ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 22.03.22
  ТЕКСТ: Наталя Лелюх, Діана Сяркі
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Мінімальна тактична аптечка

  Перша година після поранення є визначальною для порятунку. Цей період навіть називають «золотою годиною». Тому своєчасна й кваліфікована медична допомога збільшує шанси на виживання та відновлення функцій у поранених.

   

  Місце й обставини надання першої допомоги під час бойових дій суттєво відрізняються від звичайних лікарень чи карет швидкої допомоги. Усі ці особливості враховує тактична медицина. Завдяки вивченню цього курсу бійці-рятувальники вберігають не одне життя. Для цього обов’язково вміти надавати домедичну допомогу й правильно користуватися тактичною аптечкою.

  Щодня в приватні повідомлення медичній блогерці Наталії Лелюх пишуть десятки звернень на кшталт: «Наталю, напишіть мінімальний склад індивідуальної аптечки. Ми самі купимо її нашому бійцю». На що вона відповідає: «Я розумію рідних і друзів, які хочуть допомогти. Я відчуваю все, що відчуває мати, син якої в шапці, але без каски і бронежилета стоїть на в’їзді з Бучі й Гостомеля в теробороні. Я розумію, чому мати готова пішки обійти всі аптеки на правому березі та перетнути Дніпро вплав, щоб обійти їх ще й на лівому березі. І мені справді нескладно написати мінімальний склад тактичної аптечки (навіть з описом виробника), яка допоможе врятувати життя протягом перших двох годин після перепалки з росіянами. Але є нюанси».

   

  З дозволу Наталії публікуємо її поради щодо збору тактичної індивідуальної аптечки для бійців і особливості, які потрібно брати до уваги. 

   

  По-перше, ви не зможете купити все для повноцінної тактичної аптечки в українських аптеках. Хіба що якусь одну позицію, як-от тактичні ножиці або чорний маркер в «Епіцентрі».

   

  По-друге, навіть якщо вам пощастить і ви зберете всі необхідні складові, це не врятує бійця стовідсотково, бо всім цим треба вміти користуватися. Це не вища математика, але нюанси є. Неправильно накладений турнікет, якщо і врятує життя, то, на жаль, може призвести до ампутації кінцівки. Оклюзійна пов’язка (спеціальний пластир для закриття ран), накладена на рану на стегні, не допоможе, а гідрогель не зупинить кровотечу. Тому насамперед варто принаймні подивитися відео з надання першої допомоги й тактичної медицини.  

   

  З’ясувавши нюанси, можемо перейти до мінімального списку тактичної аптечки (саме для бійців, а не парамедиків!). Дякуємо анестезіологу Денису Суркову за допомогу в формуванні списку. 

   

  Кровоспинний турнікет для зупинки кровотечі верхніх і нижніх кінцівок шляхом перетискання магістральної артерії. Він дозволяє регулювати інтенсивність кровотоку. Крім цього, деякі з них можна накладати однією рукою.

   

  Перші турнікети були досить примітивними. Часто їхнє неправильне використання призводило до відмирання тканин і ампутації кінцівок. Так, у 1916 році в журналі Королівського військово-медичного корпусу турнікет називали «винаходом диявола». Але з часом їхня функціональність покращилася, і під час війни в Іраку й Афганістані вони набули широкого застосування. Використання турнікетів врятувало не одного американського військового внаслідок вибуху мін чи придорожніх саморобних вибухових пристроїв. (Про те, як правильно накладати турнікет, ми писали тут.)

   

  Рекомендовані моделі:

  – CAT Gen 7;

  – SOFT-T;

  – SAM Tourniquet;

  – SWAT-T;

  – СІЧ, ПІТОН.

   

  Гемостатична (кровозупинна) марля для тампонування ран. Загалом гемостатичні засоби прискорюють згортання крові й зупиняють кровотечу. Вони бувають у формі порошку, бинта чи аплікатора.

   

  Часто бинти, просочені кровозупинними засобами й складені «гармошкою», використовують для припинення кровотечі й тампонування ран на шиї, підпахвових і пахвинних ділянках. Це так звані «вузлові кровотечі». Їх неможливо зупинити за допомогою стандартного джгута, тому для цього використовують техніку тампонування ран. Вона передбачає щільне наповнення порожнини рани бинтом чи навіть звичайною марлею або чистою тканиною. Після чого рану притискають до припинення кровотечі.

   

  Рекомендовані моделі:

  – QuikClot;

  – Celox (саме бандаж);

  – Hemcon;

  – Chito Gauze;

  – Hemo Bandage;

  – Кровоспас (український, не найкращої якості, але за необхідності допоможе).

   

  Компресійний бандаж. Це пов’язка для тугої перев’язки ран на будь-якій частині тіла людини. Вона допомагає зупинити кровотечу за рахунок додаткового тиску.

   

  Рекомендовані моделі:

  – Israeli Emergency Bandage;

  – OLAES Hemostatic Bandage;

  – Faretec Responder Compression Bandage.

   

  Назофарингеальний повітровід (назальна трубка). Блокування дихальних шляхів – серед найпоширеніших причин смерті під час бойових дій. Тому відновити дихання потрібно якнайшвидше. Для цього використовують штучні повітроводи двох видів: орофарингеальні (встановлюються через рот) і назофарингіальні (встановлюються через ніс).

   

  На відміну від орофарингеальних, носогорлові повітропроводи простіші у використанні й не викликають блювотного рефлексу. Перед введенням гнучкої силіконової трубки потрібно обробити її лубрикантом. Але такі повітроводи не можна використовувати потерпілим з травмою голови.

   

  Рекомендовані моделі:

  – NasoSafe;

  – Covidien Shiley;

  – Robertazzi Airway.

   

  Оклюзійна наліпка (пов’язка). Її використовують під час поранень грудної клітки, зокрема при зовнішньому відкритому пневмотораксі. Це небезпечне накопичення повітря у плевральній порожнині й підвищення тиску в ній через пошкодження стінки грудної клітки або легень. Внаслідок цього поступово відбувається колапс легені, порушується газообмін і дихання. У такому разі необхідно накласти оклюзійну наліпку протягом 10-15 хвилин після отримання травми. Завдяки спеціальним клапанам такі пов’язки запобігають проникненню повітря всередину грудної клітки й сприяють відновленню дихання.

   

  Рекомендовані моделі:

  – HyFin Vent Chest Seal;

  – SAM Chest Seal;

  – Bolin Chest Seal;

  – Halo Chest Seal;

  – Asherman Chest Seal;

  – FOXSEAL.

   

  Тактичні ножиці. Вони потрібні для розрізання одягу і спорядження, щоб швидко отримати доступ до рани.

   

  Протиопікова гідрогелева пов’язка. Вона допомагає охолодити й зволожити рану, а також сприяє її загоєнню. Завдяки гідрогелю (полімерному матеріалу, що вбирає й утримує воду) такі пов’язки забезпечують збалансоване вологе середовище в рані. А спеціальне зовнішнє покриття захищає рану від заражень і сприяє ефективному загоєнню.

   

  Перманентний чорний або синій маркер. Потрібний для фіксації часу

  накладання турнікета, вживання лікарських препаратів та інших позначень.

   

  Термоковдра. Її використовують для зігрівання потерпілого. Зазвичай її виготовляють з металізованої полімерної фольги, яка знижує витрати тепла й захищає від води й вітру.

   

  Ось так виглядає мінімальний перелік того, що має бути в тактичній індивідуальній аптечці. Та головне – вміти нею користуватися. Інакше це – як купити бойовий дрон і знімати ним весілля.

   

  Тому для вивчення тактичної медицини та надання першої медичної допомоги радимо подивитися такі відео:

   

  Домедична допомога в умовах воєнного часу для цивільних осіб (51 хв). Цей курс розробив Тернопільський національний медичний університет імені І. Горбачевського спільно з Українським науково-практичним центром ЕМД та МК МОЗ України.

  Про турнікет CAT-7 (13 хв).

  Про турнікет SWAT-T без воротка (5 хв 30 сек).

  Як рятувати людину під час критичних кровотеч (22 хв).

  Домедична допомога від департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (26 хв).

  ТЕКСТ: Наталя Лелюх, Діана Сяркі
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: