fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Блог — 16.09.21
ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Моя маска скраю — блог Дарини Дмитрієвської

Чим став ковід для людства? Певно, історики з часом сформують узагальнений образ пандемії як процесу, що завершився глобальними змінами, а ми з вами наразі в самому серці подій і не завжди можемо поглянути на ситуацію збоку, глобально. Нам хочеться, щоб пандемія зникла і все повернулося до попереднього стану, але водночас ми чинимо нелогічно, втомлюємось, бажаємо чарівних і швидких рішень, протестуємо. У час переоцінки життєвих пріоритетів та налаштування своєї поведінки у відповідності з найліпшими стратегіями виживання як ніколи важливо обирати авторитетів дуже ретельно, та не менш істотно розуміти, як працює наука і чому вона іноді може змінювати свої висновки та рекомендації. А ще варто замислитись: що особисто вас найбільше дратує у пандемії? 

 

Відповідь на це питання здається комусь очевидною – раптові смерті, паніка, постійне відчуття небезпеки… Але є велика кількість людей, для яких одним з найбільш дратівливих факторів увесь час була необхідність носити маски чи дотримуватись дистанції. Цей медичний засіб з часом унаслідок різноманітних маніпуляцій, суперечливих даних та дезінформації перетворився на символічний аксесуар. Ви бачили у продажу маски з дірочками, в’язані, маски з бісеру та стразів? Такі речі ні від чого не захищають, але у свідомості людей вони вже часто не бар’єр, що завадить хворій людині поширити вірус та інфікувати кілька десятків довкола, а щось на кшталт мультипаспорту чи пропуску у транспорт і магазини. Навіть заклади громадського харчування вже давно не вимагають одягнутої маски при вході всередину. Та люди – це соціальні істоти, для нас важливе спілкування, яке не обмежується словами, але використовує також міміку. І обмеження способів самовираження може провокувати сум, злість та, як наслідок, бунт проти рекомендацій.

 

За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

Парадоксально, що, за особистими спостереженнями, люди, які найбільше скаржились на вимогу носити маски, переважно є тими ж людьми, хто не хоче вакцинуватися. Хоча, здавалося б, логічно щепися, щоб наблизити час, коли бар’єрні засоби захисту від коронавірусу стануть неактуальними. Однак причинно-наслідковий зв’язок працює у них не так. Поки людство намагається побороти антивакцинаторську риторику, вірус має можливість мутувати та створювати нові варіанти, більш заразні та з частково зміненими характеристиками – от як, наприклад, Дельта, яка вже спричинила зростання рівня захворюваності в Європі та починає виявлятися в Україні. Дослідження дають результати, що викликають суперечливі емоції. З одного боку, вакциновані люди вдвічі рідше інфікуються новим штамом1, малоймовірно потрапляють у лікарню та майже ніколи не помирають порівняно з нещепленими. Тобто основну функцію – захист від тяжкого перебігу та смерті – вакцини виконують. Водночас вчені виявили2, що щеплені люди, які безсимптомно інфіковані Дельтою, можуть передавати вірус далі так само, як і не вакциновані. Ці новини роблять примарними3 надії виключно на колективний імунітет (як природний, після хвороби, так і поствакцинальний), що повертає нас до необхідності бар’єру між носієм та здоровою людиною. 

 

Носіння масок було центром стількох маніпуляцій, статей та дискусій, що людині не зі сфери медицини до цього моменту всі дані могли змішатися у незрозумілий інформаційний хаос. Це відбулося не просто так: майже щодня з’являються нові наукові факти і результати досліджень з різних куточків світу; деякі з них заперечують попередні. Ця особливість часто стає базою для тих, хто заперечує важливість масок, адже вони воліли би отримати одразу точну і достовірну інформацію. Але майже ніколи не буває, щоб у справі вивчення нової хвороби усі первинні теорії надалі виявлялися істинними. Так і працює наукове мислення, воно здатне до сумнівів та уточнень за наявності нових фактів. Плутанина ж із вимогами до масок, зміни рівнів суворості карантину, суперечливі публікації призвели до поступової втрати інтересу до теми з боку населення взагалі – маски носять на підборідді або взагалі на лікті, як перепустку.

 

А в цей час Дельта отримує нові можливості до поширення, відсуваючи закінчення пандемії далі. Якщо щеплені можуть переносити вірус та інфікувати інших, зарано говорити про перемогу над хворобою. Втім важливо розуміти, чим відрізняється теперішня ситуація від минулорічної та чому вакцинуватися все одно треба. Скажімо, минулої осені, до винайдення щеплень, ковід легко передавався від людини до людини. Багато з цих інфікованих хворіли, частина потрапляла в лікарню та помирала. Через таке швидке поширення лікарні були переповнені, кисневих концентраторів, станцій та CPAP (апаратів для покращення вентиляції легень за допомогою маски з постійним позитивним тиском кисню) не вистачало, у зв’язку з чим смертність росла. Паралельно з цим у світі реєстрували збільшення втрат від не пов’язаної з коронавірусом патології. Це люди з хронічними хворобами, яких вчасно не вилікували через завантаженість медичної системи. На всій планеті панувала паніка і страшні цифри летальності.

 

Зараз ситуація докорінно змінилася. Так, існує ймовірність захворіти, навіть якщо ви щеплені один раз чи двічі. Це може відбуватися з кількох причин, як то нові, змінені особливості та здатності вірусу до зараження, малий час між щепленням та інфікуванням, адже потрібно близько двох тижнів на продукцію достатнього рівня антитіл. Повністю щепленою людину вважають через 14 днів після другої дози вакцини. Зокрема тому у лікарів та епідеміологів викликає занепокоєння та подив ініціатива держави з мотивації до щеплень через дарування людям квитків на концерт до Дня незалежності, адже риторика владних органів передбачає, що вони себе захистили, тоді як за кілька днів імунітет просто не може сформуватися. При цьому МОЗ навіть не уточнює, мають на увазі першу чи другу дозу.

 

Отже, де ми перебуваємо зараз у цій пандемії? Варто визначити кілька тез.

– вакцинуватися варто, адже це радикально зменшує ризик тяжкого протікання інфекції, навіть у разі зараження Дельтою;

– треба пам’ятати, що щеплені теж хворіють, і не фантазувати, що ми повернулися у допандемічний світ;

– вакциновані люди можуть переносити вірус та заражати інших, тому чудово, коли, скажімо, у закладі громадського харчування чи у школі персонал щеплений, але це не є виправданням для відмови від масок, принаймні в приміщенні.

 

Щодо ефективності масок та способів передачі ковіду протягом півтора року точилися запеклі дискусії у колі науковців. Спочатку ми мали рекомендації щодо миття речей, упаковок, поверхонь, але потім з’ясували, що так хвороба не передається4. Далі закріпилася порада про відстань 1,5 метра між людьми, бо існувала думка, що далі вірус не поширюється, а у краплях падає на землю. Але кілька вчених внаслідок своєї багаторічної роботи у вивченні властивостей аерозолів та міфів довкола розміру частинок, які можуть залишатися у повітрі, а також їхньої уваги до теми коронавірусу зробили величезний внесок у розуміння здатності хвороби заражати на відстані та протягом тривалого часу. За цим посиланням дуже цікава стаття про згадані дослідження та відданість своїй справі; її варто прочитати для кращого усвідомлення процесів пізнання у науці. 

 

Повертаючись до масок та відстані, розглянемо когнітивне викривлення, яке відбулося через мішанину інформації. Так, варто зберігати соціальну дистанцію усюди, де тільки можна5. Але якщо йдеться про закрите приміщення, то відстань у півтора метра не є дозволом на перебування без маски. Вірус SARS CoV-2 може зберігатися в повітрі у вигляді аерозолю досить довго, і навіть незначне ваше переміщення у просторі наражає вас на ризик його вдихнути. Водночас маска не захистить вас надійно від цього, бо її основна мета в іншому – не дати інфікованій людині поширювати краплинки слизу і маленькі часточки, які можуть зависнути у повітрі. 

 

Як ми говорили вище, заражена людина зовсім необов’язково буде очевидно хворою. Якби це було так, ми б мали прості механізми убезпечити себе. Але такий переносник інфекції може бути здоровим і навіть повністю щепленим, і це певною мірою робить його загрозливішим для громадського здоров’я за людину, що перебуває вдома із симптомами. Помилкове відчуття безпеки робить нас неуважними та стимулює послабити контроль, а це створює ідеальні умови для продовження пандемії. Тому ситуація, коли ви приходите у громадське місце, а вам пропонують зняти маску, аргументуючи тим, що все гаразд, і до того ж працівники щеплені, має викликати найбільше спротиву та висловлення принципової позиції. 

 

Важливо навчитися сприймати реальність з ноткою філософії. Наразі ми не маємо ідеальних рішень, які швидко і назавжди зупинять пандемію. Але ми можемо діяти у найкращий спосіб, виходячи зі знань, які маємо зараз. Можливо, скоро вчені дізнаються нову інформацію та змінять рекомендації, і ми знову дослухаємось до них, тому що лише так маємо шанс пройти це випробування з найменшими втратами. Досвід максимально щеплених країн, як-от Великобританія та Ізраїль, свідчить про ефективність вакцинації та можливість запобігти черговому колапсу медичної системи, і це вже набагато більше, ніж ми мали минулого року перед осінньою хвилею ковіду. Залишається тільки послуговуватися здоровим глуздом, реалізувати найкращі практики та свідомо обирати авторитетів, а редакція «Куншту» завжди буде поряд, щоб допомогти вам це робити.

Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Статті
Медицина
Інфекційні захворювання під час війни

Які інфекційні захворювання можуть загрожувати українцям, зокрема військовим, в умовах війни з росією? Розповідає лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Суспільство
П’ять міфів про українську вишивку

Довкола української вишивки є чимало легенд та не надто досліджених тверджень. Олександра Сторчай з Музею Івана Гончара розповіла про найпоширеніші помилки, які стосуються вишивки та вишитих сорочок.

Хімія
Як перевірити якість води у громаді

Забруднення водойм – ще один зі способів введення війни окупантами. Як розпізнати забруднення води та очистити її у побутових умовах?

Психологія
Як допомогти дитині навчатися, коли навколо війна

Як створити комфортні умови для навчання дітей в умовах війни? Розповідає психологиня Світлана Ройз.

Біологія
Замало чи забагато: як змінюється харчування через стрес?

З початку повномасштабної війни частина українців почала переїдати, частина – недоїдати. Що з цим робити і як стрес впливає на харчову поведінку?

Біологія
Як виспатися попри війну

Як покращити якість сну в різних умовах під час війни та чим небезпечна депривація сну? Розповідає біологиня Ольга Маслова.