ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 27.01.20
  ТЕКСТ: Оксана Чередник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Гарячі голови: відповіді на найактуальніші запитання про новий коронавірус

  Людство дедалі більше панікує через новий коронавірус із Китаю. Проте Всесвітня організація охорони здоров’я не поспішає оголошувати надзвичайний стан. Чому лікарі такі обережні й чи справді люди падають просто на вулиці від нового захворювання?

  Що відбувається зараз?

   

  Станом на ранок 27 січня 2020 року в Китаї зареєстрований 81 летальний випадок через новий коронавірус. Зараженими вважаються 2818 людей.8 Передача інфекції від людини до людини можлива за близького контакту, що забезпечує отримання великої кількості вірусних тіл.6

   

  Підтверджені випадки захворювань у Таїланді, Південній Кореї, Японії, Тайвані, Гонконгу, США, Сингапурі, В’єтнамі, Австралії, Франції, Канаді. Але летальні випадки поки що зареєстровані тільки у Китаї. Список країн, куди поширився вірус, постійно поповнюється, дані можна подивитися тут.7

   

  З чого все почалося?

   

  Вперше новий вірус виявили 8 грудня у пацієнтів, які потрапили в лікарню з симптомами пневмонії у місті Ухань.1 Це сьоме за величиною місто Китаю, де проживають 11 мільйонів людей. Спершу вважали, що первинний осередок інфекції – базар, де продавалися тварини. Проте згодом китайські вчені з’ясували, що ця гіпотеза може бути помилковою. Через наявність інкубаційного періоду перші хворі, ймовірно, інфікувалися ще у листопаді, і тільки потім вірус потрапив на ринок.11

   

  Базар закрили 2 січня, тобто майже через місяць після перших звернень хворих. Увесь цей час інфекція мала можливість поширюватися не тільки територією Китаю, але й за його межі. У місті працювали аеропорти міжнародного сполучення. Щотижня звідти вирушало шість рейсів до Парижа, три – до Лондона та п’ять – до Рима.

   

  Перший летальний випадок зареєстрований 9 січня 2020 року: від пневмонії помер літній чоловік, що мав зв’язок з ринком в Ухані. 

   

  Влада Китаю якийсь час намагалася переконати населення, що нічого жахливого не трапилося, пояснюючи смерть тяжкими супутніми хворобами загиблого. Але ситуація вийшла з-під контролю. Кількість померлих від коронавірусу почала стрімко зростати. 

   

  Другий летальний випадок був зареєстрований 15 січня, третій – 19-го, а вже 20 та 21 січня помирало троє людей на добу, 22-го та 24-го надійшла інформація про 8 нових смертей за добу,4 а 27 січня за добу померли 24 людини.

   

  Ухань перебуває в карантині з 23 січня, а з 24-го карантин оголошений у кількох найближчих містах з сумарним населенням близько 35 мільйонів людей.4  З 24 січня щодня кількість міст, що потрапили під карантин, зростає.

   

  Що таке коронавірусна інфекція?

   

  Свою назву ця група споріднених вірусів отримала за зовнішній вигляд, що нагадує корону. Коронавіруси уражають переважно тварин. Новий коронавірус – сьомий різновид, що уражає людину.

   

  З шести «колег» нового коронавірусу четверо викликають ГРВІ-подібні захворювання, які не становлять особливої небезпеки, але два інші спричиняють серйозні захворювання: ТГРС (тяжкий гострий респіраторний синдром) та БКРС (близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром).

   

  ТГРС – це тяжкий гострий респіраторний синдром, відомий також як «атипова пневмонія», спричинений мутованим коронавірусом кажанів у 2003-2004 роках. Інфекція передавалася лише від людини до людини повітряно-крапельним та повітярно-пиловим шляхом. У легких випадках інфекція протікала як звичайна ГРВІ, але у тяжких відбувалося серйозне ураження легень, яке потребувало штучної вентиляції. 

   

  Було зареєстровано 8098 випадків захворювання. Загинуло 774 пацієнти в 17 країнах. Більшість – у Китаї та Гонконгу (349 та 299 відповідно). Летальність у різних країнах – від 6,6% (Китай) до 18% (Канада). Загальна летальність – 9,6%. На території колишнього СРСР відомий лише один хворий у Росії, і він одужав. З 2004 року у світі не зареєстрували жодного випадку цього захворювання.

   

  БКРС – це інфекція тваринного походження. Вірус циркулював серед верблюдів, а потім мутував, внаслідок чого захворювання почало поширюватися від тварин до людей. Його клінічні прояви були такими самими, як прояви ТГРС. 

   

  Передання цього вірусу від людини до людини обмежене випадками тісного спілкування хворих людей та лікарів. Цей вірус спричинив епідемію у 2015 році в Південній Кореї, де він циркулював як внутрішньолікарняна інфекція. Середній вік хворих – 55 років. 59% – чоловіки, 14% – робітники лікарень. 

   

  Усього відомі 2000 випадків захворювання у 21 країні. У Східній Європі та на території колишнього СРСР вони не зареєстровані. Смертність сягала 35-40%. Переважна більшість загиблих – пацієнти з тяжкими супутніми хворобами. 

   

  Звідки прийшов новий коронавірус?

   

  Спочатку у поширенні інфекції звинуватили змій, які продавалися на ринку в Ухані.2 Інша група пекінських дослідників, орієнтуючись на розшифрований геном, стверджує, що природним джерелом інфекції можуть бути їжаки, кажани та кури.3

   

  У виданому в Китаї першому посібнику для лікарів6 стверджується, що вірус циркулював у популяції кажанів, коли відбулася мутація і він став заразним для людей. Китайські дослідники стверджують, що між кажанами та людиною може бути ще одна ланка – тварина, яка передає інфекцію від кажана до людини. 

   

  Китайські лікарі переконані, що одна людина може інфікувати іншу, тільки якщо передасть їй велику кількість тіл вірусів, тобто за умови тривалого та близького спілкування (проживання у одній родині, догляд за хворими).6

   

  Чому ВООЗ не оголосила надзвичайну ситуацію?

   

  Поки що мало даних, які б доводили можливість передачі вірусу від людини до людини. Є випадки сімейних захворювань та захворювань медичних працівників, що контактували з хворими у Китаї. Але люди, що «привезли» інфекцію з Китаю в інші країни, поки що не передали свою хворобу.

   

  Є ймовірність, що це природно-осередкова хвороба, коли люди заражаються від тварин, з якими контактували. Сумнів ще більший тому, що є суперечки стосовно тварини, яка передає інфекцію.

   

  Які симптоми нового коронавірусу?

   

  Захворювання схоже на ускладнене пневмонією ГРВІ. У 90% пацієнтів зареєстроване підвищення температури тіла, у 80% – втомлюваність та сухий кашель, у 20% – задишка, у 15% – респіраторні розлади, які потребують штучної вентиляції легень та можуть призвести до смерті. 

   

  Хвороба розвивається поступово. Люди звертаються в лікарні зазвичай у задовільному стані.6 Інкубаційний період становить від 1 до 14 днів (в середньому 10 діб), людина заразна протягом усього періоду.

   

  Рентгенологічні дослідження фіксують ураження легень. Загальний аналіз крові – зниження кількості лейкоцитів, зокрема й лімфоцитів. 

   

  Летальність, тобто відсоток загиблих відносно кількості всіх, хто захворів, поки що невідомий, бо епідемія тільки-но почалася. Станом на 27 січня відомо про 52 пацієнтів, що захворіли, але вже одужали.8

   

  Як передається новий коронавірус і чи можна від нього вберегтися?

   

  Механізм передачі вірусу поки що остаточно не встановлений. Але китайські лікарі стверджують, що основні ворота інфекції – дихальні шляхи.6 Вірус потрапляє в легені разом із зараженим повітрям. Саме тому китайські лікарі та військові одягнені в такі лиховісні костюми.

   

  Разом з тим, не варто повністю відкидати можливість передавання іншими шляхами, тому ВООЗ рекомендує регулярно мити руки, прикривати обличчя під час чхання, термічно обробляти м’ясо та яйця перед їжею, уникати контактів з людьми, що мають вигляд хворих на грип.5

   

  Чи правда, що проти нового коронавірусу немає ліків?

   

  Якщо говорити про етіологічне лікування (тобто про ліки, які вбивають вірус), то це правда. Але й для інших ГРВІ етіологічне лікування або взагалі не розроблене, або застосовується лише у крайніх випадках. 

   

  Більшість людей одужують завдяки силам власного організму, які підтримуються медикаментозними та немедикаметнозними заходами.

   

  Заходи сучасної інтенсивної терапії рятують багатьох пацієнтів, у яких хвороба протікає в тяжкій формі. Так, у Китаї вже є інструкції, у яких вказані клінічні ознаки хвороби та подана схема лікування.6 Це так звана підтримувальна терапія, спрямована на попередження бактеріальних ускладнень, та реанімаційні заходи за умови загрози розвитку тяжких порушень діяльності дихальної, серцево-судинної та інших життєво важливих систем організму.

   

  Чи правда, що новий вірус уражає лише людей похилого віку?

   

  Повних статистичних даних поки що немає, але серед хворих є молоді люди. Перші летальні випадки зареєстровані серед пацієнтів похилого віку. Але ця вікова категорія загалом більш вразлива для будь-якого ГРВІ.

  У людей похилого віку слабший імунітет і багато супутніх хвороб, загострення яких під дією вірусу може спричинити смерть.

  Китайські лікарі підтвердили, що найтяжче хвороба протікає у літніх людей та вагітних жінок.6

  У журналі The Lancet є дані про перших пацієнтів.9 Статистика справді вказує, що більшість захворілих – люди похилого віку, проте середній вік хворих – 49 років. У всіх (41 пацієнт) була пневмонія, з них померли 15%. Найбільш поширений симптом – лихоманка (98%).

  Але потрібно враховувати, що це був початок епідемії. Тому виявлені лише найтяжчі випадки. Цілком можливо, що серед захворілих були молоді пацієнти, які перенесли хворобу «на ногах» і не зверталися в лікарню.

  У мережі є відео з Китаю, де люди падають просто на вулиці. Що це означає?

   

  Не можна встановити діагноз за відео, де якась людина просто впала і лежить нерухомо. У містах-мільйонниках випадки втрати свідомості трапляються досить часто. 

   

  В умовах паніки будь-який такий випадок (серцевий напад, непритомність від задухи, або навіть зайва чарка у ресторані) сприймається як «раптова загибель від нового вірусу». Можна лише поспівчувати людям, які перебувають в зоні ураження.

   

  За даними китайських лікарів, хвороба розвивається повільно. Це відповідає інформації про інші епідемії коронавірусів, які вже пережило людство. Хоча якщо пацієнт вчасно не звертається в лікарню, то хвороба справді може «звалити» на вулиці.

   

  Що робить МОЗ України?

   

  МОЗ України виконує вказівки ВООЗ. З 26 січня в аеропорту «Бориспіль» контролюють температуру пасажирів. Це допомагає виявити найбільш постійну ознаку нової коронавірусної інфекції – лихоманку.

   

  Температуру тіла прибулих визначають за допомогою інфрачервоних датчиків. Люди з лихоманкою проходять обстеження та обов’язкове тестування на коронавірус.

   

  МОЗ створило штаб із залученням епідеміологів, реаніматологів та спеціалістів з Міністерства надзвичайних ситуацій. Наразі відомостей про захворілих на коронавірус в Україні немає.10

  ТЕКСТ: Оксана Чередник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?