ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 20.05.20
  ТЕКСТ: Оксана Чередник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  І хочеться, і колеться

  Контурною пластикою називають нові технології, які дозволяють без травматичного операційного втручання моделювати зовнішність на свій смак. За допомогою б’юті-філерів можна отримати «ідеальний» овал обличчя, вирівняти спинку носа, скорегувати контур та величину губ, позбутися ознак старіння.

  Чи справді це настільки безпечно, як стверджують люди, що пропонують нам ці послуги? Всі плюси та мінуси б’юті-філерів у одній статті.

  Переваги сучасних б’юті-філерів

   

  Слово «філер» походить від англійського «filler» – наповнювач. Так називають речовини, які вводять у тканини обличчя за допомогою ін’єкцій (уколів). Галузь пластичної хірургії, яка проводить моделювання зовнішності за допомогою б’юті-філерів – це контурна пластика. Якщо порівнювати з традиційним хірургічним втручанням, то контурна пластика має усі переваги малотравматичних операцій: у неї мінімальна кількість протипоказів, вона не потребує спеціальної підготовки, проводиться амбулаторно і має низький ризик розвитку ускладнень.

   

  Будь-яке хірургічне втручання передбачає відновлювальний період, який протікає з неприємними симптомами операційної травми: біль, слабкість, синці та набряк у місці проведення маніпуляції.

   

  У разі застосування малоінвазивних методів, як-от контурної пластики, відновлювальний період займає дуже короткий відрізок часу, а прояви травми тканин – мінімальні.

   

  Як все починалося

   

  Перші спроби використання філерів для усунення зморщок описані в медичній літературі на межі дев’ятнадцятого та двадцятого сторіч.

   

  Вже тоді з’явилися два різновиди філерів – органічні, що з часом безслідно розсмоктуються, та синтетичні, які мають тривалий ефект. Як органічний філер використовували власний жир пацієнта, а як неорганічний – парафін.

   

  Епоха б’юті-філерів почалася з відкриття силіконового гелю, який сьогодні заборонений в багатьох країнах через велику кількість ускладнень. Насамперед йдеться про численні алергічні реакції та міграцію наповнювача на інші ділянки обличчя. В таких випадках потрібне видалення силікону, яке можна здійснити лише шляхом хірургічного втручання.

   

  Після силікону почали використовувати власний жир пацієнта, виділений за допомогою ліпосакції. Цей метод використовують і сьогодні, оскільки ускладнення від нього трапляються значно рідше.

   

  У 1995 році відбувся новий прорив у галузі – відкриття філерів на основі гіалуронової кислоти, які сьогодні поступово витісняють усі інші різновиди наповнювачів.

   

  Гіалуронова кислота – це органічна речовина, що продукується в організмі в достатньо великій кількості (близько 15 грамів на добу) для підтримки нормального стану багатьох тканин, зокрема суглобів, шкіри, скловидного тіла органу зору. Ця речовина відповідає за зволоження, а також захищає від передчасного старіння.

   

  Гіалуронову кислоту широко використовують в косметології з лікувальною та профілактичною метою для покращення стану шкіри і профілактики передчасного старіння.

   

  Філери на основі гіалуронової кислоти не спричиняють алергічних реакцій, оскільки сприймаються організмом як «свої». Відновлювальний період проходить порівняно швидко та легко.

   

  Особливості філерів на основі гіалуронової кислоти

   

  «Термін дії» філерів на основі гіалуронової кислоти може становити від 6 місяців до року, залежно від здатності організму продукувати фермент гіалуронідазу, що безслідно розчиняє наповнювач.

   

  Властивість розчинятися безпечним для організму ферментом має свої переваги. Якщо клієнту не сподобалось «нове обличчя», можна навіть не очікувати, доки завершиться термін дії. Достатньо лише ввести фермент, який швидко, безпечно і абсолютно безболісно усуне філер з тканин.

   

  Поява філерів на основі гіалуронової кислоти дозволила моделювати обличчя відповідно до забаганок сучасної моди. Людина отримала можливість не тільки покращувати свою зовнішність, але й експериментувати з нею.

   

  Сьогодні є достатньо матеріалу, який може засвідчити, що переважна більшість таких експериментів не залишають слідів, на відміну від більш радикальної пластичної хірургії.

   

  Можливі ускладнення

   

  Тромбози судин

  Тяжкі ускладнення за використання сучасних б’юті-філерів виникають надзвичайно рідко. Найбільшу небезпеку становить зворотній тромбоз судин ока, який може призвести до сліпоти. В таких випадках уражається сітківка та/або зоровий нерв, тому скорегувати таку сліпоту неможливо. Це ускладнення відбувається внаслідок потрапляння філера у судини, що пов’язані з басейном органу зору.

   

  Найчастіше зворотній тромбоз судин ока виникає, коли заповнюють зморшки над переніссям і на лобі чи вирівнюють носогубні складки. Саме тут розташовані судини, що мають зв’язок з судинами очного яблука. У 48% випадків ускладнення було пов’язано з ін’єкціями власного жиру пацієнту, у 27% –  із гіалуроновою кислотою, у 25% – з іншими наповнювачами.1

   

  Тромбоз дрібних судин обличчя не загрожує інвалідністю, але трапляється дещо частіше. В таких випадках відбувається гангрена тієї ділянки обличчя, яку насичувала кров’ю уражена судина.2

   

  Зміни шкіри та інфекційні ускладнення

   

  Інфекційні ускладнення трапляються нечасто. Зазвичай інфекція з нагноєнням у місці втручання виникає за умов порушення техніки безпеки, а також у тих випадках, коли нехтують протипоказами до проведення маніпуляції.

   

  Інфекційні ускладнення при хірургічних втручаннях найчастіше виникають у хворих на цукровий діабет, онкологічні захворювання та у людей з порушенням імунітету (хворих на ВІЛ; тих, хто вживає препарати, що пригнічують імунну систему; людей з природженою недостатністю системи захисту від інфекцій). Малоінвазивна операція – це також хірургічне втручання, тому лікарі не рекомендують введення філерів пацієнтам із групи ризику.

   

  Якщо використовувати неякісні філери чи грубо порушувати техніку втручання, можуть розвинутися менш жахливі, але досить неприємні ускладнення:  утворення інкапсульованих вузликів, знебарвлення шкіри,  утворення пігментних плям.

   

  Такі ускладнення можуть бути пов’язані як з неякісним філером та недобросовісною роботою лікаря, так і з індивідуальними особливостями організму пацієнта. Особливо це стосується інкапсульованих вузликів. Розростання сполучної тканини навколо введенного філера найчастіше виникає у людей зі схильністю до утворення грубих рубців на місці незначних ушкоджень.

   

  Для маніпуляції зі збільшення губ характерне ще одне специфічне ускладнення – загострення герпесу. Лікарі вважають, що травма ніжної тканини губ стимулює «пробудження» вірусної інфекції. Фахівці радять клієнтам, що перенесли лабіальний герпес, з обережністю ставитися до такого втручання.

   

  Як уникнути ускладнень

   

  Щоб звести ризик ускладнень до мінімуму, спеціалісти в галузі контурної пластики розробили список протипоказів, які містять всі категорії ризику. Також лікарі радять відкласти маніпуляцію молоді до 18 років, вагітним жінкам та жінкам у період лактації. Щодо цих категорій мало клінічних даних, тому наслідки втручання невідомі. Введення філерів не рекомендують людям, що мають схильність до розростання сполучної тканини (утворення грубих рубців, спайки тощо).

   

  Американське Управління продовольства та медикаментів рекомендує звертатися тільки до сертифікованих спеціалістів, що використовують якісні філери. Напередодні контурної пластики варто порадитися з лікарем стосовно можливих протипоказів, а  після проведення процедури – дотримуватися усіх рекомендацій косметолога. Якщо з’являються підозрілі симптоми, треба негайно звернутися до лікаря.

   

  Проте тривале неодноразове введення наповнювачів може виявитися шкідливим, оскільки не проводилися тривалі клінічні дослідження такого їх використання.3

   

  У Західній Європі загалом та в Україні зокрема галузь регулюється не так жорстко, як у США. Загальне правило безпеки: наявність у лікаря диплома про відповідну освіту, солідна репутація, використання препаратів, що мають американські та/або європейські сертифікати.

   

  Потрібно зауважити, що навіть у спеціалістів з кришталево чистою репутацією трапляються випадки, коли нове обличчя не подобається пацієнту чи пацієнтці, а лікар стверджує, що зробив саме те, що йому замовляли. У сумнівних випадках варто віддати перевагу гіалуроновій кислоті. Якщо результат не сподобається, можна повернути первинну зовнішність за допомогою введення ферменту гіалуронідази.

   

  Краса вимагає жертв

   

  Відновлювальний період після введення б’юті-філерів – швидший та легший, ніж після традиційного хірургічного втручання. Але слід зауважити, що гострота прояву таких симптомів як біль, синці та набряк можуть варіюватися залежно від індивідуальних особливостей пацієнта.

   

  Спеціалісти радять звертатися до класичної пластичної хірургії у тих випадках, коли індивідуальна чутливість до маніпуляції поєднується з високою активністю фермента гіалуронідази, так що вкрай неприємну для пацієнта процедуру доводиться повторювати два чи навіть три рази на рік.

   

  Противники використання гіалуронової кислоти висловлюють побоювання щодо ризику розвитку недостатності гіалуронової кислоти у людей, що користуються цим філером.

   

  Продукція біологічно активних речовин в організмі регулюється за принципом зворотного зв’язку. Коли концентрація якоїсь речовини перевищує певну критичну межу, її продукція припиняється і, навпаки, починається чи посилюється продукція фермента, який цю речовину розщеплює.

   

  Наприклад, замісна терапія ферментами підшлункової залози призначається тільки за показами (хронічний панкреатит з дефіцитом продукції ферментів). Тому лікарі не рекомендують зловживати ферментними препаратами (креон, фестал, мезим тощо), бо це може спричинити зниження продукції власних ферментів.

   

  Великі обсяги гіалуронової кислоти, якщо вони вводяться регулярно тривалий час, можуть знизити продукцію власної гіалуронової кислоти і підвищити продукцію власної гіалуронідази.

   

  Оскільки гіалуронова кислота відповідає за молодість шкіри, зниження її продукції та підвищення продукції фермента, що її розщеплює, може призвести до раннього старіння.

   

  Спеціалісти не радять використовувати б’юті-філери для усунення зморщок раніше, ніж у віці 30–35 років. Окрім того, американське Управління з продовольства і медикаментів попереджає про небезпеку регулярного введення б’юті-філерів протягом тривалого часу.

   

  Психологічний аспект

   

  Серед протипоказів до використання б’юті-філерів – психічні розлади. Але існують так звані межові стани, які складно діагностувати. До таких станів належить дисморфофобія – хворобливе бажання змінити свою зовнішність.

   

  Такою патологією страждав Майкл Джексон. Мати короля поп-музики розповіла в своїх мемуарах, що її син зробив перші пластичні операції з об’єктивних причин, а потім просто не міг зупинитися – весь час прагнув моделювати своє обличчя.

   

  Майкл Джексон змушений був погодитися на першу пластичну операцію, тому що отримане під час репетиції пошкодження носа заважало йому дихати і могло поставити хрест на його кар’єрі співака. Результати першого втручання не сподобалися майбутньому королю поп-музики своїми естетичними наслідками, тому артист вдався до повторної операції, замовивши собі також ямочку на підборідді.

   

  Наступні пластичні операції Майкл Джексон категорично заперечував, пояснюючи, що зміни його зовнішності – результат зрілості та вегетаріанського способу життя.4 Але є численні свідчення лікарів, до яких він звертався, зокрема й щодо ускладнень невдалих пластичних втручань, які змусили співака ховати свій ніс за пов’язкою. Окрім традиційних хірургічних операцій, з 1986 року Майкл Джексон використовував контурну пластику.5

   

  Численні психологічні негаразди, зокрема пов’язані зі сприйняттям власної зовнішності, стали причиною передчасної трагічної загибелі короля поп-музики.

   

  Тож у б’юті-філерів є свої переваги й недоліки. Моделювання власної зовнішності – особиста справа кожного. Ми лише зібрали всі «за» та «проти», щоб кожен міг зробити адекватний вибір.

  ТЕКСТ: Оксана Чередник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?