ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Блог — 25.08.19
  ТЕКСТ: Наталія Атамась
  Фото: Chinh Le Duc / Unsplash
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Ми тут трошки горимо

  У липні у Мордорі потужно горіла та й зараз продовжує горіти тайга. Вона горить там кожен рік, але цього року роза вітрів змінилася, весь дим замість безлюдної півночі пішов у населені західні регіони. Великі міста Сибіру охопив смог, і пожежі «помітили».

  Почалася біганина.

   

  Федеральний центр звинуватив регіони, ті відмахувались, що горіло у незаселених лісах, у так званих «зонах контролю», які вони згідно з наказом місцевого Мінприроди від 2015 тушити не зобов’язані. І взагалі, грошей на це нема.

   

  Російський «Greenpeace», який зуби з’їв саме на пожежах та боротьбі з ними, нагадав, що все почалося ще у 2006 році, коли переписали мордорський Лісовий кодекс. Тоді скоротили тисячі лісників, на яких покладалися зобов’язання моніторити лісові пожежі. Результатом стало катастрофічне полум’я 2010 року, яке забрало життя десятків людей і винищило купу населених пунктів.

   

  Російські пожежі широко розійшлися по соцмережам, були підписані якісь багатотисячні петиції. Федеральні мордорські ЗМІ одразу побачили збіг між сплеском цікавості до пожеж в інтернеті та протестами щодо виборів у Москві і почали, як завжди, «шукати жидомасонів під диванами».

   

  Яке нам до них діло? Аби тільки позловтішатися над мордорським нещастям та пожаліти тварин, яким довелося непереливки у вогні. Одночасно масштабні пожежі охопили Аляску та деякі провінції Канади. В Україні це пройшло і зовсім непомітно.

  Зараз загорілася Амазонка.

   

  Усі світові ЗМІ, як європейські так і американські, звернули пильну увагу на масштаби трагедії. Президент Франції Макрон запропонував підняти тему амазонських лісів у вогні під час зустрічі «Великої Сімки». Президент Бразилії, економічну політику якого звинувачують у безпрецедентному знищенні амазонських лісів, запропонував Макрону не лізти не у свої справи. Бразильські високопосадовці пересварюються у твіттері, а світові зірки типу Мадонни та Роналду закликають щось робити і рятувати ліси.

   

  Пожежі спричиняє посуха. Вологий тропічний ліс, на відміну від тайги, горить рідко. Інша справа – сухий тропічний ліс. Дерева втрачають сухе листя, воно у якості детриту накопичується у великих кількостях під лісовим пологом, не встигає переробитися і потужно горить. Наразі триває велика посуха, яка буде продовжуватись до жовтня включно. Але це ще не все. Вагомою причиною великої посухи, що призвела до масових пожеж у Бразилії, називають зведення лісів під сільськогосподарські ландшафти. Масштабні бразильські посухи та пожежі 2005 та 2010 років пояснювали короткочасним потеплінням океанічних вод біля берегів, які впливають на весь кругообіг води у цьому регіоні. Але посухи 2015-2016 року і велика посуха, яка триває зараз, вже викликані не тільки цим.

   

  Зведення лісів потужно впливає на перенесення вологи в атмосферу і навпаки. Практика лісозаготівлі окремих видів дерев відкриває полог лісу, робить у ньому «дірки», і це висушує землю під ним. Великі масштабні рубки утворюють також і великі плями, узлісся яких та підлісок теж добре висихають. Окрім того, ліси у Бразилії просто випалюють під пасовища.

  Чинний президент Бразилії прийшов до влади під лозунгом «допустити» до лісів Амазонки великі агрохолдинги та гірничні компанії. І він таки дотримав своєї обіцянки. За рік у Бразилії сталося багато змін щодо природоохоронного законодавства. Наприклад, Національну раду з питань навколишнього природного середовища скоротили у 5 разів, на пост міністра екології поставили людину, яку звинувачували у лобіюванні інтересів нелегальних гірновидобувальників.

   

  Коли директор бразильського національного Інституту космічних досліджень продемонстрував дані, на яких було показано, що скорочення лісів через рубки у травні-червні зросло на 88% порівняно з попередніми роками, його звинуватили у маніпуляціях та змусили піти у відставку.

   

  Наскільки зведення лісів підсилює наслідки від природньої посухи та призводить до пожеж?

   

  Про це можна сперечатися, але директора Інституту космічних досліджень, напевне, купили місцеві «жидомасони». Ой ні, вибачте, «ліваки», які, як відомо, «не люди», і яких праворадикальний президент Бразилії звинувачує у брехні та розігруванні «кліматичної карти».

  Мордорські чиновники теж звинувачують свій «Greenpeace» у перебільшенні масштабів трагедії та маніпулюванні даними з супутників.

  Ну, просто «під копірку».

   

  Можна стверджувати, що питання глобальної зміни клімату, а також дотичні питання з пожежами, законними та незаконними рубками, аридизацією занадто заполітизовані. І це, в принципі, є правда.

   

  Можна вірити у «жидомасонів під диванами», врешті-решт, якщо у вас параноя, це не означає, що вас не переслідують. Опозиція у Мордорі розкачує човна на темі пожеж, європейські лідери тиснуть на Президента Бразилії.

   

  Але це все виглядає як боротьба хлопчаків у пісочниці. Бо виклики щодо збереження біорізноманіття величезні, масштаби вражають, наявні дії не спрацьовують. В такій ситуації перше, що треба робити, – це звинувачувати, сваритися та шукати ворогів.

   

  Шкода, що на нашій маленькій блакитній кульці замало місця для ідіотів.

  ТЕКСТ: Наталія Атамась
  Фото: Chinh Le Duc / Unsplash
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?