ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Психологія — 22.04.20
  ТЕКСТ: Ханна Віттон
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Мовчання – не знак згоди. Уривок з книжки «Про секс. То як, поговоримо?»

  Як розпізнати згоду на секс? Невже завжди потрібна вербальна згода? А якщо так, то що робити людям, які не чують? На ці та чимало інших запитань просто й зрозуміло відповідає Ханна Віттон, авторка книги «Про секс. То як, поговоримо?», переклад якої нещодавно вийшов у видавництві #книголав.

  Знаю, формально цю книжку орієнтовано на читачів віком від чотирнадцяти років і старших, а купувати алкоголь у Великій Британії закон дозволяє з вісімнадцятиВ Україні, як і у Великій Британії, продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, заборонено законом.. Але в західній культурі алкоголь і секс часто стоять пліч-о-пліч, тому, гадаю, важливо поговорити й про це. Згідно із законом, людина у стані «інтоксикації» не може дати згоди на секс. За цим стандартом такі люди можуть: блювати; не бути здатними підвестись або належним чином скласти докупи слова чи речення; періодично непритомніти. Ніхто в такому стані не може дати згоди на секс, і якщо ви переспали з кимось у такому стані, то це не секс, а зґвалтування. Але як щодо часового проміжку між першим напоєм і налиганістю? У цій сповненій легкого сп’яніння, флірту й алкоголю зоні відбувається багато сексу. Саме тому важливо знати, як вплив алкоголю на ваше тіло та розум може змінити сексуальну поведінку й рішення, які стосуються потенційного сексу.

   

  Найперше слід пам’ятати, що алкоголь на всіх впливає по-різному. Залежить від того, який алкоголь, скільки ви випили, чи чергували його з водою, скільки їжі було у вашому шлунку; від вашої ваги, гормонів, віку, препаратів, які вживаєте, і загального стану здоров’я. Перевірене правило: якщо збираєтеся випивати, неодмінно добре поїжте перед тим, а також пийте багато води протягом вечора. Ви так само добре проведете час, але ймовірніше уникнете неконтрольованого сп’яніння та легше переживете похмілля наступного дня.

   

  Для багатьох людей секс — прямий наслідок келиху чи двох, тож у цьому мусить бути щось хороше. Алкоголь послаблює наші гальмівні механізми та може додати вам п’яної хоробрості, а це, своєю чергою, допоможе впевнено говорити про свої реальні бажання в сексі, по-справжньому виявити себе і, можливо, спробувати щось нове. У перспективі це чудовий інструмент, що допоможе дослідити власну сексуальність. Алкоголь здатен дати вам відчуття теплоти, затишку та розслабленості. Ви будете менше перейматися, що подумають про вас люди навколо. А ще від алкоголю можна відчути збудження, особливо це стосується жінок (осіб біологічної жіночої статі). І я готова підтвердити це з власного досвіду. Громадські місця, де вживають алкоголь, можуть сприяти атмосфері обміну й налагодження зв’язків, а флірт і поцілунки у барах та клубах зазвичай абсолютно прийнятні. Тож ура алкоголю!

   

  Але тепер про погане…

   

  Алкоголь — це депресант, тобто він уповільнює передачу сигналів від мозку до різних частин тіла, а отже, й функції організму. Багато з цих функцій активні під час сексу, тому під дією алкоголю можуть виникати складнощі з ерекцією чи досягненням оргазму. Алкоголь спричинює зневоднення, а це може призвести до сухості вагіни. Також часто говорять про ефект «на п’яні очі» — алкоголь може породити хибне відчуття потягу до когось. Завжди добре знати, що людина подобається вам і на тверезу голову. П’яний секс може бути травматичним, бо він безладний, сумбурний, ваші рефлекси сповільнені, а мозок часом навіть не фіксує біль. Ось чому, гуляючи в холод, ми називаємо алкоголь «засобом для зігрівання». Ваше тіло й досі змерзле, просто мозок цього не відчуває. Біда… Але що справді кепсько в поєднанні алкоголю із сексом, так це те, що про презервативи часто ніхто й не згадує або їх одягають не так, як треба. А це вже може призвести до зараження ІПСШ чи небажаної вагітності. Є й екстремальніші медичні та сексуальні ускладнення, що їх спричинює довготривале споживання алкоголю. А наступний рівень — це всі ті проблеми в стосунках, що можуть виникнути внаслідок надуживання алкоголем: насильство, брехня, зрада, розбиті серця та низька самооцінка.

   

  Також пам’ятайте, що розпивання алкоголю — це не запрошення до сексу та не виправдання для сексуальних посягань чи зґвалтування. Коли випиваєте, ви все одно повністю відповідальні за свої дії, і якщо хтось страшенно п’яний, не займайте: проявіть турботу, а не користайтеся нагодою. Чиєсь сп’яніння — це не запрошення. Тож чи можна пити алкоголь і займатися сексом? Що ж, це залежить від усього сказаного вище — виду та кількості алкоголю, вашої ваги, стану здоров’я тощо. Деякі люди випивають і займаються сексом, інші випивають, тверезіють і займаються сексом. В ідеальному світі сексуальні контакти відбуваються на тверезі голови для уникнення непорозумінь і неприємностей (так і відчуття кращі). Але в нашій культурі алкогольний сексуальний досвід доволі поширений. 

   

  Немає нічого поганого в тому, щоби переспати з кимось після кількох келихів, але важливо розуміти, як алкоголь впливає на ваше тіло і як може позначитися на сексуальних відчуттях і досвіді.

  Згода на секс

   

  Секс, у якому немає згоди, — це не секс. Це сексуальний аб’юз або зґвалтування. Теза про те, що більшість випадків зґвалтування є актами крайнього насильства, які вчиняють незнайомці, — міф. Значно частіше зґвалтування скоюють знайомі нам люди, як-от партнери, колишні, друзі, колеги тощо, і в ньому можуть фігурувати примус, маніпуляція, а також алкоголь чи наркотики. Я хочу, щоб усі мали контроль над власним тілом, над тим, що з ним відбувається, розуміли, що їхнє тіло — тільки їхнє, і могли впевнено сказати, чого хочуть, а чого — ні. Це надзвичайно важливо, і не має значення, тривалі у вас стосунки чи випадковий секс. Відкрита комунікація — це необхідність. Ви маєте почуватися достатньо зручно з людиною, щоби сказати «ні», якщо не хочете чогось робити. Від друзів та в інтернеті я довідалася багато історій про людей, які не хочуть чогось робити, але «миряться з цим», бо так легше, ніж сказати «ні». Це мене страшенно засмучує. Чому нам так важко говорити про згоду в спальні? Не знаю, як ви, але особисто я ліпше поговорю і, можливо, відмовлюся від сексу, ніж пересплю з кимось, напевне не знаючи, чи цей «хтось» у сексі зацікавлений. Знаєте, що по-справжньому збуджує? Кохатися з кимось, хто дуже пристрасно показує, як сильно хоче кохатися з вами.

   

  А як щодо німої згоди?

   

  Мене звати Ріккі Пойнтер, я ютюберка, активістка, репортерка та лекторка з вадами слуху.

  Уже понад рік я у стосунках із чоловіком, який чує, і в нас є секс.

   

  У людей, які чують, чимало хибних уявлень про людей із глухотою, й одне з них стосується сексу. У своєму відео «Дурня, яку кажуть люди без вад слуху» (Sh*t Hearing People Say) я згадала з-поміж інших питання на кшталт: «А який секс у глухих людей?». Та часом люди, які чують, навіть не ставлять запитань — вони просто припускають, що сексу в нас немає.

   

  Але це неправда. Люди з глухотою можуть кохатися та кохаються. А тепер поговорімо про згоду й перебування у стосунках, де один партнер чує, а інший — ні. Оскільки хтось один не [надто добре] чує, дуже легко заплутатися в сигналах. Якщо партнерка з вадами слуху навчена мовлення та може розмовляти вголос (а я можу, тож розповідаю про це з власного досвіду), вона все одно не почує усього сказаного, особливо в темряві. Для відвертіших активностей темрява — ворог людини з глухотою, тож можна впевнено сказати, що під час статевого акту потрібна особлива обережність.

   

  Комунікація тут часто дещо ускладнена, адже таким людям, щоби бачити та навіть чути мову, якщо вони мають залишковий слух, потрібне світло. У мене є залишковий слух, але, щоб якомога краще вловлювати звуки, мені необхідно перебувати в приміщенні з ідеальним освітленням. Я ж бо мушу покладатися не лише на слух, але й так само на читання по губах.

   

  Але знаєте що? Я люблю займатися сексом у темряві. І не дуже полюбляю кохатися з увімкненим світлом. Чому? Просто так працює мій мозок. Можливо, це через те, що в сексі я ще й досі певною мірою новачок. (Ми з моїм хлопцем у стосунках на відстані, тож я не займаюся сексом щодня).

   

  Однак мені не подобається варіант, коли мій сексуальний партнер щохвилини чи що дві хвилини зриватиметься з ліжка, щоб увімкнути свій айфон, мій айпад чи ще якийсь електронний пристрій і надрукувати питання «Ти певна?» або ж увімкнути світло й спробувати зі мною поспілкуватися. Так-так, згода — це важливо, але якщо я знаю, чого хочу, постійна біганина партнера з ліжка і назад вельми швидко виведе мене з потрібного настрою. На щастя, ми можемо цього уникнути. Він вже на базовому рівні знає американську жестову мову, тому під час сексу ми можемо використовувати її навпомацки. Але що, як ви не знаєте жодної жестової мови? Є кілька інших способів спілкуватися й отримувати належну згоду.

   

  Найважливіший і найочевидніший — обговорити свої бажання заздалегідь. Поговоріть про те, що приносить вам задоволення, а що — ні, чого ви побоюєтеся, але хотіли б спробувати за належних умов.

   

  Другий спосіб — опанувати основи жестової мови. Утім, пам’ятайте, що не тільки усна мова в різних країнах відрізняється, але й жестова також. І хоча у США, Англії й Австралії говорять англійською, жестова мова там різна. Ханна вчила би британську жестову мову, якби її партнер був британцем. Оскільки я живу в США, то використовую американську жестову мову. Навіть якщо людина з глухотою у стосунках може говорити, обом партнерам було б корисно вивчити найголовніші жести на кшталт «так», «ні», «я цього хочу», «я цього не хочу» абощо.

   

  Дуже простий спосіб спитати партнерку з глухотою про згоду на проникнення — просто взяти презерватив і почекати, поки вона кивне або ж заперечно похитає головою. Якщо надто темно й не видно, можете покласти презерватив у руку партнерки та почекати на відповідь.

   

  Ось так. Сподіваюся, це допоможе вам давати раду зі стосунками «глухий — неглухий», які ви, можливо, матимете в майбутньому.

  ТЕКСТ: Ханна Віттон
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: