ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 05.01.22
  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Йти чи не йти – ось питання: кому і коли варто звернутися до лікаря перед вакцинацією від COVID-19

  Зі щепленнями проти коронавірусу пов’язано багато пліток, міфів та теорій змов. Ще на початку 2020 року, коли в Україні вакцинація стала доступною загалу, навіть деякі лікарі намагалися відмовити людей із супутніми хронічними захворюваннями робити щеплення. Мовляв, вони мають високий ризик розвитку ускладнень після вакцинації. Чи правда це? Коли слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж запланувати похід до найближчого пункту вакцинації від COVID-19?

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. 

   

  Протипокази до вакцинації

   

  Чи має людина протипокази до щеплення проти SARS-COV-2, може визначити лише лікар – сімейний або профільний, який лікує пацієнта. Він фахово проконсультує і, за потреби, призначить додаткове обстеження.

  У МОЗ України розрізняють тимчасові та постійні протипокази до вакцинації проти COVID-191. До тимчасових належать:

   

  Гострі інфекційні захворювання, які спричиняють підвищення температури тіла до 38 градусів і вище. У такому разі варто звернутися до лікаря задля встановлення діагнозу та уточнення терміну, на який слід відкласти вакцинацію.

   

  Якщо ви недавно перехворіли на COVID-19, слід проконсультуватися з лікарем щодо можливості якнайшвидше вакцинуватися. Ймовірно, лікар призначить дату не раніше ніж через три місяці після хвороби, відповідно до рекомендацій МОЗ.

   

  Щеплення проти інших інфекційних захворювань, за винятком інактивованої (із вбитим вірусом) вакцини проти грипу. У такому випадку краще поговорити із сімейним лікарем. Він допоможе розставити пріоритети стосовно черговості вакцинацій, а також простежить, щоб між двома щепленнями минуло не менше ніж 14 днів. 

   

  – Туберкулінові проби чи аналіз крові на туберкульоз. Лікар, який проводить проби, має поінформувати пацієнта про те, що вакцинуватися можна лише після завершення процедури. У будь-якому разі краще додатково зв’язатися з сімейним лікарем і обговорити ситуацію. 

   

  – Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою – плазмою людей, які одужали після інфекційного захворювання. Якщо ви проходите такий курс терапії, слід поговорити з лікарем про вибір оптимального часу для щеплення від SARS-CoV-2. Має пройти не менше ніж 90 днів після завершення курсу терапії. 

   

  Наразі єдиним постійним протипоказом до вакцинації проти коронавірусу є важка алергічна реакція на один із компонентів вакцини – анафілактичний шок (про те, як працює ця реакція, можна прочитати наприкінці статті). Зазвичай вона виникає до ад’ювантів – речовин, які додають до лікарських препаратів, аби посилити чи пришвидшити їхню дію2. Зареєстровані в Україні вакцини від SARS-COV-2 містять поліетиленгліколь (Moderna4 та Pfizer-BioNTech5), трометамін (трометамол) (Moderna), полісорбат 803 (Oxford-AstraZeneca6). Здатність згаданих речовин викликати алергії у людей довели давно, оскільки вони входять до складу багатьох лікарських засобів і продуктів харчування.

   

  Більше про алергію і ковід читайте тут

  Якщо алергічна реакція сталася після введення першої дози вакцини

   

  У МОЗ повідомляють, що за умови алергії на перше щеплення від SARS-CoV-2 вакцинація не припиняється1. Для другої дози рекомендують обрати інший тип вакцини. Наприклад, вакцину від AstraZeneca або CoronaVac замість мРНК-вакцини від Moderna чи Pfizer-BioNTech. Зазвичай спеціаліст, який лікує від алергії на першу дозу вакцини, консультує пацієнта стосовно можливих опцій для завершення повного курсу щеплень від COVID-19. 

  Що робити якщо людина має інші види алергій?

   

  Спеціалісти Європейської академії алергій та клінічної імунології стверджують11: «Якщо людина в анамнезі не має заявлених алергічних реакцій на будь-який із компонентів вакцини, нема жодних протипоказів для вакцинації». Тобто людина з полінозом (алергічним запаленням слизових оболонок носа і очей, викликаним пилком рослин або спорами грибів) чи навіть з тяжкою формою алергії на арахіс може безпечно вакцинуватися від COVID-19. У день вакцинації лікар опитає пацієнта і повідомить, як довго доведеться побути у клініці після щеплення. У МОЗ України не надають жодних уточнень щодо часу очікування для людей з алергіями, однак Міністерство охорони здоров’я провінції Онтаріо (Канада) рекомендує посидіти в пункті вакцинації щонайменше 30–40 хвилин12, аби медики переконалися, що реакція на вакцину відсутня. 

  Коли ще планувати візит до лікаря перед щепленням проти SARS-COV-2?

   

  Крім протипоказів до вакцинації, також є специфічні стани, коли вакцинуватися варто, але з особливою обережністю. У такому разі важливо обговорити свій стан із профільним лікарем, аби скоригувати лікування так, щоб максимально знизити ризики для життя і здоров’я пацієнта, а також не пригнічувати імунну систему лікарськими засобами до та після щеплення, щоб змогла виробитися реакція на вакцину.

   

  У МОЗ України викоремлюють три особливі стани, за яких вакцинацію слід робити із особливою обережністю. До них належать онкологічні захворювання, аутоімунні хвороби та імунодефіцити1

   

  Онкохворі мають високий ризик розвитку тяжкого перебігу коронавірусної хвороби і навіть смерті. Їм слід якомога швидше вакцинуватися від СOVID-19. Однак хіміо-, імуно- чи радіаційна терапія, які часто застосовуються для лікування злоякісних пухлин, можуть перешкоджати формуванню імунної відповіді на вакцину12. Тому людям зі злоякісними новотворами слід обговорити питання вакцинації зі своїм онкологом, який допоможе вибрати оптимальний час для щеплення, дещо скоригувавши терапію. 

   

  Пацієнти, які лікуються від аутоімунних захворювань препаратом «Ритуксимаб», можуть розпочати курс вакцинації не раніше ніж через чотири тижні після введення останньої дози препарату1. Річ у тім, що основа «Ритуксимабу» – моноклональне антитіло до поверхневого антигену В-лімфоцитів. Воно пригнічує імунітет і довго виводиться із організму. Тому доведеться почекати щонайменше місяць, але перед вакцинацією все ж варто проконсультуватися з лікарем. 

   

  Пацієнти з імунодефіцитами можуть вакцинуватися від коронавірусу будь-якою із доступних вакцин, оскільки жодна з них не є «живою», тобто не здатна викликати інфекцію у людей із ослабленим імунітетом. Однак перед вакцинацією таким особам слід проконсультуватися з лікарем. 

   

  Особливо важливо уточнити оптимальний час для щеплення людям, які протягом найближчих трьох місяців мали трансплантацію органів, а також пацієнтам, які проходили агресивну імунотерапію неракових захворювань. Люди з такими патологіями приймають лікарські засоби, які пригнічують роботу імунної системи. Лікар зможе модифікувати терапію або призначити оптимальний час для вакцинації після припинення прийому препарату. 

  А що з хронічними захворюваннями?

   

  Люди, які страждають на цукровий діабет, ниркову недостатність, хронічні захворювання дихальних шляхів, хвороби серцево-судинної системи чи нейродегенеративні захворювання, належать до групи підвищеного ризику важкого перебігу коронавірусної хвороби чи навіть смерті13. Тому їм варто якнайшвидше вакцинуватися. Це безпечно навіть у випадку інсулінозалежного цукрового діабету, адже гормональна терапія не є протипоказом до вакцинації проти коронавірусу. 

   

  Якщо ви належите до групи ризику і не впевнені у доцільності вакцинації, проконсультуйтеся із сімейним лікарем щодо можливих ризиків у вашому конкретному випадку. Ви також додатково зможете поставити питання лікарю у день вакцинації під час попереднього опитування. Проте деякі лікарі не стежать за оновленнями рекомендацій ВООЗ чи МОЗ України і не читають наукових публікацій англійською мовою. Вони самі можуть зволікати з вакцинацією проти COVID-19 і відмовляти своїх пацієнтів. Тож якщо ваш лікар радить не вакцинуватися, зверніться до іншого спеціаліста, щоб почути альтернативну думку. 

   

  Від 13 грудня 2021 року людям із тяжкими супутніми захворюваннями дозволили щепитися третьою дозою вакцини від COVID-1914. Це можуть зробити ВІЛ-інфіковані, онкохворі, особи після трансплантації органів, люди, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію. Зверніться до лікаря, щоб обговорити доцільність і процедуру щеплення третьою дозою вакцини від SARS-CoV-2.

  Як бути під час вагітності та грудного вигодовування

   

  Вагітні мають високий ризик ускладнень коронавірусної інфекції, які можуть бути небезпечними для життя матері та дитини16. Тому жінкам при надії слід якнайшвидше поспілкуватися із лікарем та щепитися від інфекції. Грудне вигодовування також не є протипоказом. Навпаки, антитіла, які вироблятимуться в організмі матері у відповідь на вакцинацію, потраплять до дитини разом із грудним молоком. Дитя також отримує мінімальний захист від інфекції. 

   

  Вакцинуватися від COVID-19 варто якнайшвидше, особливо людям із захворюваннями серцево-судинної системи, ожирінням, цукровим діабетом, онкохворим та вагітним жінкам. Алергія на один із компонентів вакцин –  єдиний протипоказ до вакцинації. У такому разі варто проконсультуватися з алергологом, який допоможе обрати більш безпечну для вас вакцину від коронавірусу. 

   

  Онкохворим та людям із порушенням роботи імунної системи варто обов’язково записатися до лікаря перед щепленням. Він підкаже, як вакцинуватися так,  щоб виробився максимально ефективний імунітет. Однак якщо ви сумніваєтеся, чи найліпший зараз час для щеплення проти коронавірусу, зверніться до сімейного лікаря. Він перевірить стан вашого здоров’я і відповість на всі питання щодо процесу вакцинації та безпечності вакцин. 

  ДОВІДКА

   

  Що таке анафілактичний шок?

   

  Анафілактичний шок – це посилена алергічна реакція негайного типу, яка виникає після контакту людини із алергенами, наприклад, компонентами ліків, продуктами харчування або слиною комах. Симптоми проявляються протягом перших хвилин – години після контакту з речовиною. 

   

  Науковці виокремлюють два механізми анафілактичних реакцій: IgE-опосередковані та неімунологічні8. Перші розвиваються не одразу. Вони задіюють клітини, що мають назву базофіли і мастоцити. Обидва типи клітин є лейкоцитами, проте мастоцити, на відміну від базофілів, ніколи не потрапляють у кровотік, а розташовуються у тканинах неподалік від стінок кровоносних судин. Вони морфологічно і функційно подібні і містять багато специфічних гранул із гепарином і гістаміном – речовинами, що посилюють запалення під час інфекцій та травм. Гепарин розріджує кров і перешкоджає її згортанню у місці травми або інфекції, а гістамін розширює судини. Це забезпечує притік більшої кількості імунних клітин. 

   

  При початковому контакті з алергеном у організмі людини формуються специфічні до нього імуноглобуліни класу Е (IgE), які осідають на поверхні базофілів і мастоцитів. Після цього клітини стають подібними до протипіхотних мін, які при наступному контакті з алергеном «вибухнуть», вивільнивши вміст гранул, провокуючи запалення.

   

  Коли анафілактичний шок запускають неімунологічні реакції, дегрануляцію базофілів і мастоцитів провокують компоненти системи комплементу. Вона бере участь у механізмах формування вродженого імунітету і складається переважно з білків, які в неактивній формі є в плазмі крові. Ці білки активуються за умови інфекції або травми, посилюючи роботу один одного і призводячи до знищення бактерій чи інфікованих вірусом клітин. Система комплементу також може спровокувати запалення.  У випадку анафілактичного шоку це відбувається миттєво, що призводить до спазмів гладеньких м’язів, раптового розширення судин та збільшення проникності їхніх стінок. Власне, ці реакції є причиною найбільш поширених симптомів анафілактичного шоку9:

   

  – Спазми гладеньких м’язів верхніх дихальних шляхів і системи травлення проявляються у вигляді задишки, болю в животі, нудоти та/або блювоти;

  – Зниження тонусу стінок судин і підвищення їхньої проникності призводить до прискореного серцебиття, аритмії, різкого зниження тиску. 

  – Через раптове збільшення проникності судин відбувається швидке вивільнення рідини із судин до прилеглих тканин. За 10 хвилин може «витекти» близько 35% плазми. Це спричиняє набряки і виділення великої кількості слизу у дихальні шляхи, що ускладнює дихання людини, посилюючи шок.

   

  Специфічними ознаками анафілактичного шоку також можуть бути:

  – Червоні висипи на шкірі, відомі як кропив’янка;

  – Свербіж;

  – Запаморочення;

  – Судоми;

  – Втрата свідомості.

   

  Наскільки небезпечними можуть бути алергії на вакцину?

   

  Як правило, анафілактичний шок виникає протягом перших 15–40 хвилин після вакцинації9. Якщо людині вчасно не надати медичну допомогу, вона може померти. Проте для порятунку достатньо зробити ін’єкцію розчину адреналіну в стегновий м’яз, коли з’являються перші симптоми анафілаксії. Це попередить стрімке падіння кров’яного тиску та блокування дихальних шляхів. 

   

  На щастя, випадки настільки тяжких алергічних реакцій на щеплення трапляються вкрай рідко: згідно зі звітом Управління продовольства і медикаментів США, анафілаксія на вакцину проти коронавірусу від Pfizer-BioNTech трапляється з частотою 2,5 раза на мільйон щеплених10. Це дуже мала ймовірність. 

   

  Та навіть у таких випадках ви можете не хвилюватися про власну безпеку під час вакцинації. По-перше, МОЗ України рекомендує тим особам, які мають алергію на один із компонентів вакцин, щепитися іншою вакциною, яка не містить небезпечного для них алергену1. По-друге, бригади, що проводять щеплення, пройшли спеціальне навчання і тримають напоготові шприц із адреналіном, щоб миттєво відреагувати на погіршення стану пацієнта. По-третє, після щеплення лікарі попросять вас побути пів години неподалік. Цього часу достатньо, аби переконатися, що симптоми тяжкої алергії до препарату не розвиваються. 

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Посилання
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?