ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 24.06.21
  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Між двома вогнями: що таке мукормікоз і як він пов’язаний з ковідом

  Знаєте це відчуття, коли все валиться з рук? Щойно ти вирішуєш одну проблему, як одразу з’являється інша, і так знову по колу. У цій спробі балансування все людство перебуває вже півтора року, а коронавірус, здається, виклав ще не всі карти на стіл. Наче хитромудрий бог обману, він підкидає нові виклики. От і зараз з Індії, де буяє масштабний спалах епідемії1, почали надходити повідомлення2 про небезпечний «чорний грибок», який вражає інфікованих ковідом пацієнтів. Що це таке, як його уникнути та як боротися, спробуємо з’ясувати.

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  Що відбувається?

   

  Протягом останнього місяця світова наукова спільнота стурбована різким зростанням випадків ураження «чорним грибком» пацієнтів, які хворіють на ковід або щойно видужали3. Наразі йдеться про кілька тисяч випадків, і близько 80% з них зареєстровані в Індії. Повідомлення про нове ускладнення на фоні коронавірусу додало черговий сплеск паніки в країні, яка й так потерпає від стрибка захворюваності, але є релевантним і для всього іншого світу. Вчені вже досліджують причини та кореляції, можливі шляхи лікування інфекції, а тим часом лікарям з усіх країн варто звернути особливу увагу на своїх пацієнтів. 

   

  Мукормікоз – це грибкове ураження тканин тіла людини, що спричинене мікроорганізмами мукорміцетами4. Вони не є новими для науки збудниками та наявні у навколишньому середовищі: на лікарняних ліжках, у вентиляції та просто в повітрі. Однак для спричинення хвороби їм необхідні умови, основна з яких – сильно знижений імунітет, що не здатен протистояти нападникам. Мукормікоз і раніше реєструвався, зокрема у пацієнтів після трансплантацій, що проходять імуносупресивну терапію, однак поширеність його була дуже незначною: від 0,005 до 1,7 випадка на мільйон населення. В Індії ж за останній час цей показник збільшився у 80 разів, і більшість випадків пов’язані з коронавірусом.

   

  Грибкові інфекції – не рідкість у людей з інфекційними хворобами, які перебувають на тривалому лікуванні, зокрема антибіотиками та стероїдами (ліками, що знижують імунну реакцію організму). Істотним фактором ризику також є цукровий діабет, який сам по собі значно шкодить захисним механізмам тіла, і він же збільшує шанси на важкий перебіг ковіду5. Але якщо більшість грибкових уражень досить непогано лікуються доступними препаратами, то мукормікоз має схильність до поширення організмом та розвитку у різних органах, зокрема головному мозку. Починається хвороба у більшості випадків з ділянки носа та пазух, а далі досить швидко перекидається на інші тканини. Ця інфекція погано піддається лікуванню, часто вимагає хірургічного видалення вражених тканин, і третина хворих помирає від неї. Саме тому повідомлення про зростання таких випадків так сильно тривожить медичну спільноту.

  Чому це сталося?

   

  Лікарі висувають різні теорії зростання кількості випадків мукормікозу. Ймовірно, найбільшу роль грає поєднання кількох факторів. З одного боку, коронавірус виснажує захисні можливості тіла, змушуючи імунітет напружено працювати. Часто буває так, що саме гіперреакція імунної системи спричиняє тяжкість стану пацієнта (набряк легень, мультисистемний запальний синдром), і в таких випадках при кисневій залежності людини за протоколами лікування їй призначають кортикостероїди. Ці препарати покликані вгамувати бурю, що вирує всередині, але разом із тим вони ж створюють ідеальні умови для розвитку грибкових інфекцій. Недостатня кількість кисню (гіпоксія, що часто буває у ковідних пацієнтів), тривале перебування на штучній вентиляції легень та довгий термін госпіталізації також підвищують ризик інфікування мукорміцетами. Додатковим фактором стає те, що велика частка пацієнтів з тяжким перебігом ковіду мають також цукровий діабет (такі люди втричі частіше потребують стаціонарного лікування вірусу, ніж ті, в кого рівень цукру в крові нормальний). І от саме ця частина хворих є найбільш вразливими для мукормікозу.

   

  Виходить ситуація, в якій лікарі намагаються стишити надмірно яскраву відповідь організму на коронавірус, і тим самим роблять його сприйнятливим до грибків, які є довкола. А втім, на певному етапі лікування важких хворих не можна не призначати стероїди, адже це майже гарантовано призведе до загибелі пацієнтів. Це тонка грань та крихкий баланс між двома потенційно смертельними інфекціями, і наразі немає жодних гарантованих способів убезпечити пацієнта від жодної з них.

  Що робити?

   

  Що далі, то більше «спецефектів», пов’язаних із ковідом, спостерігають вчені; здається, що це нескінченний конвеєр випробувань. Але все ж всі ми разом та індивідуально можемо дещо зробити, щоб покращити ситуацію і не допустити поширення нової загрози. 

   

  Насамперед варто щепитися від коронавірусу6, щойно буде така можливість. Запобігання масовому поширенню інфекції, а особливо – тяжким випадкам, є найголовнішою профілактикою. Навіть вакцини з невисокою ефективністю (як-от CoronaVac від китайського виробника, що захищає від симптоматичного перебігу ковіду на 50%) за умови масового застосування можуть створити колективний імунітет.

   

  Наступним кроком є заходи з раннього виявлення та контролю цукрового діабету. Якщо ви не знаєте свого статусу з точки зору вмісту глюкози у крові, зверніться до сімейного лікаря: скринінг на цей показник є безкоштовним. Якщо ж у вас вже є встановлений діабет, ретельно стежте за цифрами на глюкометрі та за необхідності зверніться до ендокринолога для корекції лікування. 

   

  Нарешті, третій крок стосується правильного лікування ковіду. Великою проблемою в Україні є необґрунтоване призначення гормонів (стероїдів, а саме дексаметазону, преднізолону та інших) пацієнтам з легкими та середньоважкими формами хвороби. Якщо у тяжких, госпіталізованих, залежних від кисню пацієнтів таке лікування неуникне, то масове вживання цих ліків без необхідності лише погіршує перебіг самого коронавірусу, а на додачу, як зрозуміло із досвіду Індії, може підвищувати ризик захворіти на смертоносну грибкову інфекцію. Завжди звертайтесь до доказових, фахових лікарів та змінюйте їх, якщо вони за самим фактом позитивного ПЛР на ковід додають до лікування стероїди. 

   

  Коронавірусна пандемія вчить нас тримати руку на пульсі новин, сприймати нове, змінювати практики та підлаштовуватись до цього швидше, ніж коли-небудь. Можливо, вона навчить також бути уважними до всіх аспектів здоров’я та не нехтувати маленькими скаргами і малозначними симптомами, адже немає певності, що саме вони не стануть фактором ризику для наступного можливого випробування. Знайдіть свого найкращого лікаря та прислухайтеся до порад, і давайте переживемо цю пандемію разом.

   

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?