вірус грипу А блокує розмноження RSV (респіраторно-синцитіального вірусу) у клітинах-хазяїнах. Якщо ж першою інфекцією був RSV, то відбувалося блокування розмноження вірусу грипу А. Описане явище і називають інтерференцією вірусів. Його точний механізм досі до кінця не вивчений, а втім, це може відбуватися за рахунок того, що при контакті з одним із вірусів частково блокуються рецептори на поверхні клітини, і наступному патогену складніше потрапити всередину. 

 

Однак може бути й навпаки. Одночасне зараження кількома респіраторними вірусами може призвести до серйозних пневмоній у людей із пригніченою імунною системою17. Були повідомлення про загострення захворювання та госпіталізації дітей віком до трьох років після одночасного інфікування RSV і метапневмовірусом людини (hMPV)18

 

Згадані вище факти складно екстраполювати на «флурону», адже науковці поки що недостатньо дослідили поведінку вірусу SARS-CoV-2 в організмі людини та його реакції на додаткові чинники, зокрема паралельну інфекцію вірусом грипу. 

 

Дослідження науковців, які працювали в Китаї на початку пандемії COVID-19, свідчить, що клінічні прояви і динаміка передачі схожі й у пацієнтів з окремою інфекцією SARS-COV-2, й у хворих із «флуроною»19. Проте кількість пацієнтів, які входили до дослідження, була недостатньо великою, аби з впевненістю стверджувати, що «флурона» є безпечною і не призведе до ускладнення COVID-19. Для того щоб відповісти на це запитання, необхідні подальші дослідження. 

Як захиститися від «флурони»?

 

Обидва віруси передаються повітряно-краплинним шляхом, тому жодних додаткових заходів не знадобиться. Достатньо правильно носити маску, прикриваючи рот і ніс, тримати соціальну дистанцію у 1,5 метра, уникати скупчень людей у погано провітрюваних приміщеннях і мити руки з милом. Крім того, важливо щепитися від обох вірусів, щоб захиститися від тяжкого перебігу. 

 

У МОЗ запевняють15, що вакцинуватися від грипу можна протягом усього епідсезону (з вересня по квітень) звернувшись до сімейного лікаря. Щепитися можуть дорослі і діти з шестимісячного віку, якщо вони не мають протипоказань до вакцинації, як-от лихоманка, активні інфекційні захворювання, гіперчутливість до будь-якого з компонентів вакцини, імунодефіцитний стан. Якщо дитина до дев’яти років не мала підтверджених випадків грипу і не вакцинувалася, їй потрібні дві дози вакцини проти грипу, усім іншим – одна. 

 

Щепитися від коронавірусу можуть усі, хто старший за 12 років і не має протипоказань до вакцинації. Для цього можна звернутися до сімейного лікаря або до найближчого пункту щеплень від COVID-1916. Вакцинація від SARS-CoV-2 в Україні безкоштовна, тоді як вакцину від грипу потрібно самостійно замовляти в аптеці. 

Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Статті
Медицина
Інфекційні захворювання під час війни

Які інфекційні захворювання можуть загрожувати українцям, зокрема військовим, в умовах війни з росією? Розповідає лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Суспільство
П’ять міфів про українську вишивку

Довкола української вишивки є чимало легенд та не надто досліджених тверджень. Олександра Сторчай з Музею Івана Гончара розповіла про найпоширеніші помилки, які стосуються вишивки та вишитих сорочок.

Хімія
Як перевірити якість води у громаді

Забруднення водойм – ще один зі способів введення війни окупантами. Як розпізнати забруднення води та очистити її у побутових умовах?

Психологія
Як допомогти дитині навчатися, коли навколо війна

Як створити комфортні умови для навчання дітей в умовах війни? Розповідає психологиня Світлана Ройз.

Біологія
Замало чи забагато: як змінюється харчування через стрес?

З початку повномасштабної війни частина українців почала переїдати, частина – недоїдати. Що з цим робити і як стрес впливає на харчову поведінку?

Біологія
Як виспатися попри війну

Як покращити якість сну в різних умовах під час війни та чим небезпечна депривація сну? Розповідає біологиня Ольга Маслова.