fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису

Чому запахи викликають спогади? / Начитала Надія Парфан

00:00
00:00
Як це працює — 10.05.19
ТЕКСТ: Андрій Костюк
Фото:
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Іду на нюх: чому запахи викликають спогади?

Головний редактор науково-популярного проекту Pulsar Андрій Костюк розповідає про те, як працюють нюхові рецептори людин, чому запахи здатні викликати спогади і навіщо це нам.

Час від часу у нас в голові виринають спогади, що невідривно асоціюються з певними запахами. Запах свіжої випічки може нагадати про домашній затишок чи безтурботні роки початкової школи. Парфуми із запахом пролісків подарують відчуття весняної свіжості навіть серед глибокої зими, а гель для душу з ароматом кавових зерен бадьорить без кави. Запахи не зникають безслідно, а залишають низку асоціацій. І навіть опосередковано впливають на нашу фізіологію. Або цілком прямо, якщо йдеться про токсини і леткі галогени.  

 

Як запахам вдається миттєво змінювати наш настрій та викликати спогади, нагадуючи нам про, здавалося б, зовсім безнадійно забуті події та періоди життя? У фізіологів вже є припущення. Запах крейди не допоможе раптово згадати формулу обчислення площі під параболою, але нагадає про школу та як ми почувалися на уроках. Так відбувається, тому що у нашого мозку є досить чітке «географічне» розмежування зон, що відповідають за аналіз та сприйняття тактильної, зорової і слухової інформації. Окрема та «особлива» зона відповідає і за аналіз запахів. У чому її особливість? Річ в тім, що інформація про усі інші подразники спершу потрапляє від органів чуття в таламус, ділянку проміжного мозку. З інформацією про запахи ситуація дещо інакша. Нюхові рецептори – це тисячі клітин у слизовій оболонці верхньої частини носової порожнини, що реагують на подразнення від різних молекул, відновлюються та перебудовуються залежно від умов, у яких організм існує. Ці хеморецепторні клітини надсилають сигнал до нейронів так званої «нюхової цибулини». А нюхова цибулина – це структура, що анатомічно пов’язана з мигдалеподібним тілом та гіпокампом, ділянками, які відповідають за синхронізацію отриманої інформації, виникнення емоцій, утворення спогадів, цілісних образів та пам’яті.  

 

У 2013 році група дрезденських дослідників на чолі з Артеном Аршамяном методом функціональної магнітно-резонансної томографії виявила, що запахи цілеспрямовано активують ділянки мозку, пов’язані з пам’яттю. Науковці встановили, що запахи, які люди відчували у віці до десяти років (квіти, цитрусові), викликають дитячі спогади та активують орбітофронтальну кору (ділянку, що відповідає за соціальну поведінку, сприйняття, очікування, ухвалення рішень), тоді як більш «дорослі» запахи (бензин, шкіра, алкоголь), які люди відчували у віці від 10 до 20 років, активують нижню ліву лобову звивину – зону, що відповідає за схильність до ризикованих вчинків, «позерства», імпульсивність, сприйняття музики, внутрішній діалог.  

 

Чому наш мозок класифікує запахи та запам’ятовує їх по-різному? Це має важливе еволюційне значення. Наш мозок досить легко розрізняє солодкі та кислі запахи (характерні для цвіту плодоносних рослин або бродіння самих плодів) – солодкі плоди багаті на калорійні цукри, якими можна поживитися; запах смаленого – оскільки різке накопичення вуглекислого газу в легенях та зростання їхньої концентрації в крові призведе до гіперкапнії (отруєння цими газами, коли їхня концентрація у крові досягає загрозливих 5 %), що може мати летальні наслідки; запах гнилої плоті – бо він може бути джерелом інфекції. Практично у кожному зі згаданих випадків запах є не єдиним стимулом, а має чітке візуальне або тактильне підкріплення від інших органів чуття. Проте надалі одного лише запаху достатньо, щоб розпізнати небезпеку, поки не стало занадто пізно.

Запах крейди не допоможе раптово згадати формулу обчислення площі під параболою, але нагадає про школу та як ми почувалися на уроках

Як властивість пам’ятати запахи може допомогти нам у навчанні? Наприклад, якщо у стресовий передекзаменаційний період начистити у кімнаті з підручниками мандаринів, то стресове очікування іспиту дещо «переплутається» з типовою ознакою свята, що наближається. Але саме великий стрес продуктивно допомагає нам короткотерміново запам’ятовувати великі об’єми фактичної інформації. Тож краще було не розслаблятися. Набагато краще здатність запахів навіювати розслаблення та спокій зарекомендувала себе у ароматерапії та інших терапевтичних практиках.  

 

Але що робити, якщо у людини проблеми з нюхом? Чи можлива ефективна регенерація нюхових рецепторів? Звісно! Нюхові рецептори повсякчас перебувають під навантаженням, тому й потребують періодичної регенерації. Ба більше: нюхові рецептори стали одними з перших клітин, що показали можливість регенерації нервової системи. Втрата або хибне сприйняття запахів називається аносмією. Ледь не усі ми знаємо, як це, бо найчастішою причиною тимчасової аносмії є бактеріальні або вірусні інфекції носової порожними. Але це минає, бо носові клітини-хеморецептори швидко відновлюються. Причиною перманентної аносмії стають поліпи, онкологічні захворювання, а також нейродегенерація – травми голови, хвороби Паркінсона та Альцгаймера. Синхронність порушення зв’язків у гіпокампі та мигдалеподібному тілі з втратою нюху (переважно, у літніх людей), лише підкреслює сильний нейрофізіологічний зв’язок нашої пам’яті зі здатністю розпізнавати запахи.

ТЕКСТ: Андрій Костюк
Фото:
Статті
Наука
Біт у мішку

Як виміряти та впорядкувати масиви інформації, які постійно збільшуються? На допомогу приходить математична теорія інформації!

Біологія
Як допомогти котам, що постраждали від війни

Як допомогти котам, що втратили свій дім внаслідок воєнних дій, адаптуватися до притулку або нової домівки та як війна впливає на їхню поведінку?

Суспільство
Ігри на справедливість. Уривок з книжки «Поведінкова економіка» Річарда Талера

Чому люди часто обирають співпрацювати, а не діяти егоїстично, навіть якщо це вигідно? Пояснює економіст Річард Талер.

Промо
Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 2: Кібервійна

Як росія веде війну з Україною у кіберпросторі?

Технології
Що упало, те пропало: чому не варто чіпати збиту авіацію ворога

Які загрози приховує розбита авіація та як убезпечити себе та інших від небезпек? З'ясовуємо з авіаекспертом і хіміком.

Біологія
Гриби зі смаком лобстера. Які їстівні дикороси можна знайти в Україні

Де шукати дикі їстівні рослини й гриби та як їх готувати? Розповідає ботанік Олексій Коваленко.