ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Технології — 19.05.19
  ТЕКСТ: Любомира Ремажевська
  Ілюстрації: Depositphotos
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  «Гра престолів»: дані знають, хто помре наступним?

  43-річний американський сценарист був зайнятий на зйомках чергових шоу у Голлівуді. Короткі науково-фантастичні новели та сценарії зробили його зіркою у своєму жанрі й володарем трьох Hugo і двох Nebula, премій для талановитих фантастів. Він писав чергову новелу під назвою «Авалон». Однак після кількох розділів письменник відклав її: йому з’явився чіткий образ хлопчини, який у снігах знайшов малих вовченят. Цей епізод став першим у його майбутній книзі. Тоді він і гадки не мав, що мрія написати свого «Володаря перснів» стане реальністю, а сам він всесвітньо відомим, і чимало фанів бажатимуть йому здоров’я, аби він врешті-решт скінчив свою сагу. Його ім’я Джордж Мартін.

  28 років потому, після п’яти романів та восьми сезонів успішного серіалу Мартін і досі не дописав «Пісню льоду та полум’я». Тож чим усе завершиться у книжках, достеменно невідомо. А от серіал, який вже ось-ось закінчиться, попри середньовічну атмосферу став одним із найбільш технічно просунутих. І справа зовсім не в спецефектах, а в тому, що його, з усіма інтригами, раптовою смертю та жорстокістю навіть до ключових персонажів, полюбили аналітики великих даних. «Гра престолів» перетворилась на базу для побудови моделей та створення прогнозів. Найпопулярніші результати битв, кандидат на Залізний трон і, звичайно, ймовірність смерті. За прогнозом аналітиків першим на виліт у фінальній серії може стати Бронн Чорноводний, а от Дейнеріс, схоже, пощастить і з життям, і з троном. От тільки щодо її взаємин із Джоном Сноу нічого не кажуть.

   

  Прогноз погоди для кіноманів

  Для прогнозів data-аналітики послуговуються машинним навчанням. Система вивчає велику кількість прикладів до певної теми і надалі за спеціальним алгоритмом автоматично збирає статистичні дані по ній і прогнозує, чи відбудеться подія у майбутньому. Це як прогноз погоди на нього теж діє чимало сторонніх факторів, і його теж можна вирахувати за чималою кількістю ознак певної події й попереднім досвідом.

   

  Використанню великих даних у світі майже десяток років завдяки роботі з великими масивами даних, які надходять від різних користувачів із різними звичками за довгий час, торгівельні мережі успішно формують прогнози купівельної поведінки своїх клієнтів, і так створюють для них спеціальні пропозиції. Аналіз даних використовують не лише у бізнесі чи науці, а й задля розваги.

   

  У «Грі престолів» головними є персонажі. Саме їх життя і смерть разом із їх взаємодією одне з одним оживляють і розвивають історію. Тож метою аналізу спеціалістів із великих даних є численний опис цих взаємозв’язків, вираховування закономірностей та подальше накладання цих закономірностей на інших персонажів.

   

  Значно полегшували роботу аналітиків першоджерела. У перших двох сезонах сценаристи дотримувались сюжету у книгах, але в процесі створення третього серіал досить сильно почав відхилятися від наміченої автором сюжетної лінії. Щоб заощадити на витратах частину персонажів прибрали, частину сюжетних ліній одних героїв об’єднали з іншими.

   

  На сьогодні ситуація ускладнилася тим, що автор просто не встигає писати книги з тим темпом, з яким виходять нові сезони за мотивами його епопеї. Тому коли книги закінчилися (за основу сьомого сезону взяли чернетки ще незакінченої книги, а восьмий узагалі написали самостійно), сценаристи стали уважно відстежувати очікування фанатів, щоб вибудувати чергову сюжетну лінію, створити грандіозну битву та прорахувати, кого краще вбити в наступній серії. Про те, чи послуговувались аналітикою даних продюсери стрічки, згадок немає, а от фанати «Гри престолів» ще й як.

   

  Протягом кількох років на Kaggle1, де data-спеціалісти з усього світу змагаються в застосуванні своїх навичок, діяло змагання з аналізу «Гри престолів». Дослідники могли проаналізувати битви з серіалу і ймовірність смерті кожного з персонажів саги. На жаль, останні оновлення на порталі були три роки тому.

   

  У 2016 році група студентів з Мюнхенського технічного університету підійшла до питання ще більш ґрунтовно і створила ціле статистичне дослідження з метою обчислення, кого ж найімовірніше уб’ють наступним. «Пісня льоду і даних» (англ. A Song of Ice and Data)2 аналізує всю мережеву інформацію по серіалу, книгах і новинах, різноманітні енциклопедії, соцмережі і навіть Вікіпедію.

   

  Джон Сноу, за яким так побивались фани в кінці п'ятого сезону, навіть тоді був відзначений як персонаж із дуже низьким ризиком смерті – 12 %

  Гра в закономірності

  У сазі Мартіна діє понад дві тисячі3 поіменованих персонажів. На кінець сьомого сезону каст серіалу налічував 553 актори. У кожному із епізодів з’являється не менше 30 з них – чоловічі у два рази частіше за жіночі. Усього в книгах було вбито майже 450 осіб, а от серіал значно кровожерливіший: згідно з підрахунками статистичного порталу Statista4, за вісім сезонів на екрані із життям попрощались 5863 персонажі. Найбільш кривавим став восьмий сезон (понад 3000 смертей), однак це зумовлено масштабністю батальних сцен. Такий об’єм даних дає дослідникам можливість прогнозу.

   

  Створений студентами алгоритм спочатку аналізує кожного персонажа за 24 різноманітними ознаками, після чого визначає ймовірність його загибелі в тому чи іншому сезоні. При цьому враховуються стать, вік, титул, популярність, впливовість і кількість різноманітних зв’язків із загиблими і живими персонажами. І звісно те, чи помер вже персонаж у книзі.

   

  За даними дослідників, алгоритм вже дійшов деяких висновків щодо загальних ймовірностей. Так, якщо персонаж чоловічої статі, середнє значення смертності для нього складе 33 %, для жіночого він нижчий – всього 23 %. 79 % жіночих персонажів, за підрахунками авторів проекту, все ще живі. Впливає і вік – герої від 30 до 40 років також потрапляють в групу підвищеного ризику. А от належність до головних героїв знижує ймовірність на цілих 16 %.

   

  Дослідники також підбивають підсумки за сезон, зіставляючи смерть персонажів у серіалі з прогнозом, який вони зробили раніше. Такий аналіз виявляє певні розбіжності. Наприклад, у шостому сезоні аналітики геть не очікували на смерть персонажа Оші в четвертому епізоді – аналіз даних показував ймовірність її загибелі на рівні 4 %. Також дослідники складають список персонажів (масовки, або введених творцями в одну серію), які хоч і загинули протягом сезону, але даних по них до цього не було ані в книгах, ні в серіалі.

   

  Як працює алгоритм

  У порівняльному списку шостого сезону у 20 із 30 померлих персонажів імовірність загибелі була понад 50 %, і лише у 10 у 15-26 %. При цьому для п’яти загиблих ймовірність становила понад 90 %, а ще п’ятеро гарантовано мали померти, оскільки Джордж Мартін уже вбив їх у своїх книгах. Однак таблиця за восьмий сезон показує, що багато смертей у п’яти серіях виявились несподіванкою для авторів ресурсу.

   

  Проаналізуємо, для прикладу, Кейтілін Старк, яку в третьому сезоні визнали однією з персонажів, що за алгоритмами входять у найвищу групу ризику. І ось чому: вона тісно пов’язана з персонажами роду Баратеонів, яким не надто щастить, вона дружина вже вбитого Еддарда Старка, також на її смерть вплинули високий статус і вік. Дослідники вирахували її тісний зв’язок із сином, Роббом Старком (ймовірність якої також оцінювалася аналітиками як дуже висока з огляду на його необачну поведінку): його смерть фактично давала 100 % підтвердження того, що його мати помре за тих самих обставин. Розробники стверджують, що їх алгоритм працює як для серіалу, так і для книги, хоча вони не тотожні і порядок вмирання в них досить різниться.

   

  Показово, що Джон Сноу, за яким так побивались фани в кінці п’ятого сезону, навіть тоді був відзначений як персонаж із дуже низьким ризиком смерті 12 %. Його тітка Дейнеріс Таргарієн досить довгий час була однією із лідерок на «виліт» із 95 % ризиком, хоч зараз її смерть оцінюють як найменш імовірну серед усіх, хто вижив. А от смерть Місандеї оцінювали як неймовірну, хоча сталось зовсім інакше. Дослідники пишуть, що вона «виринула з нізвідки».

   

  У «Пісні льоду і даних» важливим фактором є впливовість персонажа. Тож ще одне дослідження5, що присвячене «Грі престолів» і має безпосередній стосунок до виживання, стаття двох математиків Ендрю Бевериджа і Джі Шан із Міннесотти, США, які проаналізували тексти книг і виявили найбільш впливового і важливого персонажа із циклу, побудувавши діаграму зв’язків між героями романів Мартіна. Маркером взаємозв’язку між двома персонажами стала згадка їх в книзі поруч, в межах 15 слів. Після цього математики проаналізували представленість персонажів в пошуковій системі Google за допомогою системи алгоритмів PageRank.

   

  Досить передбачуваними виявилися перші дві позиції Тіріон Ланністер і Джон Сноу. А ось далі дослідження показало несподіванки. Наприклад, «мати драконів» Дейенеріс Таргарієн виявилася менш впливовою і соціалізованою, аніж Санса Старк.

  Ані головний сценарист Девід Беніофф, ані сам Джордж Мартін сценарій не коментують, тож аналітикам залишається гадати, чи вийшло передбачити результат восьмого сезону, чи н

  У «Пісні льоду і даних» аналітики ще на початку сьомого сезону оцінювали ймовірність смерті Санси також як одну з найнижчих 3 %. Але з огляду на розвиток персонажа Санси й конфронтацію з Дейенеріс, її шанси значно погіршились до 73 %.

  А от data-аналітик Тейлор Ларкін із DataRobot вважає6, що Дейенеріс таки помре у восьмому сезоні. Ще торік він проаналізував книги Мартіна й нагадав симпатикам Буренародженої, що 67 % персонажів з її роду помирали не своєю смертю, а також вона належить до валірійської культури, носії якої теж померли.

   

  Twitter знає, хто посяде Залізний трон?

  Щоб знайти відповідь на питання, хто стане королем Вестеросу, в компанії logz.io, яка займається дослідженнями соцмереж, використали7 Twitter. Дослідники скористались алгоритмом аналізу даних для перевірки популярності специфічних символів і частоти їх згадування поруч із терміном «Залізний трон». Як виявило їх дослідження, популярність і ймовірність отримання трону може мати кореляцію.

   

  Найбільш імовірно трон посяде Дейнеріс Таргарієн із 20 %. Згідно з даними, саме вона є найпопулярнішим персонажем, який отримує 21 % всіх згадок у Twitter. Друге місце Джон Сноу, який отримав 18 % від усіх згадок, а за ним Тіріон Ланністер із 15 %. Втім, переможець змінювався увесь час, оскільки вболівальники розробляли нові теорії та ідеї щодо результатів шоу.

   

  Корективи в очікування шанувальників саги й оцінки досліджень аналітиків вносять різноманітні спойлери сценарію восьмого сезону, які з’явилися ще восени минулого року. Втім, ані головний сценарист Девід Беніофф, ані сам Джордж Мартін сценарій не коментують, тож аналітикам залишається гадати, чи вийшло передбачити результат восьмого сезону, чи ні.

   

  Чекати чи виправдаються основні очікування про смерть Дейенеріс та її посягання на Залізний трон залишилось недовго. Але не варто забувати, що Мартін керується принципом «всі люди смертні», тому навіть найсильніші можуть раптово стати смертними. Крім того, у Мартіна попереду ще дві книги. Нещодавно він спростував чутки8 про те, що закінчив роботу над «Вітрами зими» та «Мрії про весну». І там він може добити тих, хто не помер у кіно. Головне, щоб доля не зіграла з ним злий жарт, і він не помер раніше, ніж допише свої книжки. А оскільки на технічному порталі Reddit вже обговорюють таку ймовірність, можливо, аналітики спробують вирахувати і його смерть.

  ТЕКСТ: Любомира Ремажевська
  Ілюстрації: Depositphotos
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?