ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 01.11.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Дайджест п’ятниці: Трілон Маск, зміни клімату, знайдений корабель

  Ілон Маск надіслав чималеньку суму еко-стартапу, який займається висадкою дерев. Учені з Прінстона перерахували кількість жертв від зміни клімату. У Норвегії знайшли корабель XVIII століття.

  Фото дня

  На честь Геловіна NASA та ESA опублікували фото «примарного обличчя», яке утворилося внаслідок зіткнення двох масивних галактик на відстані понад 700 мільйонів світлових років від Землі.

  Помремо не всі, але більше, ніж думали

  Учені з Прінстона отримали результати нового дослідження щодо глобального нагрівання. Згідно з ними, кліматичні зміни загрожують життю сотні мільйонам людей, і це значно більше, ніж вважали раніше.

  Багато попередніх вимірів щодо того, скільки людей живе вздовж лінії океану, надходили з радару, який запустили в космос у 2000 році. Проте ця модель апарата викривлювала дані, особливо це стосувалося густозасаджених або густонаселених територій. Радар підраховував дані, зважаючи на верхівки дерев і високі будинки, однак не враховував під час своїх замірів звичайний рівень земної поверхні.

  Останні показники свідчать про те, що дані з Принстона перевищують за кількістю попередні результати, на які звикли покладатися, у три-чотири рази1.

  Як Ілон Маск став Трілоном Маском

  Те, що почалося, як мем, стало міжнародним еко-рухом. У травні зірка YouTube Джиммі Дональдсон з ніком MrBeast досяг 20 мільйонів підписників на своєму каналі. Один шанувальник припустив, що на честь цієї події можна зробити щось «корисне для Землі». Наприклад, посадити 20 мільйонів дерев на честь кожного підписника.

  Дональдсон не розгубився і прийняв виклик. Разом з організацією Arbor Day Foundation
  він створив #TeamTrees – платформу, де кожен може пожертвувати кошти на висадку кількох дерев. Грошей вже назбиралося на понад 10 мільйонів саджанців, а це понад 10 мільйонів доларів.

  Мільйон з них передав еко-стартапу Ілон Маск. Він навіть змінив нік у твіттері, і тепер називає себе Treelon (з англ. tree – дерево).

  Збір коштів триватиме до грудня. Перше дерево посадять вже у січні в США у теплих штатах, як-от Флорида й Техас. Творці стартапу обіцяють висадити дерева на кожному континенті, крім Антарктиди. Не всі дерева виживуть, але Arbor Day Foundation прогнозує, що помруть лише 3% саджанців2.

  Несподівана знахідка

  На півдні Норвегії дайвери знайшли голландський корабель, що затонув ще у XVIII столітті. Судном виявився торговий корабель Юффарау Елізабет, який у березні 1760 року вийшов з Амстердама. На його борту було всього чотири людини. Через 20 днів після відправлення, судно підійшло до берегів південної Норвегії, де лютувала негода. За словами істориків, екіпаж не впорався з кермуванням, внаслідок чого корабель пішов на дно. Імовірно, команда просто не змогла опустити вітрила та стати на якір. Корабель був великим (28 метрів у довжину) і керувати ним було непросто, особливо за складних погодних умов. Зрештою команда зуміла врятуватися на шлюпці.

  Протягом довгого часу дайвери вивчали історичні документи, в яких йшлося про кораблетрощу, та намагалися знайти Юффарау Елізабет, проте пошуки були марними. Корабель знайшли випадково. Його занесло піском, завдяки чому судно та артефакти збереглися у чудовому стані3.

  Статистика

  В Австралії протестують проти видобування копалин через кліматичні зміни. І не дарма. На цьому континенті зростає кількість викидів – так само, як і видобування. З 2000 по 2017 рік через Австралію видобуток копалин в Океанії зріс на 132,6%. Це найвищий приріст у світі.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?