ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Технології — 30.03.21
  ТЕКСТ: Артур Зайонц
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Крихітка на мільйон: що таке NFT-мистецтво

  Не встигли всі відійти від феномену Clubhouse, як на горизонті замайоріла нова тема для обговорення – NFT-аукціони. Сучасні художники і публічні персони продають на криптоаукціонах все: від картин до перших твітів за мільйони доларів. Тож чому дехто витрачає цілі статки на зображення і відео, які можна безкоштовно знайти в інтернеті? 

  Нещодавно американський художник Майк Вінкельман під псевдонімом Beeple продав свою цифрову картину під назвою «Everydays: The First 5000 Days» (з англ./укр. «Повсякденності. Перші п’ять тисяч днів») на аукціоні Christie’s за 69,35 мільйона доларів1. Ця картина – цифровий колаж з усіх малюнків Beeple, які той щодня публікував в інтернеті протягом п’яти тисяч днів, починаючи з 2007 року. Цей аукціон важливий з кількох причин. Насамперед це перший випадок, коли престижний аукціонний будинок прийняв оплату криптовалютою (етеріум). По-друге, картина Beeple стала третьою найдорожчою роботою у світі серед художників, що живі сьогодні. І це найдорожчий NFT-твір мистецтва. Крім того, Майк Вінкельман обійшов багатьох класиків живопису. Для прикладу, найдорожчі картини Франциско Ґої коштують2 «лише» 3–7 мільйонів доларів.

  Що таке NFT і чому всі про це говорять? 

   

  Абревіатура NFT розшифровується як «non-fungible token», тобто дослівно – невзаємозамінний токен. NFT – це цифрова одиниця, файл, який працює на технології блокчейн. Це може бути, наприклад, аудіо, відео, ґіфка, квитки на концерт, твіт. В інтернеті можуть існувати мільйони копій цього файлу, проте оригінальний NFT-файл є унікальним і неповторним. Якщо проводити аналогію з колекціонуванням фізичного мистецтва, кожен може придбати копію Моне. Але лише одна людина може володіти оригіналом. 

   

  Токени нерозривно пов’язані із блокчейном. Блокчейн свого часу здійснив революцію у світі фінансів. Він зробив можливою децентралізацію всього. Наприклад, в банках інформація про всі ваші транзакції і дані про рахунки зберігається в одному місці. А якщо інформація зберігається в одному місці, її легко підробити або зламати за допомогою хакерів. Блокчейн дозволив зберігати всю інформацію про всі операції на тисячах комп’ютерів, тим самим зробивши неможливим її знищення або підробку.

   

  Першим масовим застосуванням блокчейну стала криптовалюта, а саме біткойн. Вся інформація про всі операції з біткойном зберігається на безлічі машин і постійно оновлюється, тому ніякий банк для операцій з цією валютою не потрібен. Токен, своєю чергою, – це ексклюзивне право на товар. У токені міститься вся інформація про товар. Токен – це означення товару у системах, що працюють на блокчейні, іншими словами, це аналог акцій, цінних паперів. 

   

  Токени зберігаються у відкритому і розподіленому блокчейні. Інформація про цей товар, про його власника та історії операцій з цим товаром буде завжди доступною і правдивою. Завжди буде відомо, хто зробив товар і кому він в цей момент належить.

   

  Технологія NFT потенційно дозволяє токенізувати, тобто перевести в блокчейн, будь-який товар. Сьогодні для цього найбільше підходять цифрові товари (музика, картинки, ігрові предмети: зброя, персонажі). 

   

  Технологія NFT найкраще працює на блокчейні від етеріум. Один із його винахідників, Віталій Бутерін, розширив застосування блокчейну: він придумав смарт-контракти. Це контракти, для контролю за виконанням яких не потрібна людина. Це просто машинний код, і він працює так, як його запрограмують. Криптографія, що лежить в основі смарт-контрактів, забезпечує більш високий рівень безпеки, ніж традиційні контракти, засновані на праві. Смарт-контракти можуть знижувати транзакційні витрати, а також унеможливлювати ризики неоднозначних трактувань умов або несправедливих рішень судів. Саме завдяки етеріуму стали можливі складні операції з різними цифровими активами.

   

  Це дає можливість продавати NFT-токени по всьому світу на спеціалізованих майданчиках та передавати їх іншим людям. Придбати такі товари можна за криптовалюту етеріум або той же біткойн. 

   

  Ідея прив’язати твори мистецтва до NFT-токенів прийшла з перевагою, якої не мали реальні рідкісні предмети колекціонування: підробка тут майже неможлива. Водночас проблема фальсифікацій вже довго залишається актуальною для колекціонерів звичайних фізичних предметів мистецтва. Тому деякі люди, аби бути впевненими, що вони витрачають величезну суму недарма і купують оригінал, зацікавились NFT-мистецтвом. 

   

  Сьогодні ринок NFT розвивається неймовірними темпами. Покупцями цих цифрових активів можуть бути прості користувачі інтернету, колекціонери або ж ті, хто просто хоче швидко заробити на перепродажі. Дехто вважає ажіотаж навколо NFT просто формою розваги, що поєднує азартні ігри, колекціонування та інвестування.

   

  Проте починалось все набагато раніше і зовсім інакше: з мемів та котиків.  

   

  Існує декілька основних персонажів в NFT-історії. Це Жабеня Пепе, Криптопанки та Криптокотики. Жабеня Пепе – це інтернет-мем, який створив художник Мет Ф’юрі у 2005 році. У 2014 році вже інший художник, Джо Луні, створив каталог Rare Pepe3. Це список рідкісних зображень Пепе. Більшість з них була у формі торгових карток, які існують у вигляді цифрових активів на блокчейні. До каталогу прив’язаний Rare Pepe Wallet4 – інтернет-магазин, який колекціонери можуть використовувати для зберігання, торгівлі та продажу карток Пепе. Проєкт з рідкісними Пепе був одним з перших, що підштовхнув до розвитку NFT-мистецтво. Кожен і сьогодні може прийти на цей майданчик, купити рідкісних Пепе або розмістити свою картку з цим жабеням. Нещодавно на платформі Rare Pepe встановили новий рекорд – Пепе-Гомера Сімпсона купили за 320 тисяч доларів5.

   

  У 2017 році з’явились Криптопанки6. Помітивши популярність Rare Pepe, креативні технологи Джон Воткінсон і Метт Голл створили набір з 10 тисяч унікальних персонажів на блокчейні етеріум. Десять тисяч криптопанків швидко розкупили і почали їх перепродавати в інтернеті за п’ятизначні суми7

   

  Ще один великий проєкт пов’язаний з котиками і називається CryptoKitties8. Він виник також у 2017 році. Це блокчейн-гра на етеріумі, розроблена компанією Axiom Zen, яка дозволяє гравцям купувати, збирати, розводити та продавати віртуальних котів. «Кожна кішка є єдиною в своєму роді і на 100% належить вам; її не можна повторити, забрати чи знищити», – така інформація зустрічає кожного користувача на стартовій сторінці сайту Криптокотиків. З часом цей проєкт виокремився в стартап і залучив 12,5 мільйона доларів венчурних інвестицій9 від кількох провідних фірм венчурного капіталу та ангелів-інвесторів (це неформальні інвестори, тобто багаті люди, які вкладають кошти в бізнес стартапу, як правило, в обмін на конвертований борг або частку в компанії; зазвичай вони вкладають кошти на найбільш ранній стадії проєкту). У жовтні 2018 року на платформі CryptoKitties користувачі розвели мільйон котів10

   

  Попри всі ці успіхи, криптомистецтво залишалось розвагою радше для ґіків, аніж для широкого кола користувачів.

  Карантин і криптомистецтво

   

  Все змінилося в 2020 році із приходом коронавірусу в наше життя. У 2020 році ринок NFT почав активно зростати11. За минулий рік понад 220 тисяч осіб купили і продали токенів на суму близько 250 мільйонів доларів. Це в чотири рази більше, ніж було у 2019 році.

   

  Купувати і продавати NFT-токени можна на спеціальних аукціонах. Одним з найпопулярніших місць для продажу сьогодні є платформи Nifty Gateway та Open Sea. 

   

  До речі, через зростання популярності самих NFT-токенів, виросли і ціни на платформи, де продається криптомистецтво. Першу платформу аналітики вже оцінюють приблизно в мільярд доларів12. Другу – в 330–400 мільйонів. До речі, Nifty Gateway належить братам Вінклвоссам – тим самим близнюкам, в яких Марк Цукерберґ начебто вкрав13 ідею Facebook. 

   

  До тренду із продажу і заробляння на NFT-токенах вже долучились світові зірки та публічні персони. Серед них – співачка Grimes. Вона нещодавно продала свої твори мистецтва на аукціоні за шість мільйонів доларів14. Серед іншого, там були картинки та короткі відео на її пісні. Наприклад, найдорожчим лотом стало відео «Death of the Old». Його купили за 389 тисяч доларів. 

   

  А от, наприклад, голова і засновник Twitter Джек Дорсі нещодавно продав свій перший твіт. Запис15, опублікований 21 березня 2006 року «Просто налаштовую свій твіттер», купили за 2,9 мільйона доларів16. Дорсі продав свій твіт на платформі Valuables. А всі гроші, виручені за продаж, підуть у фонд допомоги постраждалим від COVID-19 в Африці. 

   

  Ще одна яскрава подія у світі NFT-аукціонів – продаж мему Nyan Cat17 (відомого зображення кота, який летить і випорожнюється райдугою) за 600 тисяч доларів. До 10-річного ювілею цього мему його творець Кріс Торрес створив оновлену версію анімованої гіфки і продав її на аукціоні крипто-артплатформи Foundation. «Я дуже здивований успіхом, але я дуже радий, знаючи, що фактично відкрив двері для абсолютно нової економіки мемів у криптосвіті», – сказав Торрес одразу після продажу.

   

  Однак не все так весело із NFT-аукціонами, як може здатися на перший погляд. 

  Проблеми з кліматом

   

  Виявляється, продаж мистецтва за допомогою криптовалюти споживає неймовірно багато електроенергії. Це, своєю чергою, шкодить довкіллю. 

   

  Видання «Wired» розповідає18 про французького художника Жоані Лемерсьє, який два роки тому став кліматичним активістом. Він виступає проти видобутку вугілля. Крім того, Лемерсьє переосмислив власне енергоспоживання: багато комп’ютерів, студію, а також десятки перельотів по всьому світу на виставки. Він пообіцяв собі щороку зменшувати свій вуглецевий слід на 10%. 

   

  Задум художника успішно втілювався, аж доки він не зіткнувся із NFT-аукціоном. На платформі Nifty Gateway було декілька його робіт – короткі відео із зображенням темних металевих багатогранників, які обертаються навколо своєї осі. Роботи успішно розкупили впродовж 10 секунд, віддавши тисячі доларів за кожну. Однак Лемерсьє дізнався також, що за час тривання аукціону спожито  8,7 мегават-годин енергії. Це еквівалентно дворічному використанню енергії в студії художника. Проблема почала набирати обертів. Адже із бумом крипто-аукціонів на початку цього року велика кількість колег-художників Лемерсьє стали мільйонерами. Водночас викиди вуглецю в атмосферу також зросли. 

   

  Основні платформи для продажу NFT-мистецтва приймають в якості оплати етеріум. Завдяки цьому гарантується безпечність та надійність транзакцій. Проблема в тому, що процес видобутку криптовалют споживає19 енергію в масштабах невеликої країни. 

   

  Не секрет, що глобальна енергетична мережа працює на викопному паливі, викиди якого дуже шкідливі для навколишнього середовища. Творці криптовалюти Ethereum  

  вже взяли до уваги чинну проблему шкоди клімату. І зараз працюють над розробкою проєкту під робочою назвою Ethereum 2.020, який має зменшити вуглецевий слід. Проблема полягає в тому, що на створення менш шкідливої альтернативи можуть піти десятки років. Хоча деякі розробники обіцяють запуск вже в 2022 році, точних дат ніхто не дає. 

   

  Незважаючи на те, що не всі серйозно сприймають екологічну шкоду від NFT, адже не кожного дня випадає можливість заробити мільйони доларів на цифровому мистецтві, дехто вже зараз справді стурбований цією проблемою.  

   

  Наприклад, інтернет-платформа ArtStation скасувала21 свої плани щодо запуску аукціону для NFT після того, як отримала низку негативних реакцій від інтернет-користувачів. 

   

  А найбільш успішний на сьогодні діджитал-художник Beeple сподівається22, що зможе компенсувати шкідливі викиди в атмосферу від продажу своїх картин інвестуванням у проєкти очищення атмосфери та відновлювальної енергії. 

   

  Енергія, що видобувається з відновлювальних джерел, мала би знизити кліматичну шкоду від NFT. Однак і тут не все так просто. 

   

  Наприклад, експерт з блокчейну в консалтинговій компанії PwC Алекс де Вріз вважає23, що повністю покладатись на відновлювальну енергію також не можна. Адже токени все ще потребують багато електроенергії. Це може призвести до того, що операції з NFT та інші процеси на блокчейні споживатимуть більшість відновлюваної енергії, тоді як вона могла б піти на щось важливіше, наприклад, опалення або освітлення будинків. 

   

  Ще один небайдужий до кліматичного майбутнього спеціаліст у сфері криптотехнологій Мемо Актен створив портал Cryptoart.WTF24, який міг проаналізувати і визначити, скільки конкретно знадобилось електроенергії на створення твору NFT і скільки шкідливих викидів після нього залишилось. На сьогодні цей портал не працює. Як йдеться в посланні, яке залишилось на стартовій сторінці від автора, хтось почав використовувати дані на цьому сайті як інструмент для зловживань та домагань. Тому автор вирішив закрити проєкт, щоб не наражати інших людей на небезпеку.  

   

  Робота щодо «озеленення» криптомистецтва триває, і користувачі далі шукають способи зробити своє користування NFT більш екологічним. 

  Яке майбутнє в NFT-мистецтва? 

   

  Якщо казати глобально, наразі складно однозначно стверджувати, яке майбутнє в криптомистецтва. Зараз про NFT говорять усюди, де тільки можна. Проте чи стане це все довготривалим трендом і новою цифровою реальністю, в якій нам доведеться жити, наразі ніхто точно ствердити не може.

   

  Продюсер Стів Аокі називає NFT силою, яку неможливо спинити25. «Незабаром NFT стане нормалізованим і структурним стовпом у нашій культурі», – каже він в одному зі своїх інтерв’ю. 

   

  Ажіотаж довкола NFT нагадує народження руху вуличного мистецтва у 1980-х26. Проте замість бетону сьогодні в художників є інтернет та необмежена кількість полотен для творчості. Раніше нехтуване арт-ринком, сьогодні вуличне мистецтво продається за великі суми. Наприклад, картина Бенксі «Girl with Balloon» продана на аукціоні Sotheby’s 18 вересня 2020 року за 438 500 фунтів стерлінгів27. Коли цю роботу продавали вперше в 2004 році, вона коштувала 150 фунтів стерлінгів. Так само і з криптомистецтвом. Все починались з милих котиків та панків. Зараз роботи з NFT продаються за мільйони доларів. 

   

  Художник Роберт Еліс вважає26, що задля створення довгострокової цінності цьому мистецтву, треба фінансувати більше академічних та мистецько-історичних робіт про NFT. «Ми повинні сприяти роботі, яка концептуально залучає та досліджує, що таке NFT», – каже він. 

  ТЕКСТ: Артур Зайонц
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?