Стаття Здоров'я — 01 грудня, 2020

Інструкція з використання ефірних олій проти вас

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Можливо, траплялося, що хтось із ваших родичів чи знайомих починав раптом скуповувати маленькі пляшечки і пахнути, як м’ятний льодяник. А коли ви запитували, що відбувається, чули: «Я знайшов/знайшла таку цікаву річ. Це абсолютно нешкідливий натуральний універсальний засіб, яким користувалися тисячоліттями. У тебе болить голова? Це допоможе. Поганий настрій. Теж! Застуда? І це сюди. І головне, це все доведено вченими. Не хочеш взяти пробник і відвідати лекцію?»

І далі ви можете опинитися в чудовому та повному сумнівних тверджень світі. Адже ефірні олії – самі по собі не ліки, але вони входять до складу різноманітних препаратів і, здається, ніби всі довкола їх радять. Пропоную з’ясувати, що таке ефірні олії і як їх використовують, зокрема проти вас самих.

Ефірні олії, або ж англійською essential oils, – це рідка та летка суміш жиророзчинних органічних сполук, які синтезують рослини.1 Вони мають сильний запах. Ефірні олії бувають синтетичними та натуральними. Їх використовують в парфумерії, косметології, харчовій промисловості, для ароматизації тютюнових виробів. Також вони містяться в деяких ліках і використовуються в альтернативній медицині. 

Олії можуть містити різноманітні органічні сполуки (вони обов’язково мають у своїй структурі атоми карбону).2 Одні з них – терпени. Це група природних ароматів – органічних сполук, які так називаються, бо перші відкриті аромати справді мали приємний запах. Класифікація терпенів в основному базується на кількості  у їхній структурі. Іншими словами, терпени – це просто різна кількість молекул ізопрену (5, 10, 25 тощо), яка формує одну структуру, як, наприклад, поліетилен – це багато молекул етилену, а терпеноїди – це теж ізопренові молекули, але з різними залишками (спиртовими, кислотними тощо). Також ефірні олії містять терпеноїди – більш широкий клас органічних сполук (суфікс -оїд означає «подібний до»). Тобто терпеноїди схожі до терпенів, теж містять атоми карбону, атоми гідрогену, але також можуть мати і атоми оксигену. Терпеноїди теж походять від ізопрену, але це вже можуть бути різноманітні сполуки: спирти, альдегіди, кислоти, феноли. Вони є дуже важливими, адже можуть відповідати за властивості олій. Наприклад, спирт гераніол використовують для надання косметичним засобам запаху. Часто різні ефірні олії мають подібні компоненти. Наприклад, терпеноїд нерол використовується в олії бергамоту, іланг-ілангу, троянди; ліналоол – винограду, манго; цитронелол – троянди, геранієвій олії, а цитрал – в олії лемонграсу, лимону та евкаліпту. 

Добувають ефірні олії з різних частин: квіток, коренів, плодів, листків тощо. Якість ефірних олій визначається в хімічних лабораторіях за наявністю домішок. Також ви можете оцінити якість олій самостійно на запах і прозорість. Наприклад, якісна олія повинна бути максимально прозорою і приємно пахнути.3

Людство з давніх-давен використовувало рослини та їхні похідні з лікувальною метою. І зараз цим фактом часто маніпулюють, намагаючись довести ефективність ефірних олій.

«Чи не бажаєте послухати про наші чудові ефірні олії?»

У ХХІ столітті кровопусканням уже ніхто не лікує, але доказова медицина досі багатьох лякає. Крім того, людині буває складно оцінити інформацію, особливо коли вона подається маніпулятивно. Щоб зрозуміти, чи можемо ми використовувати ефірні олії, потрібно трохи з’ясувати, як працює наука.

Один зі світових лідерів у дистрибуції ефірних олій стверджує, що дія їхня підкріплена наукою. На сайті компанії є розділ4 «наша наука», де потенційним клієнтам розповідають, як в науці усе влаштовано: створення гіпотези, перевірка, висновки, написання статті, огляди статті, де їх шукати. І це було б дуже корисно, якби інформацію справді пояснили до кінця. 

Уявімо, що вчені створюють гіпотезу: ефірна олія м’яти впливає на вірус герпесу людини in vitro (тобто у пробірці, поза живим організмом – прим. ред.). Робиться постановка дослідження, далі – експерименти в лабораторії.5 Якщо є докази, які підтверджують гіпотезу, публікуються статті в наукових журналах. Це все можна знайти на сайтах журналів, в архівах (наприклад, на сайті PubMed). Однак наявність статей на певну тему ще не означає підтвердженість гіпотези. Стаття повинна мати огляди інших науковців, метааналіз (аналіз, який пов’язує результати багатьох досліджень щодо однієї проблеми). А ще краще, аби результати дослідження відтворили інші науковці.6 Також важливо, в яких журналах публікуються статті. Це може бути журнал, який приймає будь-які публікації за гроші. Окремо можна оцінити якість журналу завдяки імпакт-фактору та квартилю (показники цитування журналу).7 Свій рейтинг мають також самі науковці.8 Розбиратися в деталях не обов’язково, достатньо не приймати все на віру: дослідження та стаття не є гарантією якості. Почитати про імпакт-фактор та дізнатися інформацію про журнали можна тут.

Наступне питання – це незаангажованість команди дослідників. Зазвичай, тестуючи препарати, випущені фармацевтичними компаніями, науковці заявляють про відсутність конфлікту інтересів (тобто вони були об’єктивними, проводячи дослідження і не отримали за  це фінансову винагороду). Якщо ви бачите фразу «Наші вчені довели…», це привід замислитися про доброчесність дослідження. Адже якщо його проводять працівники певної фірми, то воно може бути заангажованим. 

Зазвичай клінічні дослідження є дуже дорогими і часозатратними.9 Ідеальне клінічне тестування стоїть на трьох принципах: воно має бути рандомізоване (люди різного віку, статі, національності), подвійно сліпе (ні пацієнт, ні той, хто проводить експеримент, не має знати, хто отримав препарат, а хто – плацебо), плацебо контрольоване (мають існувати групи з тими, хто приймає препарат, і хто приймає «пусту пігулку», щоб перевірити, чи відрізняється ефект препарату від ефекту плацебо). Такі дослідження іноді не проводять навіть для лікарських препаратів, якщо законодавство країни не дуже суворе. 

Втім, якщо зареєструвати препарат як біодобавку, а не як ліки, то ніяких доказів не потрібно. У США Управління з продовольства і медикаментів (FDA) навіть не зареєструвало ефірні олії як ліки, а цей орган є одним із найжорсткіших у світі.10 Згадана вище компанія, яка продає олії, навіть вигадала свій тест якості, який нібито дає їй право рекомендувати свої продукти дітям та вагітним.11

Тут можна виокремити ще й момент особистого досвіду. Для того, щоб довести «дієвість» олій, адепти цього культу влаштовують експерименти з новими учасниками. Їм роздають пробники, з якими вони мають ознайомитися і під час користування ділитися своїми враженнями й читати чужі. Це вже порушує процедуру тестування. Щоб довести дію препарату, людина має бути ізольована від потенційних упереджень, а у такій ситуації це неможливо. Також вона перебуває під впливом інших учасників процесу, що може суттєво вплинути на результати.12 Це все не означає, що ви не можете використовувати олії, однак такі дії є свідченням недоброчесності та маніпуляцій з боку дистриб’юторів.

Сам продукт є безпечними в певних дозах за певних умов і станів. Також важливим є те, що відсутність клінічних тестувань не дає права радити олії для лікування. Але це нікого не зупиняє.

Більшість компаній, які продають ефірні олії зараз, є багатомережевим маркетингом.13 Такі компанії дають своїм клієнтам можливість також бути продавцями (приклади таких компаній –  Oriflame, Avon, Amway). Ви купуєте олію, стаєте частиною мережі, а далі вам дозволяють продавати продукцію іншим, але дорожче: знайомим, родичам, колегам. Основний дохід людина отримує від залучення нових клієнтів. Ця система має ознаки фінансової піраміди, хоча офіційно це не визнано. Зазвичай такі продавці справді вірять у свій продукт, бо самі ним користуються. 

Мета компанії – продати вам якомога більше продукту й залучити якомога більше клієнтів будь-яким методом.14 Вам пропонують ефірні олії не просто для вирішення якоїсь однієї проблеми на кшталт нежитю. Вам рекламують олію і стверджують, що вона зможе покращити ваше життя у всіх сферах. Мовляв, із їхнім продуктом ви досягнете так званого wellness (з англ./укр. – благополуччя).15 Тобто у вас узагалі не буде проблем зі здоров’ям. А потім, звісно, з’явиться успіх і тисячі доларів на рахунку. І все завдяки натуральним, безпечним, якісним, дешевим оліям (хоча насправді якісні олії – достатньо недешевий продукт). В брошурках ви знайдете інформацію про те, що олії можна використовувати для лікування фізичних і психологічних станів, як смакову добавку, для приємного запаху у домі, на роботі, також для ваших дітей і домашніх улюбленців. На це ви витратите не менше, якщо не більше, коштів, ніж якби ви просто відвідували лікаря за потреби.

Часто достатньо лише долучитися до групи прихильників ефірних олій чи просто загуглити, щоб прочитати, як ефірні олії лікують одночасно рак і синдром дефіциту уваги. Я рідко наштовхувалася на поради сходити до лікаря в групах у соцмережах, які про таке пишуть.

Тут уже не обійтися без теорій змови на кшталт «Великі фармацевтичні фірми приховують від нас цінність ефірних олій, адже їм невигідно, щоб ми перестали купувати ліки». Ця теорія стоїть в одному ряду з вишками 5G, шкодою вакцинації та чіпування. Звісно, великі фармацевтичні компанії мають вплив, існує поняття лобіювання (якісь дослідження можуть не набути розголосу, якщо це зможе вплинути на репутацію певного препарату), але на боротьбу з цим залучені антимонопольні комітети, а також громадськість.

«Велика фарма» також використовує маркетинг, але до них є високі вимоги. Можливо, ви чули про ситуацію, коли в рекламі одного українського препарату заявляли про лікування коронавірусу. Це помітили і спростували, а рекламу зняли з показу. А от у сфері альтернативної медицини майже нема регулювання та контролю. 

Are the essential oils so essential?

Ефірні олії не є забороненими речовинами. В маленьких дозах вони не тільки не небезпечні, а й виявляють певні позитивні впливи на деяких людей. У деяких дослідженнях йдеться, що олії та їхні компоненти мають антиоксидантні, протимікробні властивості, що вони впливають на ваш стан при вдиханні. Втім, є багато праць, які спростовують ці впливи. 

Далі я розповім, що зараз відомо про ефірні олії як про БАДи, де вони є в ліках, а також в чому може бути їхня небезпека. Але це лише огляд найцікавіших, на мою суб’єктивну думку, статей. Деякі з них містять коректні клінічні дослідження та метааналіз, а деякі взяті з журналів із середнім і вище імпакт-фактором. 

Ефірні олії та психологічний стан

Вплив ароматів на психофізіологічну діяльність людини відомий давно, і значення цього впливу поступово зростає у лікарській та косметичній промисловості. Нюх відіграє важливу роль у формуванні настрою та працездатності. 

Електрофізіологічні дослідження16 показали, що ароматизатори впливають на спонтанну мозкову діяльність та когнітивні функції, які вимірюються електроенцефалографом (ЕЕГ). Як він працює? Поки пацієнт вдихає ефірні олії, знімається електрична активність різних зон мозку за допомогою датчиків-електродів. Науковці вже знають, що певні зони активуються за конкретних настроїв/процесів. Також класифікувати вплив можна за типом мозкової активності. Наразі таких типів, або хвиль, п’ять: альфа, бета, гама, дельта і тета. Кожна з них має свою частоту (кількість пульсацій за секунду, яка вимірюється в Герцах). Наприклад, дельта-хвилі мають частоту 0-4 Гц, вони характерні для глибокої фази сну. Бета-хвилі – це 13-30 Гц, вони реєструються в людей у період підвищеної когнітивної активності. Наприклад, коли ви читаєте цю статтю і намагається запам’ятати ці п’ять типів хвиль, у вас, напевно, саме з такою частотою працює мозок – 13 пульсів за секунду. Коли виникають хвилі певного виду, можна підтвердити, що людина стала спокійнішою або, навпаки, більш збудженою. Але це також залежить від ділянок мозку (скронева, лобова, тім’яна, потилична). Додатково дослідники послуговуються такими параметрами, як тиск, пульс, візуальні зміни, а також опис свого стану самими піддослідними. 

Дослідники помічали, що під час вдихання ефірних олій змінювався характер мозкової діяльності людей. Наприклад, запах м’яти перцевої зменшував навантаження та підвищував оцінку власної фізичної працездатності й енергії. Розмарин покращив продуктивність, також аромати розмарину і лаванди асоціювались із нижчими показниками втоми. Олія іланг-ілангу робила людей більш спокійними і розслабленими. Ефірна олія бергамоту знімала стрес, пов’язаний з роботою вчителів з різними навантаженнями, але мала слабкий вплив на молодих вчителів, які мали велике навантаження.16

Існує подвійне сліпе, плацебо-контрольоване рандомізоване дослідження, що оцінювало вплив вдихання ефірної олії бергамоту на тривогу, нудоту та біль 37 дітей з пухлинами, які перенесли інфузію стовбурових клітин, та їхніх батьків. Дослідження не виявило користі інгаляційної ароматерапії для зменшення тривоги, нудоти або болю у цих людей.17 

Втім, є дослідження, яке має трохи інші результати. У ньому вимірювали реакцію 17 онкохворих на лавандову ароматерапію. Вимірювали життєво важливі ознаки, також рівні болю, тривоги, депресії. Результати відображали позитивну, але незначну зміну артеріального тиску та пульсу. Після контрольного сеансу спостерігалося також незначне покращення життєвих показників, полегшення депресії, але рівень болю та тривоги не знижувався.18

Гінекологія

Є декілька статей про вплив ефірних олій на дисменорею (болючі менструації), після- та допологовий стан, а також різноманітні запальні стани. Клінічне дослідження щодо впливу олії на дисменорею, тобто біль внизу живота під час менструації, провели на 200 студентках Університету медичних наук Ардабілу, Іран. Учасниці нюхали олію лаванди в перші три дні менструації 30 хвилин на день. Одній групі давали нюхати ефірні олії, а іншій – пити молоко. Дослідники виявили значну різницю в тяжкості болю між групами лікування та контрольною групою. Щоправда, у групі лікування повідомили про значно менший ступінь вираженості болю аж через два місяці.19

Це дослідження доволі дивне, тому що контроль мав би бути чимось, що теж вдихається, і бажано щоб піддослідні не розуміли різниці (наприклад, штучна лаванда та лавандова олія, як це було в дослідженнях настрою). Тож на етапі прочитання огляду статті вже можна помітити якісь незручні моменти. 

Якщо подивитися на статтю, яка стверджує, що оліями можна лікувати всі гінекологічні стани: від вагінозу до проявів менопаузи, то серед посилань можна знайти статті з оціночним дослідженням у журналах альтернативної медицини, а деякі твердження взагалі взяті з особистих комунікацій із невідомо ким. Цей журнал має непоганий імпакт фактор і є в базі Web of Science, але інформація та поради з лікування, опубліковані там, є нічим не підтвердженими та потенційно небезпечними.

Протимікробні властивості

В одному огляді експериментальних даних та клінічних випробувань йдеться, що вірус герпесу сприйнятливий до багатьох ефірних олій та їхніх складових. У той час як деякі ефірні олії та сполуки проявляють безпосередню вірицидну активність або пригнічують внутрішньоклітинну реплікацію (помноження ДНК вірусу), також ефірні олії взаємодіють з частинками вірусу, тим самим пригнічуючи адсорбцію (прикріплення) до клітин. Стійкі до ліків штами також сприйнятливі до ефірних олій, оскільки спосіб дії відрізняється від синтетичного препарату. На даний момент доступно лише декілька контрольованих клінічних випробувань із доведеною терапевтичною ефективністю проти рецидивного губного герпесу. Тож необхідні більш рандомізовані, плацебо-контрольовані клінічні дослідження.20

Потенційні небезпеки

Проблема використання ефірних олій полягає ще в тому, що нікому не відомі дози, в яких їх можна використовувати. Є свідчення про токсичні ефекти, які не висвітлюються в рекламі. Так, вони є природними, а не синтетичними, але феноли, ароматичні сполуки, спирти також можуть бути виділені з рослин, і це не робить їх менш небезпечними. Завдяки тому, що ефірні олії входять до складу косметики, зубних паст, засобів для зняття макіяжу тощо, їх тестували на токсичність і виявили такі ефекти: фоточутливість (більша чутливість до опромінення, зокрема сонячного), здатність викликати подразнення та опіки.21 Якщо їх випити, почнуться розлади травлення. Деякі олії мають онкогенні властивості, а також можуть вступати в реакції з вашими ліками та впливати на вагітність, оскільки через маленький розмір і жиророзчинну природу вони здатні проходити плацентарний бар’єр.22

Дослідження в Австралії за чотири роки зафіксувало понад чотири тисячі звернень до Центру інформації щодо отруєнь Нового Південного Вельсу, які стосувались ефірних олій. 1387 людей (31%) мали симптоми отруєння.23 Найбільше постраждали малюки (49,4%). Можливо, вони випадково натрапляли на залишені батьками пляшечки і шкодили собі. Більшість випадків були нещасними (80%), але на помилкове терапевтичне використання припадає 13%, а на зумисне – 4% звернень. Побічний ефект був причиною лише в 1,8% осіб. Більшість ситуацій спричинені використанням евкаліптової олії. За нею з великим відривом йдуть чайне дерево, лаванда, гвоздика та м’ята.

Серед дуже незвичних та малодосліджених впливів – підліткова гінекомастія (збільшення грудей у чоловіків). Діти, які постійно піддавалися впливу ефірної олії лаванди мали цей стан. Це може бути пов’язано зі збільшенням кількості рецепторів до естрогену, а також зменшення руйнування молекул естрогену – статевого гормону, який відіграє важливу роль у формуванні та розвитку жіночих статевих ознак. Після припинення вживання олій стан покращився.24

Один із найдивніших способів застосування ефірних олій, які активно просуваються в рекламі, – лікування домашніх улюбленців. В штаті Оклахома, США, зафіксовано випадок отруєння трьох котів ангорської породи олією чайного дерева, яку господар використовував для того, щоб позбавити тварин від бліх. Він попередньо стриг їх, далі точкового наносив олію на місця укусів. Коли котів показали ветеринару, у них спостерігалася нервозність, тремор, зневоднення та понижена температура. Один із котів помер.25

***

Самі по собі олії та їхні компоненти не використовуються як ліки, але вони є в багатьох препаратах: антисептичних, уросептичних, жовчогінних засобах, мазях, інгаляторах, краплях у ніс. Вони можуть впливати на наш настрій і стан, але на цьому етапі коректних досліджень недостатньо, щоб олії могли посісти місце ліків. Крім того, вони доволі токсичні. Відсутність регулювання в сфері БАДів дозволяє неправдивій рекламі існувати та поширюватися. Компанії-виробники використовують псевдонаукові дані або коректні наукові дані, із яких вони роблять хибні висновки, плутаючи споживачів і призводячи до потенційно небезпечних ситуацій. 

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед тим як поповнювати свої полички блискучими пляшечками. А якщо ви не маєте ніяких проблем зі здоров’ям, не приймаєте ліки і вам іноді хочеться полежати у ванній із парою крапель грейпфрутової олії – що ж, ви маєте на це право, але не забудьте зробити тест на алергію й бути уважними до доз.

Посилання:

  1. Що таке ефірні олії та ароматерапія
  2. З чого складаються ефірні олії
  3. Якими мають бути якісні ефірні олії
  4. Сайт компанії-дистриб'ютора ефірних олій
  5. Як робити експеримент
  6. Основи наукового методу
  7. Що таке імпакт-фактор
  8. Що таке індекс Гірша
  9. Як проводяться справжні дослідження
  10. FDA та ароматерапія
  11. Як тестують ефірні олії
  12. Чому не варто вірити фразі «Мені допомогло, а отже це працює»
  13. Що таке багатомережевий маркетинг
  14. У чому проблема багатомережевого маркетингу
  15. Благополуччя та ефірні олії
  16. Дослідження впливу ефірних олій за допомогою ЕЕГ
  17. Вплив олії бергамоту на дітей з пухлинами
  18. Дослідження впливу лавандової ароматерапії на онкохворих
  19. Вплив ефірних олій на біль під час менструації
  20. Вплив ефірних олій на герпес
  21. Небезпека використання ефірних олій
  22. Вплив ефірних олій на вагітність
  23. Отруєння ефірними оліями в Австралії
  24. Гінекомастія під час ароматерапії
  25. Як котам нашкодила олія чайного дерева

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі