ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 16.04.19
  ТЕКСТ: Оксана Півень
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Випадково геніальні

  Хоч наш інфопростір нині наповнений сенсаціями, я сподіваюсь, що ви ще пам’ятаєте історію про китайських близнючок Лулу і Нану, геном яких відредагували за допомогою технології CRISPR.

  З’являються все нові деталі можливих наслідків такого «ремонту». Як то кажуть: сенсації, інтриги й розслідування!

  До сенсацій я, мабуть, віднесу нові дослідження функцій гена CCR5. Як виявилося, цей ген – не лише ворота для ВІЛ у нашу імунну систему, він виконує ще дуже важливу функцію в мозку. І як часто це буває, уперше значення цього гена в мозку було досліджено на лабораторних мишках. Виявилось, що ген CCR5 експресується (з нього активно зчитується інформація) після інсульту в кортикальних нейронах мишей. Нокдаун такого гена (це коли його блокують, і клітина не здатна зчитувати інформацію з нього й напрацьовувати його продукт) у корі після інсульту сильно покращував відновлення моторних функцій цих мишок. Простіше: мишки після інсульту починали бігати й рухатися набагато краще та швидше, аніж звичайні миші, якщо їм вимикали ген CCR5 у  корі головного мозку. Ці дослідження проводились у лабораторії доктора Томаса Кармайкла в Каліфорнії.

   

  Звісно, учені пропонують більш складні молекулярні механізми, які беруть участь у регенерації мозку, адже саме цей ген у них залучено, але я вас обтяжувати такими вузько професійними деталями не стану1.

  Ну то ж миші, скажете ви, а як у людей? У нас цей ген теж досить цікаво себе поводить. Не лише шпарину для ВІЛ відкриває, а й регулює наші когнітивні здібності, формування пам’яті та здатність до навчання. З’ясувалося, що ліки (антагоністи), які блокують цей ген і офіційно схвалені FDA (Управління продовольства і медикаментів – прим. ред.) для терапії ВІЛ інфекції, мають подібний «побічний» ефект, як нокдаун гена в лабораторних мишей після інсульту. Цей препарат також сприяє відновленню пацієнтів після інсульту або черепно-мозкових травм. І навіть більше: люди, у яких від природи цей ген мутований (CCR5-Δ32), тобто він у них і без усяких маніпуляцій та редагування не працює, також набагато краще відновлюють свої когнітивні функції й лікуються від неврологічних порушень після інсульту. І вже нові дослідження показують, що не такий простий той CCR5: він ще й у пластичності нейронів і формуванні пам’яті задіяний.

   

  Якщо пояснювати на пальцях2, то що більше експресується ген CCR5 – то гірше з пам’яттю й навчанням, і навпаки. Саме через це, припускають автори, і розвиваються когнітивні дефіцити у ВІЛ-інфікованих людей. Наразі йдуть клінічні випробування препарату Маравірок3 , під час яких вивчають його вплив на когнітивні функції й відновлення пам’яті як у хворих після інсульту, так і у ВІЛ-інфікованих.

  Ну і в чому ж, власне, сенсація та інтрига? У Лулу й Нани цей ген вимкнуто за допомогою CRISPR-Сas9 у кожній клітинці їхнього організму, і таку модифікацію вони будуть передавати своїм нащадкам. Цілком можливо, що така модифікація не лише дасть їм природний імунітет від ВІЛ, а й покращить їхні когнітивні функції, пам’ять і здатність до навчання.

   

  Так вважає і Аліно Дж. Сільва, нейробіолог з Університету Каліфорнії, який, власне, і досліджує роль гена CCR5 у мозку.

   

  «Ймовірно, так, це вплинуло на мозок. Найпростіша інтерпретація полягає в тому, що ці мутації, можливо, вплинуть на когнітивні функції у близнюків», – стверджує Сільва. А ще вчений вважає, що точно передбачити наслідки такого редагування для розумових здібностей дівчат неможливо4.

   

  Чи знав про такі можливі «побічні дії» He Jiankui, коли планував свій експеримент і обирав ген для редагування в ембріоні? Чи хотів він створити геніїв, чи лише дати їм імунітет від ВІЛ? Ніхто цього точно сказати не може.  А сам професор наразі перебуває під слідством, і з огляду на «закритість» Китаю з ним досить складно обговорити такі деталі. Ще важче дізнатися про долю дівчат, про їхній розвиток. Може, вони вже кубики складають? Також не знаємо й про інші вагітності, про які розповідав He Jiankui.

   

  Проте на міжнародному саміті в Гонконзі після своєї доповіді про близнючок, даючи відповіді на численні питання, He Jiankui сказав, що бачив роботи, у яких показано й інші функції гена CCR5. Роботи, які доводять участь цього гена в роботі мозку – у формуванні пам’яті та когнітивних функцій, а також у відновленні мозку (моторних функцій) після інсульту й черепно-мозкових травм. І тут же зауважив, що ті роботи ще треба перевіряти, а сам він особисто не підтримує створення «дизайнерських дітей» і не вважає за правильне вносити зміни в геном ембріона задля отримання суперрозумних, чи інших суперлюдей. Перед тим він на своєму каналі Youtube пояснював вибір гена лише прагненнями захистити людей від ВІЛ.

   

  Учені, які вивчають роль цього гена в пластичності нейронів, формуванні пам’яті й регенерації мозку, припускають, що He Jiankui справді не планував створити «геніїв»: він не контактував із групами, що працюють у цьому напрямку. Проте поява дівчат із редагованим геном CCR5 не лише сколихнула медійний і науковий простір та породила дискусію про допустимість внесення змін у геном ембріона людини взагалі, а й змусила задуматися про майбутнє. Чи можна із застосуванням технології CRISPR одного дня створити нових Айнштайнів? І чи є ми свідками біотехнологічних перегонів між Китаєм і США? Може, історія зі слідством щодо досліджень He Jiankui просто димова завіса? І які ще країни приєднаються до цих перегонів?

   

  Ось де інтрига!

  ТЕКСТ: Оксана Півень
  Посилання
  • 1. Cell — Дослідження ролі гену CCR5 у регенерації мозку
  • 2. PubMed.gov — Пояснення особливостей експресування гену CCR5 для фахівців
  • 3. ClinicalTrials.gov — Клінічні випробування препарату Маравірок
  • 4. MIT Technology Review — Інтерв'ю з нейробіологом Аліно Дж. Сільва
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?